W miniony weekend (21.05.) odbył się kolejny w tym roku staż instruktorski Shotokan Word Organisation. Na staż do poznańskiej Akademii Sztuk Walki (zajęcia odbywały się w obiektach Akademii Wychowania Fizycznego) przyjechali instruktorzy z wielu krajowych klubów karate, w tym z TKKF „Tęcza” w Gostyniu.
Tematem stażu był trening kumite, metodyka nauczania technik nożnych (kopnięć) oraz interpretacja kata Kanku Dai. Zajęcia prowadzili shihan Robert Sworek (8. DAN) z Poznania i Wojciech Kaczmarek (7. DAN) z Olsztyna.
Tematem pierwszej części stażu były przydatne w kumite sportowym, a szczególnie w realnej walce, kombinacje uników z technikami kontrataku. Kombinacje te prezentował shihan Wojciech Kaczmarek, tłumacząc główne zasady treningu tych kombinacji. Drugą część zgrupowania poprowadził shihan Robert Sworek. Instruktorzy Shotokan Word Organisation przećwiczyli praktycznie metody i sposoby nauki kopnięć: mae geri - kopnięcie w przód, mawashi geri - kopnięcie po łuku, ushiro geri - kopnięcie w tył, yoko geri - kopnięcie w bok, ura mawashi geri - kopnięcie przeciwne do mawashi geri, ushiro ura mawashi geri - kopnięcie piętą po obrocie. Shihan Robert Sworek zwrócił uwagę na ważne technicznie szczegóły kopnięć, pozwalające na niezwykle skuteczny atak.
W trzeciej części stażu shihan Robert Sworek przedstawił interpretację kata Kanku Dai, pozwalającą zrozumieć to kata i wykorzystywać je skutecznie w realnej walce. - Jest to jedna z najbardziej rozbudowanych form mistrzowskich – zauważa Mirosław Sobkowiak z TKKF „TĘCZA”, - ponieważ zawiera w sobie 67 technik połączonych w sekwencje odpowiadające konkretnej sytuacji na polu bitwy. Początki historyczne powstania kata nie są znane, najprawdopodobniej jednak korzenie tego kata sięgają 1200 lat wstecz i wywodzą się z Chin. Kata Kanku Dai symuluje walkę z wieloma przeciwnikami przy pomocy dużej liczby stosunkowo prostych, ale skutecznych technik i ich kombinacji. Charakteryzuje się zarówno szybkimi i powolnymi, potężnymi i miękkimi technikami i jest najdłuższym kata praktykowanym w karate Shotokan.
W zajęciach uczestniczyli instruktorzy m.in. z Olsztyna, Gostynia, Konina, Żnina, Wrocławia, Ząbkowic Śląskich, Koła, Zielonej Góry i Poznania, którzy zgodnie podkreślają, że staż był bardzo pracowity, z wykorzystaniem ciekawych metod treningowych.
Klub karate TKKF Tęcza Gostyń reprezentował Mirosław Sobkowiak (4. DAN), który przypomina: - Klub karate shotokan TKKF „TĘCZA” zaprasza chętnych na treningi do sali gimnastycznej przy Gimnazjum nr 2 (ul. Hutnika 3) w Gostyniu: w poniedziałki o 19.00 dzieci od 6 do lat 14; wtorki o 19.00 dorośli i młodzież od lat 14; środy o 19.00 dzieci od 6 do lat 10; czwartki o 19.00 dorośli i młodzież od lat 10; a w soboty o 15.30 dzieci od 6 do lat 14; o 17.00 młodzież od lat 14 i dorośli. Cykl treningowy jest prowadzony przy wsparciu finansowym Gminy Gostyń.
Źródło: inf. nadesłana