Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych „Nie Sami” zorganizowało dla swoich podopiecznych wycieczkę edukacyjną do Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie. 50 uczestników tego edukacyjnego wyjazdu miało wyjątkową możliwość, m.in. dzięki znaczącemu wsparciu PCPR w Gostyniu, zwiedzić JuraPark w Krasiejowie - największy w Europie park tematyczny, w którym można poznać m.in. dzieje dinozaurów oraz dzieje człowieka.
Na początku całodniowego pobytu uczestnicy wyjazdu przebyli w Tunelu Czasu podróż przez miliardy lat istnienia Wszechświata, m.in. podziwiali powstanie planety Ziemia.
Następnie wędrowali ścieżką edukacyjną Śladami Dinozaurów. Wzdłuż ścieżki rozmieszczone są rekonstrukcje mezozoicznych gadów i płazów – wszystkie naturalnej wielkości. Prawie 70 gatunków – około 200 modeli czyni JuraPark Krasiejów największym tego typu obiektem w Europie.
Mnóstwo emocji dostarczyło zwiedzanie Prehistorycznego Oceanarium. To miejsce, w którym „Nie Sami” przenieśli się w świat podwodnego życia ogromnych gadów. I stanęli „oko w oko” z gatunkami, które żyły na Ziemi tysiące lat temu. Potężny, mierzący blisko 20 metrów długości Megalodon, rybopodobny Mozazaur, charakterystycznie uzębiony Liopleurodon, czy też obdarzony długą szyją płetwojaszczur Plezjozaur – to tylko niektóre z okazów, które mogli zobaczyć w oceanarium w ich naturalnej wielkości!
Ostatnim etapem wędrówki przez JuraPark Krasiejów był interaktywny Park Nauki i Ewolucji Człowieka. W nim uczestnicy, już jako temponauci, kontynuowali rozpoczętą w JuraParku wędrówkę przez dzieje naszej planety. Podróż po prehistorii rozpoczęła się 66 milionów lat temu, kiedy życie na naszej planecie zostało niemalże zgładzone. Później były czasy narodzin i ewolucyjna człowieka. Wędrówce po wyjątkowym muzeum będzie towarzyszył wirtualny przewodnik, który za każdym razem wyjaśniał tajemnice losów ludzkości na Ziemi. Oprócz ekspozycji głównej interaktywna podróż w czasie to także wystawa „Świadectwa ewolucji”, w ramach której przygotowano m.in. spotkania oko w oko z małpami, małpiątkami i przodkami człowieka, czy poznawanie najważniejszych narzędzi człowieka. Na zakończenie czekała na wędrowców interaktywna wystawa, podczas której w praktyce można było zapoznać się z problemem pokrewieństwa, zróżnicowania etnicznego oraz etapy zasiedlania naszego globu. W tej części Parku Nauki i Ewolucji Człowieka można było zobaczyć, jak blisko jesteśmy spokrewnieni ze sobą lub z mieszkańcami odległych krain.
Tę wyjątkową wycieczkę zaplanowali wolontariusze Stowarzyszenia Osób Niepełnosprawnych „Nie Sami”, tworząc i realizując projekt „Program edukacyjno-poznawczy „Z wizytą u dinozaurów”. Uzyskał on dofinansowanie Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz Gminy Gostyń. Własny wkład finansowy wniosło też Stowarzyszenie „Nie Sami”. Dofinansowania oraz wsparcie wolontariuszy stowarzyszenia pozwoliły to na bezpłatny udział podopiecznych stowarzyszenia w wyjeździe.
Źródło: Stowarzyszenie Osób Niepełnosprawnych Umysłowo "Nie Sami"