Od 27 czerwca do 9 lipca w sołectwie Gałdowo ożyła historia. Dzieci i młodzież uczestniczyły w zajęciach rekreacyjno-edukacyjnych, poznając historię własnej wsi i tworząc jej wizytówkę, którą jest teren przy krzyżówkach. Równorzędnie prowadzona była edukacja zmierzająca do poprawy losu wiejskich zwierząt.
Zajęcia zostały zorganizowane przez Sołectwo Gałdowo w ramach projektu „Nasza wieś – naszą dumą. Historia kamieniem pisana”. Przedsięwzięcie, realizowane w ramach konkursu „Pożyteczne wakacje – 2011” uzyskało dofinansowanie Fundacji Wspomagania Wsi w Warszawie. Współorganizatorem wypoczynku była Gmina Iława, która użyczyła sołectwu konta bankowego.
W trakcie tych 10 dni nastąpiło „przeniesienie w czasie” do epoki kamienia, a potem wędrówka ku teraźniejszości: od kamiennego toporka znalezionego przez jednego z mieszkańców, poprzez babę pruską zwaną Gałdowskim Mnichem, usytuowaną w średniowieczu na granicy z Jędrychowem do tejże baby przebywającej dziś w Muzeum Archeologicznym w Gdańsku. Uczestnicy odwiedzili ją podczas wycieczki, która zakończyła projekt.
Wszystkie zajęcia cieszyły się powodzeniem, młodzież świetnie się bawiła się, chętnie pracowała porządkując teren, sadząc krzewy i wykonując inne prace fizyczne. Jednak prawdziwą furorę zrobiła gra terenowa z wykorzystaniem wykrywaczy metalu „Poszukiwanie skarbu Gałdowskiego Mnicha”, którą przygotowali i przeprowadzili państwo Bożena i Krzysztof Kujawscy członkowie Stowarzyszenia Badaczy Historii Deutsch Eylau „Ylavia”. Nawet spływające z nieba strugi deszczu nie zniechęciły poszukiwaczy! Oczywiście, skarb został odnaleziony.
Po tak emocjonujących, pracowitych i przyjemnych wakacjach wiejskie krzyżówki stały się prawdziwą wizytówką wsi: teren został uprzątnięty: dzieci pozbierały nieczystości, dorośli skosili trawę, razem zasadzono krzewy. Ponadto z pomocą rodziców została wykonana stojąca gablota, w której znajdują się informacje o atrakcjach naszego sołectwa i pięknych miejscach, które warto zobaczyć. Wykonano i zamontowano drogowskazy z numeracją budynków, które znacznie ułatwią (szczególnie przyjezdnym) poruszanie się po wsi, ale stanowią też swoistą ciekawostkę.