Młode duchem najstarsze miasto w Polsce, drugie co do wielkości miasto w Wielkopolsce, w dolinie rzeki Prosny – Kalisz. Miasto metryką sięgające II wieku naszej ery. Czy w tak starym mieście można żyć i pracować nowocześnie? Czy łatwo dorównać pędzącemu naprzód światu? Okazuje się, że kaliszanie potrafią.
W wielu sferach życia społecznego Kalisz pokazuje swoje młode oblicze. Nie byłoby tak, gdyby nie działające na terenie miasta liczne organizacje pozarządowe. Obecnie jest ich zarejestrowanych ponad 300. Około 80 z nich czynnie uczestniczy w życiu miasta. Zrzeszają ludzi, którzy ponad pogoń za pieniądzem bardziej cenią sobie możliwość robienia czegoś dla ludzi i przyrody. Zjawisko „wyścigu szczurów” jest im obce.
To, co odróżnia kaliskie organizacje pozarządowe od innych NGO, to świadomość wielkości dorobku historycznego Kalisza. Członkowie kaliskich stowarzyszeń czy fundacji każdego dnia dbają o to, by nie zatracić potencjału, jaki daje im możliwość pracy na rzecz najstarszego miasta naszego kraju.
Wiele z nich ściśle współpracuje z jedną z najbardziej znanych fundacji w Kaliszu – Kaliskim Inkubatorem Przedsiębiorczości. W jej ramach swoją działalność prowadzi Centrum Informacyjno-Doradcze (CID). Jego zadaniem jest zapewnienie wsparcia szkoleniowego i doradczego miejscowym fundacjom i stowarzyszeniom. Co ważne, oferowana organizacjom pomoc jest bezpłatna. Centrum Informacyjno-Doradcze w Kaliszu obejmuje swoim zasięgiem obszary powiatów: kaliskiego, ostrowskiego, ostrzeszowskiego i kępińskiego. Organizacje pozarządowe, które działają na tym terenie zapraszane są na szkolenia oraz doradztwo między innymi z zakresu tworzenia projektów, pozyskiwania środków na ich realizację, czy współpracy z samorządem.
CID wspiera osoby, które dopiero chcą powołać fundację lub założyć stowarzyszenie. Bez ich działań stowarzyszenia, zrzeszenia czy fundacje skazane byłyby na dryfowanie w oceanie przepisów bez mapy i wioseł. W ich szeregach bowiem są ludzie, których celem jest bezinteresowne działanie na rzecz regionu. Niekoniecznie są to „wytrawni” przedsiębiorcy, sprawnie poruszający się w gąszczu przepisów.
Centrum Informacyjno-Doradcze przy Kaliskim Inkubatorze Przedsiębiorczości pomaga kaliskim organizacjom pozarządowym w przejściu przez formalności związane z procesem pozyskiwania środków finansowych na realizację zadań publicznych. Oferuje też pomoc prawną, księgową itp.
Pomagają teatrowi
Jedną z kaliskich organizacji korzystających z pomocy KIP-CID jest stowarzyszenie pod nazwą Niepubliczny Teatr Impresaryjny „SCENA TAM2” – drugi teatr repertuarowy w mieście. W ciągu 20 lat działalności „SCENA TAM2” wystawiła ponad 30 tytułów; zagrała je łącznie ponad 300 razy. Teatr zrzesza aktorów zawodowych i nieprofesjonalnych z całej Polski. Jest alternatywą dla teatru ludzi zamożnych. To teatr, do którego można pójść, nie rezygnując z innych przyjemności.
Działalność Teatru „SCENA TAM2” nie byłaby możliwa w obecnym kształcie, gdyby nie pomoc Centrum Informacyjno-Doradczego. Pracownicy KIP-CID okazali się nieocenieni w przebrnięciu przez formalności związane z rejestracją stowarzyszenia. Wyciągnęli też pomocną dłoń zarówno w sprawach organizacyjnych, jak i prawnych i księgowych.
