Członkowie Polskiego Związku Niewidomych Koło Gostyń w ramach „Spotkań z kulturą” wzięli udział w wyjeździe do operetki poznańskiej.
Wyjazd wspomina Przewodnicząca Koła PZN Janina Karpińska: - Zebraliśmy się rano w Gostyniu na przystanku miejskim, by z tego miejsca, w odświętnych strojach, pełni pozytywnej energii wyruszyć na spotkanie z kulturą. Niespodzianką dla wszystkich uczestników był przystanek w Kórniku. Tutaj w restauracji podano pyszny obiad. Była to również okazja, aby spokojnie porozmawiać, podzielić się własnymi doświadczeniami, wesprzeć dobrym słowem. Posileni uczestnicy wyprawy wyruszyliśmy w dalszą drogę.
Po przyjeździe do Poznania okazało się, że do spektaklu zostało jeszcze trochę wolnego czasu, który uczestnicy wykorzystali na spacer po Poznaniu i wypicie wspólnej kawy. W końcu nadszedł czas, by zająć miejsca w Teatrze Muzycznym… – „I rozpoczęła się operetka „Księżniczka Czardasza” – opowiada Pani Janina – „Zachwyciła nas wszystkich swoim kunsztem artystycznym, a przede wszystkim muzyką stworzoną przez Kálmána. Operetka Kálmána jest zarówno pretekstem do gry z konwencją, jak i cieszenia uszu pięknymi głosami. O popularności dzieła świadczy fakt niedawnego włączenia go do repertuaru przez tak wybitne nazwiska jak Anna Netrebko czy Juan Diego Flórez. Teatr Muzyczny pokazuje nową wersję dzieła, w której obok doświadczonych artystów występują młodzi soliści. W ich wykonaniu usłyszeliśmy takie przeboje jak: „Co się dzieje”, „Skarbie mój” czy „Czardasz, czardasz”. Muzyka była piękna… Osoby niedowidzące i niewidome nie kryły zafascynowania i wzruszenia. Uświadomiliśmy sobie, że mimo swojego ograniczeń także możemy być świetnymi odbiorcami sztuki… a może nawet i bardziej wrażliwymi niż ludzie pełnosprawni.”
Zorganizowanie wycieczki do Teatru Muzycznego było możliwe dzięki dofinansowaniu przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu ze środków PFRON. Środki organizator – Zarząd Gostyńskiego Koła PZN - pozyskał w drodze otwartego konkursów dla NGO.
Źródło: Polski Związek Niewidomych Koło w Gostyniu