„Aktywny Głogoczów-partnerstwo trójsektorowe na rzecz rozwoju przedsiębiorczości społecznej” to tytuł projektu, który miał na celu rozwój przedsiębiorczości społecznej w Głogoczowie poprzez integrację działalności społeczno-ekonomicznej mieszkańców wokół idei wioski tematycznej oraz budowanie partnerstwa lokalnych organizacji pozarządowych, przedsiębiorców i samorządu na rzecz rozwoju przedsiębiorczości społecznej w Głogoczowie.
Realizatorem projektu było Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie, koordynacją zadań zajmowała się pani Agnieszka Węgrzyn. Projekt powstał na podstawie wiedzy na temat miejscowości, jej funkcjonowania i potrzeb mieszkańców, którą posiadała pani Węgrzyn ze względu na piastowane społecznie funkcje (m.in. radnej, prezes SGW, a wcześniej przewodniczącej Rady Rodziców w szkole).
Uczestnicy projektu wzięli udział w szkoleniu dot. modelu miejscowości tematycznych prowadzonym przez specjalistę z Elbląskiego Stowarzyszenia Wspierania Inicjatyw Pozarządowych. Szkolenie to miało na celu przedstawienie uczestnikom projektu teorii dotyczącej miejscowości tematycznych oraz dobrych praktyk stosowanych z powodzeniem w północnych regionach Polski na przykładzie "Miejsc z Duszą", czyli Miejscowości Tematycznych Warmii i Mazur. Szkolenie było istotnym elementem projektu, ponieważ wiedza nabyta w jego trakcie stanowiła podstawę do dalszych prac nad stworzeniem tematu przewodniego dla wsi Głogoczów. Szkolenie dało podstawę teoretyczną, która została poszerzona o wiedzę praktyczną w trakcie trzydniowej wizyty studyjnej w Bałtowie, miejscowości będącej liderem w kwestiach budowania partnerstwa na rzecz rozwoju wsi tematycznej, produktu lokalnego i questów/gier terenowych w skali ogólnopolskiej.
W 2012 roku uczestnicy projektu wspólnie wypracowywali temat przewodni wsi i wybrali logo miejscowości. Członkinie Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie wybrały rodzaj warsztatów, w których chciały uczestniczyć w ramach powstawania produktu lokalnego Głogoczowa.
Po opracowaniu diagnozy społecznej, wybraniu tematu przewodniego miejscowości oraz wyborze tematu gry terenowej, rozpoczęły się właściwe prace nad opracowaniem gry terenowej odbywającej się na obszarze wsi Głogoczów. Początek prac była to identyfikacja osób/ pasjonatów znających bardzo dobrze historię Głogoczowa. Mieli oni za zadanie zebrać informacje na temat potencjału historyczno-kulturowego Głogoczowa. W efekcie stworzona została kompleksowa informacja, tzw. „materiał wyjściowy”, dotyczący miejsc, których gra terenowa ma dotyczyć. Na jej podstawie powstały teksty na siedem tablic informacyjno-edukacyjnych, które zawisły w centrum wsi. Tablice te służą do realizacji questu/gry terenowej, która powstała w ramach projektu. Scenariusz questu zaproponował moderator gry, a tekst wierszowany przygotowały wolontariuszki.
Opracowana i wydrukowana została książka kucharska z przepisami członkiń Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie. Tytuł książki „Święta w Głogoczowie, czyli pierwsza książka kucharska Stowarzyszenia Gospodyń Wiejskich w Głogoczowie”.
Wszyscy zaangażowani mieszkańcy mieli również wpływ na wygląd i organizację wydarzenia promującego Głogoczów – wieś jak dzwon, będącego podsumowaniem projektu. Przygotowania te wymagały naprawdę bardzo dużego nakładu pracy i tu uczestnicy projektu pokazali, jak bardzo leży im na sercu dobro Głogoczowa. W ramach projektu podpisane zostało Partnerstwo na rzecz rozwoju Głogoczowa wokół wybranego tematu przewodniego „Głogoczów-wieś jak dzwon. Twój przystanek w podróży” – wszyscy uczestnicy projektu mieli wpływ na kształt podpisanej Deklaracji Partnerskiej.
Co łączy Głogoczów z dzwonami??
- Legenda o początkach miejscowości – w miejscu gdzie utonął w błocie przewożony dzwon, powstał Głogoczów.
- Dzwon to po niemiecku glocke, dzwonnik – glöckner – być może nazwa Głogoczów wywodzi się od spolszczonych niemieckich wyrażeń dotyczących dzwonów, ponieważ wieś była przed rokiem 1358 lokowana na prawie niemieckim.
- Na odnalezionych dokumentach z roku 1845 znajduje się pieczątka z symbolem Głogoczowa – dzwonem.
- W kształcie miejscowości – „dzwon” zakreślają dwie ważne i znane w całym kraju drogi: zakopianka i trasa bielska.
- Mamy w kościele dwa zabytkowe dzwony oraz 5 nowych dzwonów, które ufundowali mieszkańcy Głogoczowa. Zbiórka na dzwony z okazji 700 lecia parafii i 200-lecia kościoła w Głogoczowie zjednoczyła mieszkańców i pokazała jak duże mamy możliwości gdy działamy razem.
- „Kościół, gdzie w szklane dzwony dzwonią” to KARCZMA. Głogoczów od początku swych dziejów słynie z karczm i restauracji.
Źródło: Fundacja Biuro Inicjatyw Społecznych