Członkowie „SCENY TAM2” docierają do ludzi młodych, którzy w ostatnich latach niechętnie obcowali kulturą i sztuką. Szkolenia z fundraisingu, zorganizowane przez KIP-CID, bez których żadne stowarzyszenie czy fundacja nie poradziłaby sobie, sprawiły, że Teatr „SCENA TAM2” zrealizował wiele swoich planów, jak np. spektakl „Na kuchennych schodach”, „Zbrodnia z premedytacją”. Oba spektakle wystawiane są w ramach cyklu „Lekcja z Gombrowicza”. Spektakle zostały wystawione w ramach zadania publicznego "Działania na rzecz wspierania aktywności osób starszych". Przedstawienie obejrzało ponad sto osób powyżej 65. roku życia. Byli to słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku, członkowie Kaliskiego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów, Stowarzyszenia Emerytów, Rencistów i Inwalidów oraz pensjonariusze dwóch Domów Pomocy Społecznej. Spektakl doceniono też na VIII Ogólnopolskim Festiwalu Teatrów Ogródkowych „W Alejach” Częstochowa 2013, gdzie zdobył Grand Prix.
Celem Teatru „SCENA TAM2” jest coś więcej niż wystawianie przedstawień. Jednym z najważniejszych przedsięwzięć zaczynającego się sezonu artystycznego będzie z pewnością spektakl realizowany wspólnie z więźniami kaliskiego Zakładu Karnego pt. „Nadzór”. Wpisuje się on w założenia procesu resocjalizacji. Resocjalizacja przez teatr daje bowiem niepowtarzalne szanse, których nie proponują inne metody. Zakłada, że w każdym nieprzystosowanym społecznie człowieku ukryty jest potencjał twórczy. Odkrycie go powoduje większą integrację społeczną, zdolność percepcji, myślenia, uczenia się i rozwiązywania problemów. Uczestnictwo więźniów w przedstawieniach teatralnych daje im możliwość bycia twórcami, wykroczenia poza niemoc, rozpacz, wykluczenie społeczne. W trakcie pracy nad rolą więzień dojrzewa emocjonalnie, poznaje siebie, uzyskuje harmonię w relacjach z innymi. Dzięki pracy z zawodowymi aktorami skazani uczą się pracy w zespole, nabierają szacunku do innych. Z wykluczonych społecznie przeobrażają się w ludzi podziwianych za talent i wrażliwość.
Celem Stowarzyszenia Niepubliczny Teatr Impresaryjny „SCENA TAM2” jest stwarzanie warunków dla twórczego rozwoju osób podejmujących działania artystyczne. Nie chodzi tu jedynie o artystów, którzy sztuką i kulturą zajmują się od lat. Przede wszystkim członkom Teatru zależy, by ludzie, którzy dotychczas stronili od czynnego uczestnictwa w wydarzeniach kulturalnych, mogli poznać teatr od innej strony. W przypadku przedstawienia „Nadzór” na motywach „Ścisłego nadzoru” Jeana Geneta to na więźniach spoczywa największa odpowiedzialność za końcowy efekt produkcji. Takie postawienie sprawy powoduje, że więźniowie czują się potrzebni. W przyszłości z pewnością nie pozostanie to bez echa. Podczas pracy z więźniami aktorzy Teatru „SCENA TAM2” wielokrotnie przekonali się, że teatr uszlachetnia. Ludzie, którzy być może nie byli nigdy w teatrze nagle deklarują, że po wyjściu z zakładu karnego zainteresują się „świątynią Melpomeny”.
W ramach programu edukacyjno-teatralnego realizowanego w Publicznym Przedszkolu nr 18 im. „Chatka Puchatka” w Kaliszu Teatr „SCENA TAM2” zaktywizował rodziców do pracy na scenie w ramach Teatru Rodziców. W ten sposób powstało przedstawienie pt. „Gerda w bajkach merda”. Rodzice przedszkolaków w towarzystwie zawodowych aktorów mogli pokazać swoim pociechom, że teatr może być ogromną zabawą.
