Greenpeace na ministerstwie środowiska: Cała Puszcza parkiem narodowym
We wtorek rano aktywiści Greenpeace rozwiesili na budynku Ministerstwa Środowiska ogromny transparent z apelem o objęcie całej Puszczy Białowieskiej parkiem narodowym zgodnie z projektem prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Apel do premier Szydło i prezesa partii rządzącej, Jarosława Kaczyńskiego, jest odpowiedzią na karygodne postępowanie ministra Szyszki, który zignorował apele społeczeństwa, organizacji pozarządowych i świata nauki i zgodził się na zwiększenie wycinki w Puszczy.
Greenpeace – w imieniu wszystkich osób, którym zależy na zachowaniu Puszczy Białowieskiej w jej naturalnej formie – zwraca uwagę, że podczas podejmowania decyzji w sprawie Puszczy Białowieskiej minister Szyszko zignorował wszelkie próby podejmowania z nim merytorycznej dyskusji. Zlekceważył apele najlepszych polskich instytucji naukowych zajmujących się biologią i ekologią, kompletnie zignorował listy organizacji pozarządowych i głos obywateli, w tym lokalnej społeczności i ponad stu trzydziestu tysięcy obywateli, którzy podpisali apel „Kocham Puszczę”.
– To ostatni moment, by uratować Puszczę i uniknąć kompromitacji polskiego rządu na arenie międzynarodowej. Urządzane przez Jana Szyszkę konferencje i konsultacje, na podstawie których minister podpisał wyrok na Puszczę, to farsa. Dlatego pytamy premier Szydło i prezesa Kaczyńskiego, czy poprą prezydencki projekt powołania parku narodowego na terenie całej Puszczy Białowieskiej opracowany przez zespół Lecha Kaczyńskiego? Liczymy na prawdziwy dialog w tej sprawie, którego punktem wyjścia powinno być wstrzymanie wyrębów w ponad stuletnich drzewostanach najstarszego lasu Niżu Europejskiego – powiedział Robert Cyglicki, dyrektor Greepeace Polska.
Projekt prezydenckiego zespołu zakłada podział Puszczy na różne strefy ochronne. Dzięki temu nie tylko gwarantuje zapewnienie odpowiedniej ochrony przyrodniczych walorów Puszczy, ale także sprzyja rozwojowi gospodarczemu i kulturowemu okolic Puszczy i zapewnia zwiększenie prestiżu Polski na arenie międzynarodowej.
Nie da się pogodzić gospodarki leśnej z ochroną tego wyjątkowego ekosystemu. Dlatego jedynym sposobem trwałego zabezpieczenia Puszczy i zachowania jej dla przyszłych pokoleń jest objęcie jej całego obszaru parkiem narodowym. Apel o to wystosowały także Rada Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Rada Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego i Rada Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego.
Aktywiści są przygotowani do pozostania na budynku ministerstwa tak długo, jak będzie to konieczne, by otrzymać jasną deklarację ze strony rządu. – Mamy nadzieję, że premier Szydło i prezes Kaczyński są gotowi do podjęcia merytorycznej debaty o przyszłości Puszczy Białowieskiej. Tylko ich wola polityczna może sprawić, że sprawa Puszczy zostanie uporządkowana bez konieczności odwoływania się do instytucji międzynarodowych – dodał Robert Cyglicki.
O Puszczy:
Choć człowiek od zamierzchłych czasów korzystał z płodów leśnych Puszczy, to dopiero na początku XX wieku rozpoczął jej masowy wyrąb. Mimo to po dziś dzień znaczny obszar Puszczy Białowieskiej jest lasem naturalnym, a więc takim, który nie został posadzony przez człowieka, a pozostałe jej fragmenty mają wszelki potencjał, by właśnie takim lasem się stać. Jest to najlepiej zachowany las na Niżu Europejskim. Ważnym walorem Puszczy są duże zasoby martwych drzew i obecność wymagających organizmów z nimi związanych. Decydująca rolę odgrywają w Puszczy naturalne i niewymuszone przez człowieka procesy przyrodnicze. Z tych właśnie powodów Puszcza Białowieska jako jedyny polski obiekt przyrodniczy została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Obecnie zaledwie 17% polskiej części Puszczy Białowieskiej jest parkiem narodowym a zdecydowana większość polskiej części Puszczy Białowieskiej podlega zasadom gospodarki leśnej. Dlatego już od lat 90. wiele autorytetów nauki i kultury postulowało rozszerzenie granic parku narodowego na teren całej Puszczy. Utworzony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego w 2006 roku zespół naukowców przygotował projekty trzech ustaw, które powiększają obszar parku narodowego i wprowadzają na jego terenie pięć różnych stref ochronnych pozwalających w pełni chronić wyjątkowy ekosystem Puszczy i jednocześnie umożliwić zrównoważony rozwój okolicznych gmin. Niestety ustawy te do tej pory nie zostały przyjęte.
O odstąpienie od planów zwiększenia wycinki w Puszczy Białowieskiej apelowały m.in. Komitet Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk, Państwowa Rada Ochrony Przyrody, Rada Naukowa Białowieskiego Parku Narodowego, Rada Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Śląskiego, a także Rada Wydziału Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, Rada Wydziału Biologii i Nauk o Ziemi Uniwersytetu Jagiellońskiego i Rada Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego. Ostatnie trzy uczelnie jednoznacznie opowiedziały się także za rozszerzeniem granic Parku na cały obszar Puszczy Białowieskiej.
Petycję do premier Beaty Szydło o objęcie całej Puszczy Białowieskiej ochroną (kochampuszcze.pl) podpisało dotychczas ponad 135 tysięcy osób.
Greenpeace to międzynarodowa organizacja pozarządowa, działająca na rzecz ochrony środowiska naturalnego. Organizacja koncentruje swoje działania na najbardziej istotnych, zarówno globalnych jak i lokalnych, zagrożeniach dla bioróżnorodności i środowiska. Aby zachować swoją niezależność, organizacja nie przyjmuje dotacji od rządów, partii politycznych i korporacji. Działania finansowane są dzięki wsparciu indywidualnych darczyńców. W Polsce Greenpeace działa od 2004 roku. Siedziba biura znajduje się w Warszawie.
Dowiedz się, co ciekawego wydarzyło się w III sektorze. Śledź wydarzenia ważne dla NGO, przeczytaj wiadomości dla organizacji pozarządowych.
Odwiedź serwis wiadomosci.ngo.pl.
Źródło: Fundacja Greenpeace Polska