Dobiega końca projekt „Tutor dla Seniora, czyli oczami dwóch pokoleń”, finansowany w ramach Rządowego Programu ASOS. Realizowało go Stowarzyszenie BMC Gliwice. W ramach zadania z różnych form bezpłatnego wsparcia skorzystało 1189 uczestników.
W ramach zadania odbyły się 2 cykle zajęć komputerowych, 5 wyjazdów studyjnych i 9 wykładów międzypokoleniowych, by zwłaszcza seniorzy umieli, widzieli i wiedzieli więcej. Innowacyjne, ciekawe i praktyczne formy rozwoju wiedzy i umiejętności spowodowały, że łączny udział beneficjentów był ponad dwukrotnie większy aniżeli projektowe założenia. Główną częścią projektu była nauka seniorów przez młodych tutorów (w formule „1 na 1”) obsługi komputera i internetu. Z kolei seniorzy podzielili się swoimi zawodowymi doświadczeniami. W ten sposób doszło do wymiany praktycznej wiedzy i umiejętności. Zajęcia odbywały się przeciętnie raz w tygodniu po 2h. Każda para przepracowała 12h.
Wizyty studyjne zaprezentowały potencjał przeszłości i przyszłości – ważne i praktyczne miejsca dla obydwu stron. Uczestnicy jesienią poznali walory natury Beskidów i tajniki wielokulturowego Cieszyna; poznali architekturę świecką w Mosznej, sakralną na Górze Św. Anny i przykłady praktycznego wykorzystania zabytków w Izbicku czy lokalnego potencjału w Kamieniu Śląskim; było też miejsce na wspólną zabawę w dinoparku w Krasiejowie oraz w średniowiecznym grodzie w Byczynie. Wiosną zwiedzili historyczną twierdzę Srebnogóry i poznali rozwiązania Centrum Technologii Energooszczędnych w Świdnicy, a także poznali zasady budowy ekodomów i wykorzystania odnawialnych źródeł energii w Stryszowie oraz modelowe rozwiązania w zakresie dobrych praktyk społecznych, odwiedzając ośrodek Zielony Dół w Krakowie. Podczas wyjazdów młodzież pomagała seniorom przy obsłudze aparatu i w pokonywaniu architektonicznych barier.
Uzupełnieniem międzypokoleniowych relacji były wspólne wykłady z ciekawymi osobami na różne, ale wspólne tematy dot. seniorów i młodzieży. W ten sposób dochodziło do międzypokoleniowej wymiany doświadczeń i wzajemnego poznania potrzeb. Prelegentami były takie osoby jak: wiceprezes Polskiego Związku Alpejskiego Jacek Kotra, wiceprezes i3D S.A Arkadiusz Patryas, rektor Uniwersytetu Opolskiego prof. Stanisław Nicieja, prezes UTW Gliwice Krystyna Jurczewska-Płońska czy Prezydent Gliwic Zygmunt Frankiewicz.
Zadanie było współfinansowane ze środków otrzymanych od MPiPS w ramach Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2012-2013.
Źródło: Stowarzyszenie BMC GLIWICE