Kolejne formy przemocy wobec kobiet i dziewcząt to:
A. Kobietobójstwo, zabójstwo kobiet
Kobietobójstwo odnosi się do celowego zabijania kobiet, dlatego że są kobietami. Zabójstwa kobiet różnią się od zabójstw mężczyzn w zależności od konkretnych okoliczności. Na przykład, większość przypadków zabójstw kobiet jest popełniana przez partnerów lub byłych partnerów i wiąże się z ciągłym wykorzystywaniem w domu, groźbami lub zastraszaniem, przemocą seksualną lub sytuacjami, w których kobiety mają mniej władzy lub mniej środków niż ich partnerzy.
B. Zabójstwo honorowe
Morderstwo dla honoru jest morderstwem członka rodziny, zazwyczaj kobiety lub dziewczyny, z rzekomego powodu, że osoba ta przyniosła hańbę lub wstyd rodzinie. Morderstwa te często mają związek z czystością seksualną i rzekomymi przestępstwami popełnionymi przez żeńskich członków rodziny.
C. Handel ludźmi
Handel ludźmi polega na nabywaniu i wykorzystywaniu ludzi za pomocą takich środków, jak przemoc, nadużycia, przymus lub oszustwa. Ta ohydna zbrodnia zniewala miliony kobiet i dziewcząt na całym świecie, z których wiele jest wykorzystywanych seksualnie.
D. Okaleczanie żeńskich narządów płciowych (female genital mutilation, FGM), potocznie obrzezanie kobiet lub wyrzezanie
Okaleczanie żeńskich narządów płciowych obejmuje procedury, które celowo zmieniają lub powodują uszkodzenia żeńskich narządów płciowych z przyczyn niemedycznych. Dzielą się one na cztery główne rodzaje, a zarówno praktyka, jak i motywy, które za nimi stoją, różnią się w zależności od kraju. Okaleczenie żeńskich narządów płciowych jest normą społeczną, często uważaną za niezbędny krok w przygotowaniu dziewcząt do dorosłości i do małżeństwa. Obrzezanie kobiet zazwyczaj wynika z przekonań na temat płci i jej związku z odpowiednią ekspresją seksualną. Okaleczanie żeńskich narządów płciowych jako przemoc zostało po raz pierwszy zaklasyfikowana w 1997 roku na podstawie wspólnego stanowiska ogłoszonego przez WHO, UNICEF i UNFPA
Ł. Dziecięce małżeństwo
Dziecięce małżeństwo odnosi się do każdego małżeństwa, w którym jedno lub oboje małżonków ma mniej niż 18 lat. Jest to pogwałcenie Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która stanowi, że "małżeństwo może być zawarte tylko za wolną i pełną zgodą zainteresowanych małżonków". Dziewczęta są bardziej narażone na przedwczesne małżeństwo, w konsekwencji zamążpójścia porzucają szkołę i doświadczają kolejnych form przemocy.
E. Przemoc Internetowa lub cyfrowa
Przemoc online (lub przemoc cyfrowa) wobec kobiet odnosi się do wszelkich aktów przemocy, które są popełniane, wspierane lub nasilane przy użyciu technologii informacyjnych i komunikacyjnych (telefonów komórkowych, Internetu, mediów społecznościowych, gier komputerowych, wiadomości tekstowych, poczty elektronicznej itp.)
Do przemocy Internetowej zaliczamy: cyberprzemoc, sexting i doxing.
Cyberprzemoc (cybermobbing, cyberbullying) lub agresja elektroniczna, elektroniczna przemoc rówieśnicza
To stosowanie przemocy poprzez: prześladowanie, zastraszanie, nękanie, wyśmiewanie innych osób z wykorzystaniem Internetu i narzędzi typu elektronicznego takich jak: SMS, e-mail, witryny internetowe, fora dyskusyjne w Internecie, portale społecznościowe i inne.
Sexting to forma komunikacji elektronicznej, w której przekazem jest seksualnie sugestywny obraz lub treść. Termin powstał w pierwszych latach XXI wieku jako zrost angielskich słów sex i texting (czynność wysyłania wiadomości SMS). Z czasem jego znaczenie poszerzyło się na wysyłanie podobnych komunikatów także za pomocą innych mediów, na przykład komunikatorów internetowych, wiadomości MMS czy portali społecznościowych.
Doxing (lub Doxxing)
To proceder zbierania i publikowania czyichś danych osobowych i prywatnych informacji takich jak: imię, nazwisko, adres, numer telefonu itp. W dobie internetu doxing często polega na wykorzystywaniu informacji publikowanych przed daną osobę pod pseudonimem i upublicznianiu ich w celu dręczenia ofiary.
Wykorzystano grafikę wielkopolskiej akcji: 16 Dni przeciw przemocy ze względu na płeć #MakeLovenotprzemoc
Informacja ukazuje się w ramach projektu „Jest bezpiecznie”. Projekt uzyskał dofinansowanie ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego w ramach otwartego konkursu ofert na realizację w formie wspierania zadań publicznych Województwa Wielkopolskiego z dziedziny pomocy społecznej w 2023 roku w konkursie „Wspieranie inicjatyw na rzecz wielkopolskich rodzin”. Projekt jest też realizowany ze środków własnych Stowarzyszenia „DZIECKO”. Program wspiera Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu.
Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Samorządu Województwa Wielkopolskiego.
Źródło: Stowarzyszenie "Dziecko"