Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
Pierwsza czytelnia Praskiej Biblioteki Sąsiedzkiej na Bazarze Różyckiego, dogoterapia z labradorką Zuzią, lekcje szkolne z paraolimpijczykami oraz laboratorium nowych technologii i rzemiosła tradycyjnego w Sokołowsku to cztery pomysły, które mają szansę na sfinansowanie w ramach pierwszego w Polsce spotkania giving circle 19 maja, w Dzień Dobrych Uczynków w Warszawie.
W czasie spotkania przedstawiciele czterech organizacji zaproszonych przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce, wraz ze swoimi ambasadorami, zaprezentują na scenie niezwykłe projekty i będą się starać o ich sfinansowanie, zachęcając zgromadzonych darczyńców do wpłacania dowolnej kwoty na ich realizację. Wśród nich będzie FUNDACJA ZMIANA z warszawskiej Pragi, która chce zrealizować letnią „Czytelnię na Bazarze” Różyckiego oraz debatę oksfordzką „Czy czytanie to dobry interes?” organizowaną we współpracy z osadzonymi z Aresztu Śledczego Warszawa-Białołęka. W czasie spotkania fundację będzie wspierać Szymon Majewski, ambasador projektu.
Reklama
Na scenie w warszawskiej Galerii Freta pojawi się Pani Iwona Nowak ze swoim psem Zuzią i razem zaprezentują projekt „Dogoterapia z Zuzią”. Razem z zespołem Porozumienia Organizacji Pozarządowych Powiatu Sochaczewskiego będą zbierać fundusze na serię 10 spotkań dla dzieci (po 45 minut), zakup karmy i środków przeciw kleszczom dla Zuzi oraz materiały dydaktyczne i drobne nagrody na zajęcia z dziećmi. Ambasadorem tego projektu będzie aktor i satyryk Tadeusz Ross.
Trzecim projektem, który goście giving circle będą mogli wesprzeć finansowo jest „Wygraj Życie Dzięki Marzeniom”, czyli seria spotkań edukacyjnych w szkołach w całej Polsce, połączonych z pokazem szermierki lub koszykówki na wózkach. Podczas zajęć dzieci dowiedzą się, jak wygląda życie osób niepełnosprawnych i będą miały szansę wziąć udział w lekcji szermierczej, a nawet poczuć się jak niepełnosprawny sportowiec, biorąc udział w miniturnieju o Puchar Szkoły. Kwota zebrana w czasie giving circle pozwoli również na dofinansowanie aparatu szermierczego rejestrującego trafienia (tablica wyników) w czasie turnieju. Za ten projekt odpowiada Fundacja Akademia Integracji.
Ostatni projekt, który będą mogli sfinansować uczestnicy giving circle to laboratorium nowych technologii i rzemiosła tradycyjnego w Sokołowsku – małej wsi na Dolnym Śląsku. Pasjonaci ruchu „Zrób to sam” działający w Multimedialnej Pracowni Orange w Sokołowsku, stworzą miejsce rozwijania kreatywności, gdzie młodzież zdobędzie wiedzę techniczną od starszego pokolenia, w zamian pomagając starszym od siebie w oswajaniu nowoczesnych narzędzi. Chcą w ten sposób wskrzesić umiejętności dawniej przekazywane z pokolenia na pokolenie i promować nieformalne szkolnictwo zawodowe.
Wydarzenie odbędzie się 19 maja br. w Warszawie w Galerii Freta, przy ul. Freta 39. Więcej informacji na temat wydarzenia dostępnych jest na stronie oraz Facebooku.
Giving circle - nowa forma dobroczynności
Oblicze polskiej dobroczynności zmienia się od kilku lat. Według badań CBOS w 2015 roku ponad ¾ Polaków pomagało potrzebującym. Najczęściej przekazujemy pieniądze na konkretne cele dobroczynne. Odpowiedzią na takie potrzeby Polaków jest spotkanie giving circle, czyli nowoczesna dobroczynność, forma „filantropii uczestniczącej” oraz crowdfunding w wersji „na żywo”.
– „Zainspirowany”, „pełen wrażeń”, „pełen otuchy”, „dumny” to słowa, którymi goście i prezentujący projekty opisują swoje wrażenia po wieczorze giving circle. 19 maja w Warszawie będzie podobnie. Dlatego zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby poznać ludzi pełnych pasji, energii, mistrzów dobrych uczynków i wesprzeć konkretne działania zmieniające lokalne społeczności – zachęca Karolina Muzal, koordynatorka spotkania giving circle Warszawa.
Giving circle nie ma na razie polskiego odpowiednika, dlatego posługujemy się oryginalnym określeniem. Ta forma filantropii jest bardzo popularna w USA i Australii. W Europie funkcjonuje od kilku lat, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii, gdzie tego typu wydarzenia organizowane są średnio raz w miesiącu. Pierwsze spotkania poza USA i Wielką Brytanią odbyły się w Czechach, Rumunii, Turcji i na Węgrzech – mówi Paweł Łukasiak, prezes Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce.
Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce została partnerem The Funding Network – brytyjskiego inicjatora modelu giving circle. Akademia jest jedyną w Polsce organizacją promującą model giving circle, afiliowaną przy The Funding Network. Partnerami merytorycznymi wydarzenia są The Funding Network oraz Frederick Mulder Foundation. Partnerzy spotkania: Fundacja Orange oraz Galeria Freta. Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności wspiera wydarzenie w ramach programu „Działaj Lokalnie”.
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.