Gmina Lubawa. Jak utworzyć spółdzielnię socjalną
12 grudnia w ramach zadania „Nowe szanse” odbyło się spotkanie edukacyjno-informacyjne z zakresu promocji sektora ekonomii społecznej zawiązanego z tworzeniem spółdzielni socjalnych przez osoby bezrobotne.
Spotkanie prowadziła Justyna Ocalewicz - doradca w Ośrodku Wspierania Inicjatyw Ekonomii Społecznej w Elblągu. Uczestnicy zadania mieli okazję dowiedzieć się dla kogo i w jakim celu są tworzone spółdzielnie socjalne.
Spółdzielnia socjalna to specyficzny rodzaj firmy. Nie ma w niej jednego szefa, a odpowiedzialność za jej finanse, pozycję na rynku i klientów ponoszą wszyscy po równo. Założyciele spółdzielni socjalnej wspólnie też planują rozwój swojego przedsiębiorstwa. Spółdzielnię może tworzyć grupa min. 5 osób. Przynajmniej połowa zespołu to osoby zagrożone wykluczeniem społecznym (są to m.in. osoby niepełnosprawne, długotrwale bezrobotne, bezdomne, byli więźniowie po odbyciu kar, uzależnieni, którzy zakończyli odpowiednie terapie).
Utworzenie spółdzielni socjalnej ma pomóc przywrócić ludziom zdolność do pracy i do pełnienia ról społecznych (reintegracja społeczna i gospodarcza). Daje także możliwość założenia działalności gospodarczej i samozatrudnienia.