Wspierają kaliskich społeczników
Działalność Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości – Centrum Informacyjno-Doradczego obejmuje też pomoc Stowarzyszeniu „Wszystko dla Kalisza” im. prof. Jerzego Rubińskiego. Stowarzyszenie to jest dowodem na możliwość uprawiania polityki ponad politycznymi podziałami. „Wszystko dla Kalisza” stanowi bowiem niezależne, samorządne i dobrowolne zrzeszenie opierające swoją działalność na społecznej pracy swoich członków, zachowujące swoją ideową i programową tożsamość. Jest stowarzyszeniem otwartym, bez partyjnych uwarunkowań, w którym przede wszystkim liczą się ludzie – ich kompetencje, społeczne postawy oraz zaangażowanie w rozwój miasta. Powstało ono w 1993 roku. Organizacja zrzesza ludzi aktywnych i chcących działać na rzecz Kalisza. Od wielu lat współpracuje z Domem Pomocy Społecznej organizując pikniki, grille oraz wycieczki. Dzięki kwestom członków stowarzyszenia odnowione zostały zabytkowe nekropolie Kalisza. Od 2004 roku rekordy popularności biją „Białe soboty”, w ramach których lekarze przebadali już ponad 40.000 osób. Z inicjatywy Stowarzyszenia „Wszystko dla Kalisza” od wielu lat Urząd Miejski organizuje konkurs pod nazwą „Zielony Kalisz”, którego celem jest poprawa wizerunku miasta przez jego mieszkańców.
Opiekują się zwierzętami
Mówiąc o stowarzyszeniach działających na terenie Kalisza nie można zapomnieć o Stowarzyszeniu Pomocy dla Zwierząt Help Animals. Dzięki niemu oddano dotychczas do adopcji 89 zwierząt, a 86 znalazło schronienie w sieci Domów Tymczasowych. Powstałe w styczniu 2007 roku Help Animals stoi również na straży dobrego traktowania zwierząt. Członkowie Straży Zwierząt przeprowadzili 230 interwencji dotyczących zgłoszeń o przetrzymywaniu zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania lub znęcania się nad zwierzętami. Każdego dnia wolontariusze Stowarzyszenia Help Animals bezinteresownie ratują życie naszych „braci mniejszych”. W wyniku interwencji uratowano dotychczas 130 zwierząt.
Niosą pomoc chorym
Z pomocy Kaliskiego Inkubatora Przedsiębiorczości korzysta też kaliskie Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci i Młodzieży z Cukrzycą. Jego celem jest prowadzenie działalności na rzecz poprawy sytuacji zdrowotnej, społecznej, ekonomicznej i komfortu życia codziennego dzieci i młodzieży chorych na cukrzycę. Stowarzyszenie organizuje dla swoich członków szkolenia, wyjazdy integracyjno – edukacyjne oraz imprezy okolicznościowe. Stowarzyszenie wspiera i edukuje dzieci i ich rodziców, aby mogli w miarę normalnie żyć z tą przewlekłą chorobą jaką jest cukrzyca. Edukują nauczycieli, pielęgniarki w szkołach i przedszkolach.
Czuwają nad historycznym dziedzictwem
Bardzo ważne miejsce na mapie organizacji pozarządowych miasta Kalisza zajmuje Towarzystwo Opieki nad Zabytkami (TOnZ). To organizacja, która każdego dnia udowadnia, że stare może być piękne. Poza tym powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie” nabiera całkiem realnych kształtów. Towarzystwo bowiem podczas organizowanych wycieczek rowerowych pokazuje przeciętnemu „Kowalskiemu” z Kalisza piękno prastarego Grodu nad Prosną. Towarzystwo Opieki nad Zabytkami to również organizator Festiwalu Wielokulturowości. Organizatorzy chcieli przypomnieć mieszkańcom i nie tylko, że jeszcze kilkadziesiąt lat temu Kalisz był miastem wielokulturowym, w którym obok siebie żyli ludzie różnych wyznań i narodowości. Również dzisiaj chętnie osiadają tutaj obcokrajowcy, którzy wybierają Kalisz, jako miasto, w którym chcą zamieszkać.
