Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu zorganizowało bezpłatne szkolenie „Oswoić SM”, które poprowadził lek med. specjalista neurolog Jacek Wencel ze Szpitala MSW w Poznaniu.
Stwardnienie rozsiane jest przewlekłą chorobą układu nerwowego. W SM nie istnieje żaden schemat przebiegu choroby. U każdej osoby ze stwardnieniem rozsianym obserwuje się inny zespół objawów, który zmienia się w czasie, pod kątem natężenia i długości występowania. Stwardnienie rozsiane jest chorobą autoimmunologiczną, w której układ odpornościowy gospodarza zwalcza komórki własnego organizmu.
Prowadzący szkolenie lekarz specjalista zwrócił uwagę, że – „SM diagnozuje się najczęściej między 20 a 40 rokiem życia. I jest to choroba, na którą najczęściej chorują osoby rasy białej. A zapada na nią dwa razy więcej kobiet niż mężczyzn”. Doktor Wencel omówił też charakterystyczną cechę tej choroby, czyli przebieg nawrotowo-ustępujący (rzutowo-remitujący). Oznacza to, że u chorego występują naprzemiennie okresy pogorszeń, czyli rzuty, oraz okresy poprawy czyli remisje. – „Ważne dla przebiegu SM jest stosowanie się do zaleceń lekarza, rehabilitanta i psychologa” – podkreślał prowadzący – „Konieczne jest też unikanie infekcji, intensywnego nasłoneczniania i długiego przebywania w pomieszczeniach z wyższą temperaturą. Na początku choroby najczęstszymi objawami są zawroty głowy, zaburzenia czucia, zaburzenia widzenia, osłabienie lub niedowład nóg. Następnie zaczynają pojawiać się też skurcze mięśni, zaburzenia pamięci lub uwagi, zaburzenia koordynacji ruchów, zaburzenia funkcji pęcherza moczowego, zaburzenia funkcji seksualnych aż po coraz większe niepełnosprawności.”
Prelegent omówił następnie sposoby leczenia i terapii oraz rehabilitacji stwardnienia rozsianego.
Drugą część spotkania wypełniła dyskusja o wpływie SM na pracę i na naukę, czyli na obszary aktywności chorego oraz na rodzinę, dla której chory na SM może być poważnym obciążeniem, ale to właśnie rodzina jest jednym z najważniejszych źródeł wsparcia. Neurolog podkreślał też ważną rolę aktywności ruchowej chorych i właściwe odżywianie. Odpowiadał też na pytania dotyczące ciąży osób z SM.
Kolejną częścią spotkania było omówienie wpływu SM na psychikę chorego. Zachorowaniu towarzyszą lęki, bunt, strach o przyszłość oraz zniechęcenie i rezygnacja. Ale konieczne jest, by chory uświadomił sobie, że nie powinien się poddawać. – „To ja mam SM, a nie SM ma mnie” – mówiła jedna z pacjentek.
Ostatnią częścią spotkania była sesja pytań i odpowiedzi. Doktor Wencel, udzielając wyczerpujących odpowiedzi, obalił też wiele mitów związanych ze stwardnieniem rozsianym. Podkreślał, że SM nie jest zaraźliwe, że z chorobą można żyć przez wiele lat, że nie zawsze chory na SM tak osłabnie, że będzie się mógł tylko poruszać na wózku, że nieprawdą jest, że nie ma leków na SM, gdyż powstają kolejne ich generacje, ale też mitem jest, że SM można całkowicie wyleczyć.
Organizatorzy szkolenia – Zarząd Stowarzyszenia Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu – zachęcają chorych na SM i ich rodziny do kontaktu i korzystania z działań organizowanych przez stowarzyszenie.
Wsparcia w organizacji szkolenia udzieliły: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Zespół Szkół Zawodowych w Gostyniu.
Źródło: Stowarzyszenie Chorych na Stwardnienie Rozsiane w Gostyniu