Członkowie gostyńskiego koła Polskiego Związku Niewidomych spotykali się w swojej siedzibie przy ulicy Mostowej 9, by uczestniczyć w warsztatach terapeutycznych. Zorganizował je Zarząd Koła PZN w Gostyniu w ramach projektu "Żyjmy zdrowo na sportowo oraz wyroby z wikliny papierowej, nauka pielęgnacji ciała i twarzy 50+".
Osoby niewidome i niedowidzące chętnie uczestniczą we wszelkich zajęciach, które urozmaicają im codzienność. Dlatego chętnie korzystały z warsztatów dedykowanych dla członków i podopiecznych koła PZN. Pierwsze poświęcone były nauce wyplatania wikliny papierowej. Daje ona bardzo dużo radości uczestnikom warsztatów, a efekty są godne podziwu i są źródłem satysfakcji. Papierowa wiklina jest doskonałą formą terapii dla osób z niepełnosprawnością, gdyż znakomicie wycisza i uspokaja, zaś dla tych, którzy mają problemy z dłońmi, stanie się formą rehabilitacji. Dla osób niedowidzących i niewidomych, dla których dotyk dłoni i palców zastępuje zmysł wzroku, to dobre narzędzie pozwalające na kreatywność i własną twórczość.
Dla większości uczestników warsztatów było to pierwsze spotkanie z papierową wikliną. Jak podkreśla Prezes Koła PZN Janina Karpińska: - Wszyscy byli zachwyceni, kiedy dowiedzieli się, że ze zwykłych zużytych gazet mogą wyczarować nie tylko efektowne ozdoby, ale także inne większe rzeczy. A papierowa wiklina to świetny pomysł na oryginalny prezent. Nie bez znaczenia jest też aspekt ekonomiczny, czyli świadomość, że można zrobić tak wiele przy minimalnym nakładzie finansowym.
Kolejne zajęcia poświęcone były nauce pielęgnacji ciała i twarzy 50+. Makijaż ten ma podkreślać to co najlepsze, jednocześnie maskując zmiany związane z wiekiem. Przez specjalistów od wizażu uważany jest za jeden z trudniejszych makijaży, ale jeśli poświęcimy mu odrobinę czasu wówczas możemy uzyskać naprawdę znakomity efekt. Prezes Janina Karpińska dodaje: - Dla osoby słabo widzącej lub niewidomej to wielkie wyzwanie, dziękujemy naszej instruktorce Annie Banaszkiewicz za udzielenie nam porad o tym, jaki powinien być makijaż kobiety dojrzałej. Nauczyliśmy się też praktycznie, jak zrobić - krok po kroku - makijaż dla skóry dojrzałej. Kosmetyczka pokazała nam też kilka trików, które odmłodzą nasza twarz w kilka minut o kilka lat.
Jak podkreślają uczestnicy warsztatów, czas spędzony na zajęciach był miły i pożyteczny. - Nauczyliśmy się nowych możliwości. Wiklina papierowa to łatwe i przyjemne zajęcie, a pielęgnacja ciała i twarzy dodała nam większej odwagi na makijaż. Warsztaty terapeutyczne dostarczyły dużo radości i zintegrowały grupę.
Koło Polskiego Związku Niewidomych w Gostyniu otrzymało dofinansowanie z powiatu gostyńskiego w ramach otwartego konkursu ofert. Wsparcia udzieliło też Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko" - opracowanie własne