Głosobranie, czyli oryginalny pomysł na zachęcenie do udziału w wyborach
Co łączy grzybobranie z głosowaniem w wyborach parlamentarnych? Według aktywistów z BoMiasto i Watchdog Polska – całkiem sporo. Punkty wspólne wykorzystują w najnowszej grze profrekwencyjnej „Głosobranie”. Pomysł przetestowali już na festiwalu Pol’and’Rock, a we wrześniu do wspólnej zabawy zaproszą m.in. mieszkańców Katowic.
– Od niedawna w Polsce zapanowała prawdziwa moda na grzybobranie. Do lasu chodzą zarówno seniorzy, jak i młodzi, którzy chętnie chwalą się najlepszymi okazami w swoich mediach społecznościowych. Marzy nam się, aby tej jesieni punktem obowiązkowym była nie tylko wycieczka do lasu, ale także do lokalu wyborczego – wyjaśnia genezę swojego pomysłu Natalia Wrocławska, prezeska stowarzyszenia BoMiasto.
Grzybobranie okazało się wdzięcznym motywem do budowania gry. W pierwszym etapie uczestnicy pytani są o wartości, takie jak rodzina, demokracja, wiara czy wolność, a wyniki przekładają się na wybór konkretnego… grzyba: kurki, pieczarki lub borowika.
– Wypróbowaliśmy materiały podczas festiwalu Pol’and’Rock. Test wartości sprowokował wiele pytań o to, które partie polityczne je realizują. I choć w Głosobraniu partie zastąpione są przez rysunkowe grzyby, to zabawa ma wywołać refleksję dotyczącą dokonywanych przez nas wyborów. Co jest dla nas ważne? Czy znamy programy partii? Czy wiemy co kryje się za głoszonymi przez nie hasłami? – dzieli się refleksją Katarzyna Batko-Tołuć z Sieci Obywatelskiej Watchdog Polska.
W „Głosobraniu” nie zabrakło najważniejszego etapu głosowania, czyli wrzucania karty do urny. Uczestnicy zabawy odpowiadają też na pytanie: „Czy ten głos będzie policzony?”, przyglądając się różnym sposobom skreśleń i „upiększania” kart do głosowania. Ostatni etap polega na narysowaniu swojej drogi do lokalu wyborczego. To okazja do przypomnienia sobie, gdzie oddajemy głos i sprawdzenia czy nadal właśnie tam znajduje się nasza komisja.
Mieszkańcy Katowic już wkrótce będą mogli wziąć udział w Głosobraniu, organizowanym przez BoMiasto. Szczegóły pojawią się na profilach w mediach społecznościowych stowarzyszenia.
Społecznicy podkreślają jednak, że z materiałów można skorzystać już teraz. Wszystkie potrzebne elementy dostępne są na stronie: www.glosobranie.pl.
– Głosobranie jest bezpłatne i dostępne dla każdego. Jeśli chcesz zorganizować fajną akcję profrekwencyjną na swoim osiedlu, w szkole albo podczas miejskiego festynu to wystarczy, że wejdziesz na naszą stronę i wydrukujesz materiały. Na www.glosobranie.pl znajdziesz także szczegółowe instrukcje i pomocne wskazówki do zorganizowania gry – wyjaśnia Natalia Wrocławskie z BoMiasto. – A dla tych, którzy głosują pierwszy raz polecamy projekt “Robię to pierwszy raz” – dodaje Wrocławska.
Pomysł na „Głosobranie” został wypracowany w ramach warsztatów „Idę Na Wybo23”, organizowanych przez Sieć Obywatelską Watchdog Polska oraz Stowarzyszenie 61 w ramach projektu finansowanego z programu Aktywni Obywatele – Fundusz Krajowy finansowanego przez Islandię, Liechtenstein i Norwegię z funduszy EOG. Za realizację projektu odpowiada Stowarzyszenie BoMiasto, a konsultację merytoryczną zapewniła Fundacja Odpowiedzialna Polityka. Inicjatywę wspiera Fundusz Obywatelski im. Henryka Wujca.
Źródło: Stowarzyszenie BoMiasto