Pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu oraz Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piaskach, prowadzonych przez Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Kreatywni” uczestniczyli w cyklu specjalistycznych warsztatów SKOGN, poświęconych alternatywnym sposobom komunikowania się z osobami niepełnosprawnymi, w tym niesłyszącymi, niedosłyszącymi, niewidzącymi, niedowidzącymi czy głuchoniewidomymi.
Dzięki temu w tych dwóch instytucjach powiatowych osoby doświadczające trwale lub okresowo trudności w komunikowaniu się mają możliwość skorzystania z pomocy tłumacza języka migowego (pracuje w PCPR w Gostyniu) oraz osób przygotowanych do kontaktu przy załatwianiu spraw w urzędzie.
Głównym problemem osób niesłyszących i słabosłyszących w Polsce jest ograniczony dostęp do informacji i niemożność komunikowania się z ludźmi słyszącymi. Brakuje nie tylko tłumaczy języka migowego, którzy pełnią rolę pośredników komunikacji, ale także rozwiązań technicznych - wizualnych i akustycznych - pozwalających na poprawę słyszalności i odbioru informacji dźwiękowej. W szczególnie trudnym położeniu znajdują się osoby głuchoniewidome, u których doszło do połączenia dwóch rodzajów niepełnosprawności sensorycznej - wzrokowej i słuchowej.
Dlatego specjaliści Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Warsztatów Terapii Zajęciowej w Piaskach w trakcie intensywnego szkolenia poznali i nauczyli się używać na poziomie podstawowym systemów komunikacji alternatywnej:
1) Polski Język Migowy (PJM)
2) System Językowo-Migowy (SJM)
3) Litery czarno drukowe
4) Alfabet Lorma
5) Audiodeskrypcja
6) Czytanie z ruchu warg
7) Symbole
8) Daktylografia (alfabet palcowy)
9) Kreślenie liter na dłoni.
Omówiono tez szczegółowo zasady posługiwania się innymi środkami komunikowania się: SMS-y, faksy, e-maile, strony internetowe dostosowane do potrzeb osób z dysfunkcjami narządu słuchu i wzroku, przekazy telewizyjne ze ścieżkami dialogowymi – napisami itp.
Warsztaty, zorganizowane przez PCPR w Gostyniu, WTZ w Piaskach i firmę D-SIGNISME Marcina Fiedorowicza z Warszawy, uzyskały znaczne dofinansowanie z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pozostałe koszty zostały pokryte z opłat uczestników szkolenia i refundacji PCPR w Gostyniu i WTZ w Piaskach.
Źródło: Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Kreatywni"