Koło Polskiego Związku Niewidomych w Gostyniu zorganizowało spotkanie szkoleniowe dla swoich członków: dla osób niedowidzących i niewidomych oraz dla ich opiekunów. Odbyło się ono w siedzibie Koła przy ul. Mostowej.
Spotkanie otwarła Przewodnicząca Koła PZN w Gostyniu Janina Karpińska. Przedstawiła przygotowywane w najbliższym czasie działania Zarządu Koła PZN.
Pierwszą część szkolenia poprowadził Mirosław Sobkowiak z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu. Przedstawił on formy pomocy i wsparcia dla osób z niepełnosprawnością, realizowane przez PCPR w Gostyniu: m.in. dofinansowania do wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne, dofinansowania do likwidacji barier architektonicznych, komunikacyjnych i technicznych, dofinansowania do zakupu przedmiotów ortopedycznych i sprzętu pomocniczego, dofinansowania do sportu, kultury i rekreacji, a także możliwość korzystania z bezpłatnego poradnictwa prawnego oraz z pomocy pracownika socjalnego i psychologa w Punkcie Wsparcia dla Osób Niepełnosprawnych i ich Rodzin przy PCPR w Gostyniu. Wskazał też na możliwość skorzystania ze wsparcia zatrudnienia osób niepełnosprawnych udzielanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Gostyniu oraz na usługi w obszarze rehabilitacji zawodowej realizowane przez Warsztaty Terapii Zajęciowej w Piaskach i Zakład Aktywności Zawodowej w Leonowie.
Przypomniał też o poradnictwie udzielanym m.in. organizacjom pozarządowym przez Centrum Informacyjno-Doradcze Stowarzyszenia „DZIECKO” oraz o programach grantowych realizowanych przez to stowarzyszenie: programie „DZIAŁAJ LOKALNIE” i programie „PGS – Program Grantów Społecznych”. W ramach tych programów organizacje pozarządowe oraz grupy nieformalne mogą otrzymać środki finansowe na realizację swoich działań, służących społecznościom lokalnym. Na koniec przedstawiciel PCPR w Gostyniu odpowiadał szczegółowo na pytania zadawane przez uczestników spotkania.
Drugą część szkolenia poprowadził Michał Janowski przedstawiciel Spółdzielni „Nowa Praca Niewidomych”- Cepelia z Warszawy, który zaprezentował nowoczesne odtwarzacze książek mówionych. – „Spółdzielnia „Nowa Praca Niewidomych” stworzyła w pełni udźwiękowiony odtwarzacz książek mówionych, przystosowany do potrzeb osób mających problemy ze wzrokiem. Nieustannie pracujemy nad rozwojem Czytaka, aby był jeszcze bardziej przyjazny dla użytkownika. Ponadto zajmujemy się również wsparciem technicznym oraz serwisem tych urządzeń. Zależy nam, by każdy posiadacz Czytaka był w pełni zadowolony, korzystając z jego możliwości.” -
Odbyła się też prezentacja możliwości „Czytaka” oraz jego nowszej wersji „Czytaka Plus”. Czytak i Czytak Plus to w pełni przystosowane do potrzeb osób niewidomych odtwarzacze, które rozmiarami przypominają średniej wielkości telefon bezprzewodowy. Są proste w obsłudze. Dzięki wbudowanemu syntezatorowi mowy Ivona mogą również odczytywać pliki tekstowe. Funkcja ta daje możliwość szybkiego i łatwego dostępu do zeskanowanych książek, notatek i różnego rodzaju tekstów. Komunikacja urządzenia z komputerem odbywa się za pośrednictwem złącza USB co pozwala na sprawne kopiowanie danych z dysku komputera na Czytaki i odwrotnie. Pliki można również zapisać na karcie SD o pojemności do 16 GB, (około 1100 godzin nagrań), za pomocą czytnika kart. Wbudowany dyktafon daje możliwość nagrywania i przechowywania plików w pamięci wewnętrznej i zewnętrznej urządzeń. Wejście na zewnętrzny mikrofon pozwala na uzyskanie wyższej jakości nagrania. Nowszy model urządzenia posiada wbudowane radio FM.
Po prezentacji niektórzy uczestnicy szkolenia wymienili się z prowadzącym swoimi doświadczeniami w korzystaniu z tego urządzenia. Część z tych, którzy jeszcze nie posiadają czytaka, deklarowała zakup tego narzędzia, przydatnego osobom niewidomym i niedowidzącym.
Na koniec Przewodnicząca Gostyńskiego Koła PZN podziękowała serdecznie prelegentom za wystąpienia i uczestnikom za przybycie i aktywny udział w szkoleniu.
Źródło: Polski Związek Niewidowmych Koło w Gostyniu