Trudnej problematyce życia z zespołem Downa poświęcony jest m.in. najnowszy numer „Integracji”, udostępniany nieodpłatnie przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu, Stowarzyszenie „DZIECKO” i Starostwo Powiatowe w Gostyniu.
Co ważne, obszerny artykuł pokazuje ten problem z innej strony. Bo sami posiadacze dodatkowego chromosomu najczęściej żyją swoim życiem bez głębszej autorefleksji nad tym, co je spotkało. A tak naprawdę zespół Downa jest największym problemem dla rodziców osób z tym zespołem. Bo to ich życie ten dodatkowy chromosom wywraca do góry nogami i trzeba je powoli zbudować od nowa.
Dużo miejsca zajmują sprawy przygotowania dziecka niepełnosprawnego do przedszkola czy do szkoły. I tu czasopismo przypomina: kto i kiedy może otrzymać orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego; co zrobić, by dziecko otrzymało takie orzeczenie; co daje posiadania takiego orzeczenia oraz jakie są obowiązki szkoły czy przedszkola wobec dziecka z orzeczeniem; jakie są obowiązki gminy wobec dzieci z orzeczeniem, zwłaszcza związane z zapewnieniem im miejsca w placówce edukacyjnej, w tym w przedszkolu czy oddziale integracyjnym; jak najlepiej wybrać formę kształcenia: czy ma to być szkoła specjalna, integracyjna czy ogólnodostępna. Uzupełnieniem tego materiału jest kolejny artykuł, prezentujący dobre praktyki w zakresie kształtowania kompetencji społecznych u uczniów z orzeczeniem, np. programy adaptacyjne, samoobsługowe, integracyjne, asystenci ucznia czy nauczyciela oraz np. szkoły bez dzwonków.
„Integracja” pokazuje też, jak wygląda macierzyństwo kobiet z niepełnosprawnością, przedstawia nowinki techniczne ułatwiające codzienne życie osób niewidomych i niedowidzących. Dwumiesięcznik informuje też, że przybywa kart parkingowych, mimo wprowadzenia znacznych ograniczeń w ich wydawaniu. M.in. dlatego w styczniu 2017 r. Ministerstwo Cyfryzacji wprowadzi rejestrację kart parkingowych w ogólnej bazie danych Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK 2.0).
W najnowszym numerze, obok wyżej wymienionych tematów, znaleźć można jeszcze artykuły: o nowym zarządzie Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, w którym prezentowane są sylwetki nowych władz PFRON; o domach przystosowanych do zamieszkania przez osoby poruszające się na wózkach; o tym, jak dobrze wybrać pościele czy poduszki zapobiegające odleżynom, ale też alergiom lub zakażeniom oddechowym; o wstydliwych chorobach jelita grubego. Jest też rozmowa z nowym Pełnomocnikiem Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych Krzysztofem Michałkiewiczem, w której podkreśla on, że samorządy stanowczo za mało przeznaczają środków ze swoich budżetów na realizację potrzeb osób z niepełnosprawnością, a osoby te przecież są członkami wspólnot samorządowych.
Tradycyjnie są też porady prawne, tym razem o mandatach i odwoływaniu się od nich; o opiekunach osób niepełnosprawnych, o specjalnym zasiłku opiekuńczym. Jest też kolejna część informatora ZUS.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"