Przemoc wobec starszych jest poważnym problem społecznym w skali globalnej. Wpływ na to ma postępujący proces starzenia się społeczeństwa na całym świecie. Najczęstszą formą przemocy wobec starszych jest przemoc psychiczna i ekonomiczna.
Przemoc wobec starszych jest poważnym problem społecznym w skali globalnej. Wpływ na to ma postępujący proces starzenia się społeczeństwa na całym świecie. Najczęstszą formą przemocy wobec starszych jest przemoc psychiczna i ekonomiczna. Potwierdzają to badania Instytutu Psychologii Polskiej Akademii Nauk.
Zbadano, jakie mogą być formy przemocy wobec osób starszych
Główne formy przemocy to:
- izolowanie
- zabieranie pieniędzy (np. emerytury czy renty)
- wytykanie choroby i niepełnosprawności
- szantażowanie, groźby, wyzwiska
- ograniczanie swobody decyzji
- straszenie oddaniem do domu opieki
- wmawianie choroby psychicznej
- wymuszanie zmian w testamencie
- obciążanie zawyżonymi kosztami (np. kredytami lub pożyczkami)
- skłanianie do darowizn
- zaniedbywanie, niezapewnienie jedzenia, leków, higieny osobistej, opieki medycznej
- opuszczenie przez opiekunów, pozostawienie bez opieki.
Zbadano też, kto i gdzie stosuje przemoc wobec osób starszych
Przemoc wobec starszych ma miejsce najczęściej w domach seniorów lub instytucjach opiekuńczych. Sprawcami są członkowie najbliższej rodziny (współmałżonek, dzieci, wnukowie) lub opiekunowie instytucjonalni. Sprawcy zwykle mają z ofiarą silny emocjonalnie i długotrwały kontakt – są to najczęściej najbliżsi. Dlatego ofiary wstydzą się, boją, mają poczucie winy, a nawet usprawiedliwiają sprawców i ukrywają problem. Czasami też nie mają świadomości, że takie traktowanie jest przemocą.
Ponad 18% populacji w Polsce stanowią ludzie starsi – powyżej 60. roku życia. Osoby, które mają 80 lub więcej lat, były ofiarami przemocy bądź zaniedbania trzy razy częściej niż osoby z całej populacji ludzi starszych.
W 90% przypadków stosowania przemocy wobec osób starszych sprawcami tych czynów byli członkowie rodziny. Dwie trzecie sprawców to dorosłe dzieci lub małżonkowie ofiary.
Kobiety stanowią 68% ofiar przemocy wśród osób starszych.
Zaniedbanie jest najbardziej typową formą przemocy wobec osób starszych (55%). Kolejne miejsce zajmują: przemoc fizyczna (15% przypadków), wykorzystywanie finansowe (12%), przemoc emocjonalna (8%), seksualna (0,3%).
Tylko część przypadków przemocy domowej wobec osób starszych jest zgłaszanych odpowiednim władzom.
W 47% potwierdzonych przypadków stosowania przemocy wobec osób starszych sprawcami były dorosłe dzieci, w 19% byli to małżonkowie, w 8% wnuczkowie, a w 9% inni krewni.
Gdzie szukać pomocy
- Komenda Powiatowa Policji w Twoim powiecie
- Ośrodek Pomocy Społecznej w Twojej gminie
- Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Twoim Powiecie
Artykuł ukazuje się w ramach projektu Fundacji Fabryka Pomysłów „Bezpiecznie w rodzinie”, dofinansowanego przez Wojewodę Wielkopolskiego. Program wspierają: Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO”. Realizację działań projektowych wspierają Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Gostyniu i Stowarzyszenie „DZIECKO”.
Przedstawione treści wyrażają poglądy realizatora projektu i nie muszą odzwierciedlać oficjalnego stanowiska Wojewody Wielkopolskiego.
Źródło: Fundacja Fabryka Pomysłów