Program współpracy z organizacjami pozarządowymi nie określa, ilu członków Komisji Dialogu Społecznego ma być na zebraniu, podczas którego wybierany jest przewodniczący Komisji lub prezydium. Informacja o wymaganym quorum może zostać zapisana w regulaminie pracy Branżowej lub Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego.
PYTANIE ORGANIZACJI
Czy w wyborach do prezydium Branżowej Komisji Dialogu Społecznego mogą brać udział zaledwie trzej członkowie KDS-u, którzy spośród siebie wybiorą przewodniczącego i członków prezydium? Komisja liczy 30 przedstawicieli organizacji.
Jedyny wymóg dotyczący liczby organizacji zapisany w Programie związany jest z minimalną liczbą organizacji potrzebnych do powołania Komisji (10 organizacji).
Informacja o liczbie uczestników spotkania, którzy mogą podejmować wiążące Komisję decyzje (quorum) może zostać zapisana w regulaminie pracy BKDS lub DKDS. Jeśli takiej regulacji tam nie ma, to nie ma też podstaw do tego, by podważyć decyzje (w tym wybory przewodniczącego lub prezydium) podjęte na spotkaniu, na które przyszło tylko trzech przedstawicieli organizacji i spośród siebie wybrali członków prezydium, pod warunkiem, że informacja o zebraniu była dostępna na stronie Miasta co najmniej 7 dni przed terminem spotkania. Redagując taką informację, warto dodać, że podczas spotkania odbędą się wybory przewodniczącego i/lub członków prezydium. Program współpracy tego nie wymaga, ale pełna informacja w ogłoszeniu pomoże potencjalnie zainteresowanym osobom podjąć decyzję o przybyciu (lub nie) na spotkanie, a także może się przydać w sytuacji niejasności lub konfliktu.
Brak obecności na zebraniu, szczególnie wyborczym, ze strony pozostałych organizacji, które zadeklarowały chęć udziału w pracach BKDS też jest wyrazem ich decyzji.
Warto dodać, że w głosowaniach nad wyborem przewodniczącego lub prezydium Komisji oraz w innych sytuacjach wymagających głosowania każda organizacja ma jeden głos, niezależnie od tego, ilu jej przedstawicieli bierze udział w posiedzeniu Komisji. Ta sama zasada dotyczy przedstawicieli Miasta oraz jednostek organizacyjnych Miasta (przy czym ci ostatni mają jedynie głos doradczy).
Szukasz informacji i porad dotyczących NGO? Masz problem z prowadzeniem NGO? Potrzebna ci jest pomoc prawna dla NGO?
Zadaj pytanie: poradnik.ngo.pl/zapytaj.
Źródło: inf. własna [warszawa.ngo.pl]
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23