TOnZ z Kalisza jest laureatem konkursu „Działania godne uwagi” organizowanego miedzy innymi przez Kaliski Inkubator Przedsiębiorczości. Nagroda przyznana została za inicjatywę pod nazwą „www.MuzeumFotografiiKalisza.pl”. MFK w ramach współorganizacji święta ulicy Niecałej realizuje konkurs fotograficzny pt. “Niecała Wczoraj i Dziś”. Wszystkie zebrane w ten sposób zdjęcia ułożyły się w ciąg historyczny ulicy Niecałej, który został zaprezentowany publicznie na wystawie towarzyszącej świętu ulicy przed byłą willą Wincentego Borettiego. Misją Muzeum Fotografii Kalisza jest dbanie o powierzone dziedzictwo kulturowe oraz upowszechnianie roli przeszłości i pamięci we współczesnym społeczeństwie, poprzez stworzenie możliwości zapoznania się z przystępnie przedstawioną historią miasta w postaci zdjęć i ich opisów. Muzeum Fotografii Kalisza jest innowacyjnym pomysłem na skalę ogólnopolską, który doprowadził do zaistnienia w sieci internetowej nowoczesnego portalu multimedialnego zawierającego kolekcje fotografii dawnego Kalisza. Na zbiory Muzeum składają się zdjęcia pozyskane od osób prywatnych. W zbiorach znajdą się zdjęcia obejmujące okres od początku fotografii do czasów schyłkowych PRL. Powstanie tego portalu wpisuje się w opracowywaną strategię wyznaczającą główne kierunki rozwoju miasta do 2030 roku. Jednym z głównych celów tej strategii jest budowanie i kreowanie tożsamości Kalisza oraz Wielkopolski, oparte na tradycji i dziedzictwie kulturowym, a także poszerzanie kapitału społecznego miasta zaangażowanego w rozwój kultury.
Umilają czas seniorom
Kaliskie Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów to kolejna z organizacji pozarządowych korzystających z pomocy Centrum Informacyjno-Doradczego przy Kaliskim Inkubatorze Przedsiębiorczości. Jego członkowie – seniorzy za główny cel postawili sobie stworzenie możliwość czynnego spędzania wolnego czasu, samorealizacji, możliwość aktywnej i radosnej starości. Spotykają się, by w miłej atmosferze współpracować, współdziałać i pomagać sobie. Wspierają osoby samotne lub znajdujące się w trudnych sytuacjach życiowych, troszczą się o ich zdrowie psychiczne i fizyczne. Swój cel realizują przez prowadzenie działalności charytatywnej na rzecz członków Stowarzyszenia, prowadzenie rehabilitacji fizycznej i ruchowej, prowadzenie działalności kulturalnej, twórczej, rozrywkowej i rekreacyjnej. Są najlepszą wizytówką miasta wiekowego, ale młodego duchem.
Współistnienie wielu organizacji pozarządowych w Kaliszu powoduje, że w tym mieście żyje się lepiej, radośniej i ciekawiej. Ludzie zrzeszeni w stowarzyszeniach, towarzystwach czy fundacjach wykonują swoją pracę z zapałem, nie bacząc na przeciwności. Choć czas, jaki poświęcają na pracę, jest bezcenny, oni nie przeliczają go na pieniądze, ale na liczbę uśmiechniętych twarzy. Widząc jak liczba organizacji pozarządowych w Kaliszu rośnie z dnia na dzień, można ze spokojem spojrzeć w przyszłość. Otaczają nas bowiem ludzie, których maksymą życiową są słowa Antoine’a de Saint-Exupery’ego „Naprawdę istnieje tylko jedna radość: obcowania z ludźmi”.
