W „Krainie Orła Białego” w Starym Gostyniu (powiat gostyński) spotkali się przedstawiciele różnych narodów z całego świata. Przybyli z różnych kontynentów i krajów, prezentując swoje narodowe elementy: tańce, stroje, posiłki czy obrzędy. Była energia Słowianek i hiszpańskiej corridy, tańce francuskie, jamajskie reggae i występ z festiwalu w San Remo. Można było spróbować włoskiej pizzy, góralskiego oscypka czy bułeczki miłeczki.
Stało się tak za sprawą kolejnej edycji „Festiwalu Kultur” przygotowanego dla środowiska osób niepełnosprawnych. To ważne wydarzenie o charakterze integracyjnym, pozwalające na prezentację umiejętności i talentów osób z niepełnosprawnościami.
Organizatorzy „Festiwalu kultur”: Stowarzyszenie „DZIECKO”, Środowiskowy Dom Samopomocy w Chwałkowie i Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu zaprosili do wspólnej edukacyjnej zabawy wiele placówek wspierających osoby niepełnosprawne z sześciu powiatów: gostyńskiego, krotoszyńskiego, rawickiego, leszczyńskiego, kościańskiego i śremskiego. Każda z przybyłych dwunastu grup reprezentowała inny region. Były charakterystyczne stroje, regionalne rekwizyty i dekoracje przywołujące prezentowaną część świata.
Oficjalnego otwarcia dokonali przedstawiciele władz powiatu gostyńskiego: Przewodniczący Rady Powiatu Gostyńskiego Alfred Siama i Członek Zarządu Powiatu Gostyńskiego Janusz Sikora, podkreślając, że każde działanie aktywizujące osoby z niepełnosprawnością zasługuje na uznanie.
Przedstawiciel organizatorów festiwalu Swietłana Figiel - kierownik ŚDS w Chwałkowie zaznaczyła – Występy parateatralne dla widzów to jedna z ważnych form aktywności osób z niepełnosprawnością, sprzyjająca ich integracji ze środowiskiem. Dlatego na „Festiwalu kultur” „wędrujemy” przez świat, pokazując charakterystyczne dla danego kraju czy kontynentu elementy. Nasi podopieczni, przygotowując swoje występy, poznają kulturę krajów i pokazują ją innym.
Małe formy teatralne przygotowane przez poszczególne grupy podziwiali goście, m.in. wspomniani wyżej Alfred Siama i Janusz Sikora oraz Skarbnik Powiatu Gostyńskiego Eleonora Gościniak, zastępca dyrektora szpitala w Gostyniu lek. med. Renata Mikstacka, dyrektor DPS w Chumiętkach Agnieszka Jackowiak, dyrektor DPS w Rogowie Renata Wojda, kierownik WTZ w Krotoszynie Paweł Kaczmarek, kierownik ŚDS w Krzywiniu Dominik Matelski oraz dyrektor PCPR w Gostyniu. Wraz z nimi gorąco oklaskiwało przygotowane przez poszczególne ekipy prezentacje kilkuset widzów.
Gościem specjalnym była EnergIZA, która na saksofonie zagrała przebojowo znane przeboje i porwała uczestników festiwalu do tańca.
Swoje programy zaprezentowały: ŚDS w Chwałkowie, który wspólnie z DPS w Chwałkowie przedstawił biskupiański obrzęd darcia pierza i zatańczył wiwata, do którego przygrywały tradycyjne biskupiańskie instrumenty: podwiązne skrzypce i dudy; DPS w Chumiętkach tańczący francuskie tańce, ŚDS w Gostyniu, który przeniósł widzów na festiwal w San Remo i pokazał występ Arka, który jako drugi Polak po Annie German zaśpiewał na tym festiwalu; ŚDS w Kąkolewie pokazujący trzymającą w napięciu corridę i tańce hiszpańskie; ŚDS w Krzywiniu, który zachęcał do wspólnej zabawy rosyjskim przebojem „Biełyje rozy”; WTZ w Łagiewnikach, który poderwał całą salę przebojem „Słowianki”; WTZ w Miejskiej Górce przybliżający kulturę Meksyku; ŚDS w Rawiczu pokazujący jednoczącą wszystkich Polaków miłość do piłki nożnej; DPS w Rogowie, który w rytmie disco pokazał siłę Internetu i subkulturę facebookową; ŚDS w Śremie z energetycznym koncertem króla reggae Boba Marleya oraz DPS w Zimnowodzie, który w góralskich klimatach zachęcał wszystkich do realizowania swoich planów i pomysłów.
Warto podkreślić, że wszystkie występy były pełne humoru, radości, zarażały energią i zachęcały do wspólnej zabawy.
Po obejrzeniu przygotowanych prezentacji uczestnicy festiwalu zwiedzili Krainę Orła Białego i korzystali z jej atrakcji: ścieżki historycznej, spacerów nad wodą, obejrzenia minizoo czy chaty regionalnej.
Gratulacje za poszczególne występy należą się uczestnikom i ich opiekunom, a organizatorom, ze Środowiskowym Domem Samopomocy w Chwałkowie na czele, specjalne podziękowania za zaangażowanie w przygotowanie udanej międzypowiatowej imprezy w ramach projektu „Możemy więcej”.
Celem projektu „Możemy więcej – program aktywizacji osób niepełnosprawnych w powiecie gostyńskim oraz pleszewskim”, w ramach którego realizowane są różnorodne działania dla środowiska osób z niepełnosprawnością, jest dostrzeżenie i upowszechnienie potrzeby przyjścia z pomocą szczególnej grupie ludzi - osobom z zaburzeniami psychicznymi i ich bliskim oraz pracownikom wspierającym te osoby. Realizatorem projektu jest Stowarzyszenie „DZIECKO” w Gostyniu, wspierane przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Projekt otrzymał grant finansowy w otwartym konkursie ofert w ramach Programu „Oparcie społeczne dla osób z zaburzeniami psychicznymi” ogłoszonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Realizowany jest też ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO”.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"