- To są bardzo pozytywne, kreatywne, otwarte dziewczyny - mówi Ewa Stasiuk z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Białej Podlaskiej, o swoich podopiecznych - Annie, Oksanie i Lipie, bohaterkach naszego reportażu. Film, przygotowany we współpracy z TVP Lublin, w reżyserii Niny Komorowskiej, można będzie zobaczyć po raz kolejny w TVP Lublin już w następny piątek, 9 października 2015 roku o godz. 19.30.
Film, przygotowany we współpracy z TVP Lublin, w reżyserii Niny Komorowskiej, można będzie zobaczyć po raz kolejny w TVP Lublin już w następny piątek, 9 października 2015 roku o godz. 19.30.
Reportaż opowiada historię trzech kobiet wywodzących się z różnych krajów. To co je łączy, to konieczność opuszczenia swojego domu i rozpoczęcie życia na nowo w Białej Podlaskiej. W filmie opowiadają o tym jakie są ich marzenia i codzienne problemy. Pokazujemy także osoby, które starają się pomóc im w integracji.
Film jest częścią kampanii informacyjnej pt. "Jestem kobietą. Mieszkam w Polsce", którą prowadzi Stowarzyszenie „Dla Ziemi” w ramach projektu "Głosem kobiet". Oprócz reportażu na kampanię składają się także utwór muzyczny "Khawuleza" w wersji radiowej oraz z teledyskiem. Do jego stworzenia zaprosiliśmy Lydie Kotliński, francuską muzyczkę mieszkającą na Lubelszczyźnie, założycielkę i prowadzącą chór "Łontanara". Za muzykę odpowiada Tomasz "Bozdek" Kozdraj, którego głos usłyszymy także w wersji radiowej. W utworze gra także na takich instrumentach jak: ukulele, gitara, bębny, kalimba, instrumenty perkusyjne. Gitara basowa, gitara, kalimba, kije deszczowe, aranżacja i realizacja dźwięku w wykonaniu Cezarego Sochy. Senait Cieplińską, pochodząca z Erytrei prezeskę Fundacji Adulis, usłyszymy w wersji z teledyskiem. Pomysłodawczynią teledysku jest Maria Porzyc, odpowiedzialna także za montaż i animacje. Autorem zdjęć jest Rafał Karaśkiewicz.
Obie wersje utworu dostępne są na kanale Youtube:
Na kampanię składać się także będą historie mówione kobiet uchodźczyń mieszkających na Lubelszczyźnie, nagrane i opracowane przez dziennikarkę radiową Czesławę Borowik. Ostatni element kampanii to viral poświęcony tematyce projektu.
Projekt "Głosem kobiet" realizowany jest w ramach programu Obywatele dla Demokracji, finansowanego z Funduszy EOG.
Źródło: inf. nadesłana