Autor: Tomasz Wasiak (Stowarzyszenie Niepubliczny Teatr Impresaryjny „Scena TAM2”)
Artykuł powstał na potrzeby projektu pn. „Akcelerator NGO”.
Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Pobierz
-
201310301522100757
927320_201310301522100757 ・38.72 kB
-
201310161032530434
922293_201310161032530434 ・38.72 kB
-
201311061552280604
929250_201311061552280604 ・38.72 kB
-
201310090912000700
920436_201310090912000700 ・38.72 kB
-
201311081328080335
930050_201311081328080335 ・38.72 kB
-
201310180912560163
922976_201310180912560163 ・38.72 kB
-
201311151247490061
932122_201311151247490061 ・38.72 kB
-
201310041835450663
919495_201310041835450663 ・38.72 kB
-
201310031335350758
919106_201310031335350758 ・38.72 kB
-
201310230918210401
924227_201310230918210401 ・38.72 kB
-
201310090930590702
920445_201310090930590702 ・38.72 kB
-
201310241026540934
924955_201310241026540934 ・38.72 kB
-
201310241026540934
924955_201310241026540934 ・38.72 kB
-
201310301522100757
927320_201310301522100757 ・38.72 kB
-
201310090912000700
920436_201310090912000700 ・38.72 kB
-
201310090930590702
920445_201310090930590702 ・38.72 kB
-
201311081328080335
930050_201311081328080335 ・38.72 kB
-
201310031335350758
919106_201310031335350758 ・38.72 kB
-
201310161032530434
922293_201310161032530434 ・38.72 kB
-
201310041835450663
919495_201310041835450663 ・38.72 kB
-
201310180912560163
922976_201310180912560163 ・38.72 kB
-
201311061552280604
929250_201311061552280604 ・38.72 kB
-
201310230918210401
924227_201310230918210401 ・38.72 kB
-
201311151247490061
932122_201311151247490061 ・38.72 kB
-
201311081328080335
930050_201311081328080335 ・38.72 kB
-
201310041835450663
919495_201310041835450663 ・38.72 kB
-
201310090912000700
920436_201310090912000700 ・38.72 kB
-
201310090930590702
920445_201310090930590702 ・38.72 kB
-
201310161032530434
922293_201310161032530434 ・38.72 kB
-
201310180912560163
922976_201310180912560163 ・38.72 kB
-
201310230918210401
924227_201310230918210401 ・38.72 kB
-
201310241026540934
924955_201310241026540934 ・38.72 kB
-
201310301522100757
927320_201310301522100757 ・38.72 kB
-
201311061552280604
929250_201311061552280604 ・38.72 kB
-
201310031335350758
919106_201310031335350758 ・38.72 kB
-
201311151247490061
932122_201311151247490061 ・38.72 kB
-
201310241026540934
924955_201310241026540934 ・38.72 kB
-
201310230918210401
924227_201310230918210401 ・38.72 kB
-
201310041835450663
919495_201310041835450663 ・38.72 kB
-
201310180912560163
922976_201310180912560163 ・38.72 kB
-
201310161032530434
922293_201310161032530434 ・38.72 kB
-
201311061552280604
929250_201311061552280604 ・38.72 kB
-
201310031335350758
919106_201310031335350758 ・38.72 kB
-
201310090930590702
920445_201310090930590702 ・38.72 kB
-
201310090912000700
920436_201310090912000700 ・38.72 kB
-
201311081328080335
930050_201311081328080335 ・38.72 kB
-
201310301522100757
927320_201310301522100757 ・38.72 kB
-
201311151247490061
932122_201311151247490061 ・38.72 kB
Źródło: Centrum PISOP