Od 10 do 17 września miała miejsce wizyta studyjna piętnastu przedstawicieli sektora edukacji z Tadżykistanu i Kazachstanu w Polsce. Jednym z jej punktów było zapoznanie gości z funkcjonowaniem alternatywnych modeli edukacji przedszkolnej w gminie Lubawa.
Wizytę studyjną zorganizowała Fundacja Rozwoju Dzieci im. Komeńskiego w ramach współpracy z International Step by Step Association oraz Open Society Institute w Tadżykistanie. Grantodawcą wizyty, której celem było zapoznanie gości z różnymi formami wychowania przedszkolnego w kontekście wyrównywania szans edukacyjnych małych dzieci w naszym kraju, była Fundacja im. Stefana Batorego.
Podczas pobytu w Polsce goście z Azji odwiedzili m.in. Ministerstwo Edukacji Narodowej, gdzie zapoznali się z działaniami na rzecz wyrównywania szans edukacyjnych dzieci wiejskich. Mieli również okazję przyjrzeć się funkcjonowaniu Przedszkola Integracyjnego w Warszawie oraz innych form wychowania przedszkolnego w wiejskich gminach w Rawie Mazowieckiej, Grudusku oraz gminie Lubawa.
W czwartek 15 września goście z Kazachstanu i Tadżykistanu odwiedzili gminę Lubawa. Spotkanie rozpoczęło się od przywitania gości przez Tomasza Ewertowskiego, wójta Gminy Lubawa. Następnie głos zabrał kierownik Ośrodka Pomocy Społecznej Gminy Lubawa, Adam Roznerski, który omówił model alternatywnej edukacji przedszkolnej w gminie Lubawa. Przedstawił cele i założenia, a także ramy formalno-prawne funkcjonowania i finansowania grup zabawowych, które działające pod egidą ośrodka od sześciu lat. Po prezentacji przyszedł czas na pytania i podziękowania ze strony gości. Zwieńczeniem spotkania były upominki i pamiątkowe zdjęcie.
Kolejnym punktem wizyty w gminie Lubawa był wyjazd do grup zabawowych w Mortęgach, Łążynie, Tuszewie oraz Rożentalu, Kazanicach i Byszwałdzie. Goście z Tadżykistanu i Kazachstanu mięli okazję zobaczyć jak funkcjonują te palcówki i w jaki sposób prowadzone są zajęcia. Wizyta była także okazją do rozmów z wychowawcami grup zabawowych, rodzicami dzieci sołtysami wsi oraz dyrektorami gminnych szkół.
Miłym akcentem odwiedzin w grupach zabawowych były upominki dla gości, które zostały wykonane przez dzieci podczas zajęć plastycznych.