Ośrodek Pomocy Społecznej Gminy Lubawa w 2010 roku realizował już III edycję projektu systemowego pod nazwą „Aktywna rodzina”. Był on skierowany do 36 mieszkanek gminy Lubawa oraz ich rodzin, które objęto kompleksowym wsparciem w zwiększeniu dostępu do usług społecznych.
W ramach tego przedsięwzięcia wszystkie uczestniczki projektu oraz ich rodziny zostały objęte nowatorską formą wsparcia w postaci opieki asystenta rodzinnego.
– Asystent rodzinny to przyjaciel domu – mówi Dariusz Ismer, koordynator projektu. – Jego praca polegała na bezpośrednich spotkaniach z uczestniczkami projektu w ich domach po 2 godziny tygodniowo, które trwały od czerwca do listopada bieżącego roku.
Pracę asystenta można podzielić na dwa etapy.
– Pierwszy polegał na spotkaniach i próbie zdobycia zaufania danej rodziny lub osoby – kontynuuje koordynator projektu. – Drugi etap polegał na wspólnym rozwiązywaniu konkretnych problemów opiekuńczo-wychowawczych z dziećmi, niezaradności życiowej czy bezrobocia. Oprócz tego uczestniczki projektu oraz ich rodziny mogli liczyć na wsparcie emocjonalne i psychiczne.
Asystent rodzinny dążył do tego, aby osoby odkryły w sobie siłę, dzięki której uwierzą w możliwość zmiany swojej sytuacji życiowej.
INNE FORMY WSPARCIA
Uczestniczki projektu, oprócz usług ze strony asystenta rodzinnego, skorzystały również z innych form wsparcia takich jak warsztaty interpersonalne, aktywizacji zawodowej oraz trening kompetencji i umiejętności społecznych
– Miały również możliwość skorzystania z indywidualnego poradnictwa psychologicznego i prawnego – dodaje koordynator projektu.
Projekt „Aktywna rodzina” pozwolił zdobyć wiedzę i umiejętności, które z pewnością przyczynia się do polepszenia sytuacji życiowej oraz zawodowej uczestniczek projektu.