W sali sesyjnej Urzędu Gminy Lubawa odbyła się konferencja podsumowująca realizację IV edycji projektu "Aktywna rodzina" w 2011 roku współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Podczas spotkania obejrzano krótki film z realizacji całego przedsięwzięcia, a także wręczono uczestnikom certyfikaty.
Miłym akcentem konferencji była projekcja filmu z realizacji projektu, a także wręczenie uczestnikom zaświadczeń i certyfikatów.
OPIS PROJEKTU:
Celem projektu systemowego „Aktywna rodzina” realizowanego w 2011 roku było zaktywizowanie i podniesienie umiejętności społecznych u 33 osób z terenu gminy Lubawa zwiększających szansę na integrację społeczno-zawodową, w tym na ich wejście lub powrót na rynek pracy, poprzez aktywne formy integracji.
KONTRAKT SOCJALNY
W ramach kontraktów socjalnych 22 panie zostały skierowane do uczestnictwa w Klubie Integracji Społecznej, w ramach którego prowadzony był program reintegracji społeczno-zawodowej obejmujący różnego rodzaju wsparcie z zakresu tzw. aktywnych form integracji’.
Były to warsztaty aktywizacji zawodowej, których program obejmował takie zagadnienia jak: określenie własnego potencjału, poznanie zasad sporządzania dokumentów aplikacyjnych oraz aktywnych metod poszukiwania pracy. Poprzez udział w tych zajęciach beneficjentki zdobyły praktyczne umiejętności niezbędne do poszukiwania pracy.
Zrealizowano również trening interpersonalny z wykorzystaniem aktywnych metod nauczania. Celem tych zajęć był rozwój osobisty uczestniczek projektu. Dodatkowo uczestniczki projektu miały możliwość skorzystania z indywidualnego poradnictwa psychologicznego.
Podstawową formą wsparcia w ramach kontraktów socjalnych było objęcie uczestniczek i ich rodzin opieką asystenta rodzinnego. Prowadził on zajęcia indywidualne w domach w formie treningu kompetencji i umiejętności społecznych.
PROGRAM AKTYWNOŚCI LOKALNEJ
Natomiast 11 uczniów z Zespołu Szkół w Grabowie-Wałdykach, w ramach Programu Aktywności Lokalnej, zostało skierowanych do Młodzieżowego Klubu Integracji Społecznej, w którym prowadzony był program reintegracji społeczno-zawodowej. Obejmował on m.in. warsztaty interpersonalne, które nastawione były na rozwój asertywności, zwiększenie aspiracji społeczno-zawodowych oraz wiary we własne możliwości.
Kolejną formą były warsztaty aktywizacji zawodowej, w trakcie których młodzież poznawała trudności, jakie wiążą się ze znalezieniem pracy, a także uczyła się określać własny potencjał zawodowy.
Gimnazjaliści skorzystali również z indywidualnego poradnictwa zawodowego, którego celem było opracowanie Indywidualnego Planu Kariery oraz poradnictwa psychologicznego.
Ciekawą propozycją w ramach PAL-u były także warsztaty wolontarystyczne, których celem było poznanie idei wolontariatu, kodeksu etycznego wolontariusza oraz wzbudzenie aktywności na rzecz społeczności lokalnej. Młodzież uczestniczyła również w warsztatach równości szans kobiet i mężczyzn, gdzie miała okazję podnieść swoją wiedzę na temat stereotypów, dyskryminacji płciowej oraz zasad równości.
Atrakcyjnym podsumowaniem działań w ramach Programu Aktywności Lokalne był trzydniowy wyjazd na warsztaty umiejętności społecznej i animacji, które zorganizowano w miejscu inicjatyw pozytywnych w „Kaczym Bagnie”.
AKTYWIZACJA UCZESTNIKÓW
W ramach działań o charakterze środowiskowym zorganizowano piknik animacyjny, który odbył się 1 czerwca przy Zespole Szkół w Grabowie-Wałdykach. Dodatkowo dla uczestników projektu zaplanowano wyjazdy integracyjno-aktywizacyjne. Młodzież, w ramach programu aktywności lokalnej, miała okazję zwiedzić Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Natomiast w ramach kontraktów socjalnych odbył się wyjazd do Gdańska.