Gdynia: Spółdzielnie socjalne zatrudniają osoby niepełnosprawne
W trójmiejskiej "Gazecie Wyborczej" z 13 listopada 2009 r. możemy przeczytać artykuł o dynamicznie rozwijających się spółdzielniach socjalnych zatrudniających osoby niepełnosprawne. Gdynia została nagrodzona za program "Aktywni zawodowo", w ramach którego miasto, w wspólnie z organizacjami, tworzy miejsca pracy dla osób bezrobotnych, z urazami psychicznymi i niepełnosprawnych, uświadamiając społeczeństwu, że osoby niepełnosprawne są dobrymi pracownikami.
"W 2007 r., we współpracy ze Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, w magistracie uruchomiono punkt ksero, gdzie zatrudniono 10 osób z niepełnosprawnością intelektualną. Z kolei w ub. roku grupa amazonek założyła spółdzielnię "Amazonki 50+", która rozwozi i koordynuje kolportaż materiałów promocyjnych miasta.Także w zeszłym roku powstała Gdyńska Spółdzielnia Socjalna "Promyk", która na Grabówku przy ul. Morskiej otworzyła bar "Promyczek". Za 820 tys. zł z kasy miasta i PFRON bar wyremontowano i wyposażono" - wylicza autorka artykułu, Katarzyna Fryc.
W barze "Promyczek" pracę znalazło 21 osób niepełnosprawnych, także intelektualnie, które pod okiem koordynatora i kucharza przygotowują posiłki, wydają je i sprzątają bar. Bar cieszy się ogromną popularnością, codziennie stołuje się w nim tysiąc osób. "A najważniejsze, że nikt z naszych podopiecznych nie zrezygnował z pracy - cieszy się Jolanta Bielecka, szefowa Gdyńskiego Stowarzyszenia Integracyjnego Promyk".
Jednym z elementów gdyńskiej polityki prospołecznej są warsztaty terapii zajęciowej (WTZ), które przygotowują do podjęcia pracy blisko 120 osób.
Za wszystkie działania podejmowane przez władze Gdyni, miastu przyznano nagrodę w wysokości 120 tys. zł w zorganizowanym przez PFRON ogólnopolskim konkursie "Równe szanse, równy dostęp". Pieniądze z nagrody przeznaczone zostaną na powołanie kolejnej spółdzielni socjalnej, jak deklaruje Michał Guć, wiceprezydent miasta.
Źródło: Gazeta Wyborcza, Trójmiasto