Gliwice dawniej i dziś – przeszłość i przyszłość. Kultura tradycji czy kultura nowoczesności? Pod tym tytułem Stowarzyszenie BMC GLIWICE realizuje projekt skierowany do młodzieży z trzech gliwickich szkół, którego efektem finalnym będzie krótkometrażowy film o Gliwicach przedstawiający potencjał i dziedzictwo kulturowe tego miasta.
Dotąd 211 młodych osób (m.in. z ZSO nr 10, III LO i ZSO-E) wzięło udział w warsztatach z zakresu dziennikarstwa kulturowego; zaś 19 wyróżnionych udało się na wizytę studyjną do gliwickiego Technoparku, gdzie młodzi ludzie mogli się przekonać, jak przeszłość i jego dziedzictwo wpływa na obecny rozwój i kulturę nowoczesności. Podczas wizyty nauczyciele wymienili się z uczniami dobrymi praktykami nt. kreatywnych form przekazu, dyskutowali również nt. potencjału kulturowego miasta, ochrony dóbr kultury i jego nowoczesnego użytkowania. Spośród tego grona uczniów zostało wyłonione 4 najaktywniejsze osoby, które przygotowały już materiał do filmu prezentującego potencjał Gliwic. Teraz przyszedł czas na montaż. Efekty już wkrótce.
W Gliwicach jest mnóstwo przykładów pokazujących zachodzące pozytywne zmiany, bez uszczerbku na dziedzictwie kulturowym. Jest nią m.in. centrum edukacji i biznesu „Nowe Gliwice” powstałe na zrębach byłej kopalni. Mamy radiostację – dawniej historyczny symbol nazistowskiej agresji na Polskę, dziś zagospodarowany teren na spacery, będący na szlaku zabytków techniki, gdzie maszt służy jako wieża nadajnikowa Śląskiej Sieci Metropolitalnej. To również dziedzictwo Politechniki Śląskiej – dawniej jako kulturowe podłoże kresowiaków, którzy stanowili o potencjale tej uczelni, a spory odsetek pochodził z Politechniki Lwowskiej, dziś zaś – jako symbol nowoczesności z Centrum Edukacyjno-Kongresowym, Technoparkiem czy Centrum Innowacji, Rozwoju i Transferu Technologii.
Jednak same zasoby, to nie wszystko. Gliwice to miasto trzech „i”: innowacji, inwestycji, inteligencji. I właśnie to trzecie jest głównym wyznacznikiem zarówno kultury tradycji, jak i nowoczesności. To potencjał ludzi, gdzie zaangażowanie łączy się z pasją. Trudniej byłoby sobie wyobrazić dalszego procesu jednoczenia Europy, gdyby nie postawa byłego przewodniczącego Parlamentu Europejskiego Jerzego Buzka. Nie byłoby też rozwiniętego przemysłu bez Johna Baildona i ponadczasowego kremu Nivea bez jego twórcy Oscara Troplovitza. Gliwice to jednak nie tylko potencjał polityczny i gospodarczy, ale również kulturowy, jak krzewienie ducha sportowej rywalizacji i rozwój młodych talentów w modelarstwie lotniczym z tytułami mistrza świata pod okiem Stanisława Kubita. To również wspaniałe role Wojciecha Pszoniaka czy szeroka twórczość Hosta Bienka.
Nie sposób także przejść obojętnie wokół takich gliwickich wydarzeń kulturalnych jak: festiwal GOFFR czy Stacja Artystyczna Rynek (GTW), festiwal Halo!Gen (SAWRM), Lato z Metamorfozami (Gliwickie Stowarzyszenie Metamorfozy), czy też Rock & Read Festival! oraz festiwal filmowy Drzwi (Gliwicki Klub Filmowy Wrota). To tylko część lokalnych wydarzeń kulturalnych, które swoją renomą, zwiększają zasięg jego odbiorców, tworząc współczesny i nowoczesny w przekazie kulturowy dorobek miasta Gliwice.
W projekcie poza młodzieżą, która nabyła praktyczne umiejętności skutecznego przekazu (praca z kamerą), także i od młodzieży uzyskaliśmy wiedzę, jakie narzędzia form przekazu o lokalnych wydarzeniach kulturalnych, skutecznie na nich oddziałują. Z tej wiedzy będą mogły skorzystać lokalne ngo’sy, które realizują inne projekty kulturalne.
Projekt jest finansowany przez Miasto Gliwice w ramach wsparcia realizacji zadania publicznego w dziedzinie kultury i sztuki.
Źródło: Stowarzyszenie BMC GLIWICE