Z okazji premiery filmu "Yes Meni idą na rewolucję" jego dystrybutorzy szukają najbardziej nietypowych aktywistów w Polsce – ludzi, którzy zmieniają swoje otoczenie w niestandardowy, zaskakujący, przyciągający uwagę sposób.
Andy Bilchbaum i Mike Bonanno od dwudziestu lat organizują niezwykle odważne, dowcipne i kontrowersyjne akcje, zwracające uwagę opinii publicznej na najbardziej palące problemy współczesnego świata. Swoje doświadczenia pokazali w dwóch poprzednich filmach: „Yes Meni” i „Yes Meni naprawiają świat”.
W trzecim filmie – „Yes Meni idą na rewolucję” – tytułowi bohaterowie są po czterdziestce i ich dalszej działalności zagraża kryzys wieku średniego. A czeka ich przecież największe jak do tej pory wyzwanie, czyli zmiany klimatyczne na Ziemi. Podeszli do niego profesjonalnie i osobiście, wymyślając szereg spektakularnych akcji.
Film jest nie tylko zabawną i zaskakującą relacją z ich ostatnich interwencji, lecz również ciekawym studium charakterów nowego typu rewolucjonistów. Poznanie, kim tak naprawdę są ludzie, organizujący kampanie, po których zwoływane są kryzysowe spotkania zarządów korporacji, pomaga z nadzieją spojrzeć na aktywizm polityczny oraz ideę walki o zmianę świata na lepszy.
Czy Polska potrzebuje Yes Menów, a jeśli tak, to jak powinny wyglądać ich działania i jakimi problemami powinni się zajmować? Czy nasz kraj jest zaktywizowany i co to właściwie znaczy być aktywistą? Na pytania te odpowiedzi poszukają: Franciszek Sterczewski (poznański społecznik, zaangażowany m. in. w akcje mające na celu uczynienie okolic poznańskiego Dworca bardziej przyjaznymi dla przechodniów, organizator Pikniku na Placu Wolności), przedstawiciel grupy Wyspa Słodowa 7 (sprzeciwiającej się komercjalizacji nadodrzańskiej kamienicy, przykład sukcesu oddolnego ruchu i rodzącej się demokracji partycypacyjnej) oraz Edwin Bendyk (publicysta "Polityki", zajmujący się problematyką cywilizacyjną i wpływem techniki na życie społeczne).
W rozmowie udział wezmą aktywiści, m. in. Małgorzata Włodarczyk z Gdańska, mama trójki dzieci, aktywistka Greenpeace niemal od samego początku działania Greenpeace Polska, uczestniczka wielu akcji proekologicznych, np. Obozu nad Rospudą. Współorganizatorka Obozu Antyatomowego w Lubiatowie. Współpracuje z organizacjami, pracującymi ma rzecz wolnego Tybetu, walczącymi o prawa kobiet i mniejszości, w tym społeczności LGBT. Zajmuje się komunikacją projektów i ruchów społecznych: Greenpeace (kampanie GMO, antyodkrywkowa i antyatomowa), Pomorska Inicjatywa Antyatomowa, Obóz Antyatomowy w Lubiatowie, Stop HCB, Nie dla Atomu w Lubiatowie, Wydma Lubiatowska, od niedawna też angażuje się mocniej w projekty gdańskie, lokalne (Gdańska Fundacja Innowacji Społecznej).
Kim są Yes Meni?
To działający pod pseudonimem dwaj aktywiści: Andy Bichlbaum i Mike Bonanno. Organizują akcje i happeningi w celu ujawnienia przestępstw i łamania praw człowieka i natury przez wielkie korporacje międzynarodowe. Ich zaskakujące ironiczne akcje podczas biznesowych imprez, w internecie, telewizji i na ulicach dokumentują dwa nagrodzone filmy „Yes Meni” i „Yes Meni naprawiają świat”, zaprezentowane na festiwalach m. in. w Toronto, Berlinie i Teksasie.
Ich prace pokazywane były na licznych wystawach, w tym: Whitney Biennial, Biennale w Wenecji, ARS Electronica i wielu innych. Są laureatami wielu nagród, w tym: nagrody Creative Time's Leonore Annenberg Prize, nagrody Grierson Documentary Award, Nagrody Publicznosci na Berlinale i festiwalu filmów dokumentalnych w Amsterdamie. Są autorami kilku książek i wielu artykułów. Zapraszani są także na wykłady na licznych uniwersytetach, imprezach i festiwalach.
Są również twórcami organizacji non profit o nazwie Yes Lab i platformy internetowej Action Switchboard, której celem jest organizacja rozmaitych akcji w internecie i mediach społecznościowych.
Film „Yes Meni idą na rewolucję” otrzymał wyróżnienie specjalne w konkursie na najlepszy film poświęcony prawom człowieka – Nagroda Amnesty International – podczas tegorocznej, 12. edycji festiwalu Docs Against Gravity.
Źródło: Docs Against Gravity