Gołdap. Ze wszystkimi i dla wszystkich – Partnerstwo Sztuk
Osoby sprawne i niepełnosprawne, młodzież, seniorzy – wszyscy znajdą dla siebie miejsce w Stowarzyszeniu Partnerstwo Sztuk w Gołdapi. Okazuje się, że nie tylko muzyka łączy pokolenia. Jak dowodzą doświadczenia organizacji, łączy też taniec, teatr i sport.
Sztuka łączy ludzi
Partnerstwo Sztuk powstało na bazie grupy inicjatywnej składającej się z grupy wolontariuszy (osób pełnosprawnych i upośledzonych umysłowo). – Organizacja posiada matkę i ojca – śmieje się założycielka stowarzyszenia Dorota Łasica. – Ja jestem matką, a Mirosław Bobrowski jest ojcem założycielem i prezesem Stowarzyszenia.
Celem stowarzyszenia jest podejmowanie oraz wspieranie inicjatyw kulturalnych, społecznych, gospodarczych i naukowych, służących rozwojowi młodzieży (pełnosprawnej i niepełnosprawnej), szczególnie w dziedzinie tańca, teatru i turystyki. Wszyscy pracują w jako wolontariusze. W działalności organizacji pomaga prowadzone przez nią centrum wolontariatu. Można powiedzieć, że jest to biuro pośrednictwa pracy dla wolontariuszy. Z organizacją współpracuje pięć szkolnych klubów wolontariusza, dwie świetlice i biblioteka.
– Moim zdaniem jednym z najważniejszych osiągnięć stowarzyszenia jest to, że dzięki wielu projektom, jak i innym działaniom gołdapska młodzież nabyła umiejętności, których nie miałaby szans zdobyć w naszym małym mieście – opowiada Anna Dudko, wolontariuszka. – Często te właśnie umiejętności są wykorzystywane w dalszej pracy na rzecz stowarzyszenia, np. wolontariusze uczą się pewnych rzeczy po to, żeby później podzielić się tym z osobami niepełnosprawnymi.
Wolontariusze zauważają, że podejście społeczeństwa do osób niepełnosprawnych się zmienia. Są one bardziej akceptowane. Zdaniem wolontariuszki wynika to z tego, że ludzie mają coraz więcej kontaktu z osobami niepełnosprawnymi, dzięki działalności organizacji takich jak Partnerstwo Sztuk.
Stowarzyszenie prowadzi również działania na rzecz seniorów oraz współpracy międzynarodowej z organizacjami pozarządowymi w miejscowości Gusiew, która znajduje się w Obwodzie Kaliningradzkim. – Oni potrzebują od nas wsparcia, a my zdobywamy wiele doświadczeń – mówi Dorota Łasica. Prezes stowarzyszenia minimum raz w miesiącu odwiedza zagranicznych partnerów i służy im dobrą radą oraz doświadczeniem.
Sztafeta pięciu jedenastek
Ogromnym osiągnięciem stowarzyszenia było zorganizowanie sztafety, która odbyła się w 20 miejscowościach w Polsce, a nawet za granicą. Partnerstwo Sztuk było głównym pomysłodawcą i inicjatorem akcji. – Sztafeta 11.11.11.11.11 to promocja wolontariatu jako nowoczesnej formy patriotyzmu; to hołd ludziom, którzy pomagając innym i pracując społecznie zmieniają nasze małe ojczyzny w miejsca, w których żyje się lepiej, barwniej, ciekawiej… – opowiada koordynatorka Centrum wolontariatu. – Chcieliśmy uczcić Europejski Rok Wolontariatu i Dzień Niepodległości 2011. Tu nie chodzi o rywalizację, ale o radość z bycia razem. Pałeczkę zamieniliśmy na biało-czerwone serce.
W partnerstwie z ATOMAMI
Stowarzyszenie korzysta ze szkoleń organizowanych przez młodzieżową sieć ATOMY. Wolontariusze chętnie uczestniczą też w różnorodnych formach integracji – głównie zlotach. – Chcielibyśmy, żeby sieć się nie zmieniała i zajmowała się tym, co do tej pory. To duże osiągnięcie, że udało się zintegrować młodzież z całego województwa warmińsko-mazurskiego – przyznaje założycielka stowarzyszenia. – Jak wiadomo Sieć ATOMY ma skupiać ludzi aktywnie działających i dzięki niej możemy teraz szukać partnerów nie tylko w naszym mieście – mówi jedna z wolontariuszek.
– Miałam przyjemność uczestniczyć w zlocie w Elblągu. Wieczorne, długie rozmowy z innymi uczestnikami zlotu dały obraz, jak pracują inne organizacje w innych miastach, co też jest zawsze cenną wiedzą, bo można „podpatrzeć” pewne pomysły, porównać swoje osiągnięcia do osiągnięć innych – podsumowuje Anna Dudko, wolontariuszka.
Źródło: Stowarzyszenie Elbląg Europa