Greenpeace zszedł z dachu Ministerstwa Środowiska i kontynuuje kampanię na rzecz Puszczy Białowieskiej
Po 48 godzinach oczekiwania na odpowiedź na apel do premier Szydło i prezesa Kaczyńskiego o utworzenie parku narodowego na obszarze całej Puszczy Białowieskiej, aktywiści Greenpeace opuścili budynek Ministerstwa Środowiska, a organizacja kontynuuje kampanię na rzecz Puszczy.
16 aktywistów i aktywistek zeszło z dachu Ministerstwa Środowiska. Z informacji, do których dotarł Greenpeace, wynika, że apel o objęcie terenu całej Puszczy parkiem narodowym dotarł zarówno do Beaty Szydło, jak i do Jarosława Kaczyńskiego. Ci jednak nie zareagowali, wspierając w ten sposób decyzję ministra środowiska o zwiększeniu wycinki.
Czekaliśmy na odpowiedź na nasz apel ponad 48 godzin. Brak jakiejkolwiek reakcji ze strony Pani Premier i prezesa Kaczyńskiego, jest jasnym sygnałem, że los Puszczy został pozostawiony w rękach Jana Szyszki, człowieka, który swoimi dotychczasowymi decyzjami bardzo zaszkodził zarówno Puszczy, jak i wizerunkowi Polski na świecie - powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greenpeace Polska.
Milcząca zgoda na niszczenie polskiego dziedzictwa przyrodniczego jest też jednoznacznym odrzuceniem dorobku zespołu prezydenta Lecha Kaczyńskiego, który postulował ochronę całej Puszczy w formie parku narodowego. Greenpeace schodzi z dachu ministerstwa i kontynuuje kampanię, na wszystkich możliwych polach. Kolejne kroki na rzecz ochrony Puszczy Białowieskiej zostaną ogłoszone już wkrótce.
MATERIAŁY:
- Zdjęcia z protestu: www.flickr.com/photos/greenpeacepl
- Video z protestu: https://vimeo.com/162600826
- Zdjęcia z wycinek: www.flickr.com/photos/greenpeacepl/albums/72157666247520565
- Surowy materiał wideo z wycinek: www.kochampuszcze.pl/greenpeace-wycinka.mp4
- Raport Greenpeace i Dzikiej Polski „Cała Puszcza parkiem narodowym” www.kochampuszcze.pl/patrole/Raport_Patrole_Lesne.pdf
- Projekt ustaw o utworzeniu Parku Narodowego Puszczy Białowieskiej przygotowany przez zespół powołany przez Prezydenta Lecha Kaczyńskiego: www.greenpeace.org/poland/PageFiles/726120/Ustawy-PNPB.pdf
-
Greenpeace:
- Robert Cyglicki, robert.cyglicki@greenpeace.org, 501 101 769
- Marianna Hoszowska, marianna.hoszowska@greenpeace.org, 664 066 372
O Puszczy:
Choć człowiek od zamierzchłych czasów korzystał z płodów leśnych Puszczy, to dopiero na początku XX wieku rozpoczął jej masowy wyrąb. Mimo to po dziś dzień znaczny obszar Puszczy Białowieskiej jest lasem naturalnym, a więc takim, który nie został posadzony przez człowieka, a pozostałe jej fragmenty mają wszelki potencjał, by właśnie takim lasem się stać. Jest to najlepiej zachowany las na Niżu Europejskim. Ważnym walorem Puszczy są duże zasoby martwych drzew i obecność wymagających organizmów z nimi związanych. Decydująca rolę odgrywają w Puszczy naturalne i niewymuszone przez człowieka procesy przyrodnicze. Z tych właśnie powodów Puszcza Białowieska jako jedyny polski obiekt przyrodniczy została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Obecnie zaledwie 17% polskiej części Puszczy Białowieskiej jest parkiem narodowym a zdecydowana większość polskiej części Puszczy Białowieskiej podlega zasadom gospodarki leśnej. Dlatego już od lat 90. wiele autorytetów nauki i kultury postulowało rozszerzenie granic parku narodowego na teren całej Puszczy. Utworzony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2006 roku zespół naukowców przygotował projekty trzech ustaw, które powiększają obszar parku narodowego i wprowadzają na jego terenie pięć różnych stref ochronnych pozwalających w pełni chronić wyjątkowy ekosystem Puszczy i jednocześnie umożliwić zrównoważony rozwój okolicznych gmin. Niestety ustawy te do tej pory nie zostały przyjęte.
O odstąpienie od planów zwiększenia wycinki w Puszczy Białowieskiej apelowały m.in. Komitet Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Państwowa Rada Ochrony Przyrody, Rada Naukowa Białowieskiego Parku Narodowego, Rada Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, a także Rada Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Rada Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego i Rada Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Ostatnie trzy uczelnie jednoznacznie opowiedziały się także za rozszerzeniem granic Parku na cały obszar Puszczy Białowieskiej.
Petycję do premier Beaty Szydło o objęcie całej Puszczy Białowieskiej ochroną (kochampuszcze.pl) podpisało dotychczas 140 tysięcy osób.
Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, zarówno globalnych jak i lokalnych, zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Aby zachować swoją niezależność, organizacja nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców. W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku. Siedziba biura znajduje się w Warszawie.
Źródło: Fundacja Greenpeace Polska