Gdzie i jak najwygodniej słuchać podkastów – przegląd aplikacji i porad
W jakiej aplikacji najczęściej słuchamy podkastów? Nie tylko w Polsce wygrywa nadal YouTube, który, co ciekawe, do niedawna nie oferował wcale dedykowanych podkastom funkcji. A więc słuchamy, nie patrząc na wideo lub oglądamy nagrania ze studia, przy okazji słuchając. Jeśli poszukujesz czegoś więcej od aplikacji do słuchania Twoich ulubionych podkastów i audycji, mamy dla Ciebie kilka porad i sprawdzonych apek.
Według badań Wprost 33% całej populacji Internautów słucha podkastów co najmniej raz raz w tygodniu. Robimy to na YouTube (73%), przez strony WWW (37%) i Spotify (21%). Powoli do tej listy dochodzą polskie aplikacje dedykowane podkastom i audiobookom, Empik Go i Storytel.
Wygoda słuchania podkastów (podobnie jak oglądania wideo) to kwestia dość subiektywna. Czasem najwygodniejszy sposób to ten, który już znamy, ten, który działa najszybciej lub ten, który uruchamia się automatycznie. To może wyjaśniać popularność YouTube, który nie jest dedykowany podkastom (ba, słuchanie wymaga pozostawienia włączonego ekranu cały czas!), jako popularnej aplikacji do ich słuchania.
Jak maksymalnie wykorzystać funkcje popularnych aplikacji i co mogą zaoferować te mniej znane? Sprawdźmy to.
Czego dowiesz się w tym odcinku poradnika?
- 00:15 Gdzie i jak Polacy i polki słuchają podkastów?
- 01:29 Jak subskrybować podkasty przez YouTube?
- 02:44 Jak słuchać podkastów przez strony WWW ich twórców?
- 03:40 Jak stworzyć bibliotekę podkasów w Spotify?
- 06:00 Jak zapisać odcinek do słuchania offline w Spotify?
- 07:15 Jak znaleźć ulubione podkasty w aplikacji Google?
- 08:03 Jak zapisać fragmenty odcinka w aplikacji Snipd?
Podcasty na YouTube
Możliwość subskrybowania kanałów, otrzymywania powiadomień o nowych odcinkach oraz tworzenia playlist to funkcje, które YouTube spopularyzował, jeszcze zanim przyzwyczailiśmy się do nich w każdej aplikacji z wideo czy muzyką. Popularność tego serwisu sprawia, że twórcy i twórczynie podkastów bardzo często publikują tutaj swoje audycje, czy to w formie audio, czy to nagrań wideo ze studia (zwłaszcza jeśli są to audycje z wywiadami).
Podkastów na YouTube możesz słuchać nawet bez konta w tym serwisie. Jeśli jednak chcesz subskrybować kanały i otrzymywać powiadomienia, musisz je założyć. Zalogowani użytkownicy i użytkowniczki mogą wyszukać kanał, który ich interesuje i wybrać, dodając do subskrybowanych, jak chcą otrzymywać powiadomienia. Jeśli korzystasz z aplikacji mobilnej, na której zalogujesz się na to samo konto, twoje subskrypcje i historia oglądania będą połączone.
Słuchanie podkastów przez Spotify
Ten serwis wymaga posiadania konta, aby słuchać muzyki lub podkastów. Na szczęście te drugie, dostępne są również w darmowej, wspieranej reklamami wersji. Będziesz potrzebować konta i aplikacji, na komputerze lub smartfonie.
Spotify posiada dedykowane podkastom funkcje i potrafi polecać Ci nowe kanały podobne do tych, których już słuchasz. Aby dodać nowy kanał do subskrybowanych, musisz wpisać jego dokładną nazwę w wyszukiwarkę i kliknąć Obserwuj (ang. Follow). W zakładce Biblioteka (ang. Library) możesz zobaczyć wszystkie Twoje subskrypcje, wyświetlić najnowsze odcinki, czy tworzyć playlisty ulubionych.
W aplikacjach na komputer i mobilnych, pod każdym odcinkiem znajdziesz również przycisk Pobierz (ang. Download), który doda ten odcinek do Twojej biblioteki i pobierze go do słuchania offline. Obok tego przycisku znajduje się również uniwersalna ikona udostępniania, pod którą znajduje się link do odcinka. Jeśli chcesz go polecić osobie znajomej, wystarczy kliknąć, aby wysłać go w wiadomości lub skopiować adres do przesłania dalej.
Apple i Google Podcasts
Smartfony z systemem Android i iOS mają swoje dedykowane, darmowe aplikacje do słuchania podkastów. Ich działanie nie różni się wiele od tego opisanego dla Spotify. Możemy w każdej z nich dodawać kanały podkasterów i podkasterek do obserwowanych, pobierać odcinki do słuchania bez dostępu do sieci, czy udostępniać innym osobom linki do wybranego odcinka. To, co dodają ciekawego to systemy rekomendacji.
Z mojego doświadczenia, Podkasty Google jest znacznie lepsze w poleceniu audycji z krajowych stacji radiowych (w tym polskich), a Apple Podcasts świetnie radzi sobie z rekomendacjami anglojęzycznymi.
Aplikacje do podkastowych zadań specjalnych
Jeśli słuchasz naprawdę dużo podkastów, lub tak jak ja uczysz się z nich, a czasem nawet wykorzystujesz inspiracje z nich do pracy, to wszystkim aplikacjom opisanym powyżej może czegoś brakować.
Moją ulubioną aplikacją o unikatowych funkcjach jest Snipd, które dla angielskojęzycznych audycji tworzy automatycznie generowane sekcje tekstu. Dzięki temu można z łatwością zapisać dokładnie interesujący nas fragment wypowiedzi, skopiować, a nawet przesłać link do tego konkretnego fragmentu osobie znajomej. Niestety, na razie działa to jedynie w języku angielskim.
Przeczytaj także
Interesujesz się nowymi technologiami i chcesz w oparciu o nie rozwijać swoją organizację? Zajrzyj również na blog Sektora 3.0 i dołącz do naszego newslettera, by nie przegapić kolejnych przydatnych tekstów. Zapraszamy!
Źródło: Sektor 3.0