W środę 25 kwietnia w Sali Kolumnowej Pałacu Prezydenckiego w Warszawie odbyła się w ramach Forum Debaty Publicznej „Solidarne społeczeństwo, bezpieczna rodzina” debata pt. „W trosce o Najmłodszych Obywateli RP - opieka i edukacja”, zorganizowana przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Rzecznikiem Praw Dziecka i Fundacją Rozwoju Dzieci im. Jana Amosa Komeńskiego.
W spotkaniu Gminę Lubawa reprezentowali Adam Roznerski, kierownik ośrodka pomocy społecznej oraz Monika Empel, koordynatorka grup zabawowych.
Forum oficjalnie otworzyła Podsekretarz Stanu w Kancelarii Prezydenta Irena Wóycicka. Następnie w swoim wystąpieniu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Bronisław Komorowski odniósł się do podpisanej w 2011 roku ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech, podkreślając konieczność wprowadzenia w niej zmian, ułatwiających podejmowanie efektywnych działań w zakresie opieki nad dziećmi. Głos w Debacie zabrała również Małżonka Prezydenta RP Anna Komorowska, która podkreśliła znaczenie zaangażowania rodziców w opiekę i wychowanie dzieci.
Podczas debaty prezes Fundacji Komeńskiego – Teresa Ogrodzińska oraz przedstawicielka Instytutu Zdrowia i Opieki Społecznej z Finlandii – Päivi Lindberg poruszyły kontekst europejski wczesnodziecięcej opieki i edukacji, natomiast Rzecznik Praw Dziecka – Marek Michalak przedstawił kwestię opieki i edukacji małych dzieci w świetle swoich działań.
Omówiono również postępy we wdrażaniu ustawy żłobkowej. Wicedyrektor Departamentu Polityki Rodzinnej w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej Janina Szumlicz przekazała informacje i wnioski nt. powstałych w ramach ustawy instytucjach opieki dla najmłodszych, natomiast przedstawicielki Fundacji Komeńskiego zaprezentowały raport z badań przeprowadzonych w tychże instytucjach. W kontekście ustawy miała miejsce również dyskusja, podczas której przedstawiciele władz samorządowych oraz organizacji pozarządowych wymienili doświadczenia z zakresu jej wdrażania w swoim środowisku.
Ważną częścią debaty było również przedstawienie dobrych praktyk w zakresie tworzenia i prowadzenia miejsc edukacyjno – rozwojowych dla dzieci, jakie podejmują samorządy, instytucje i organizacje. Wśród najciekawszych i wartych do upowszechniania rozwiązań znalazły się alternatywne formy edukacji przedszkolnej prowadzone dla dzieci w Gminie Lubawa, na temat których prezentację przedstawił kierownik ośrodka pomocy społeczne