Future Food 4 Climate. Dlaczego potrzebujemy rzecznictwa dla naprawy systemu żywności
W grudniu 2021 Green REV Institute zainicjował powstanie pierwszej rzeczniczej koalicji organizacji społeczeństwa obywatelskiego dla transformacji systemu żywności. Rzecznicza masa krytyczna jest niezbędna do wdrażania EU Green Deal i polityk klimatycznych.
Future Food 4 Climate. Zielone rzecznictwo dla zmiany systemu żywności
Przyjęcie Wspólnej Polityki Rolnej w czerwcu 2021 r., konsultacje publiczne, głosowania w Parlamencie Europejskim nad zapisami polityk klimatycznych: Od pola do stołu, Strategią Bioróżnorodności do 2030, Organic Action Plan, sprawozdaniami Komisji AGRI i ENVI wyznaczają dzisiaj kierunek zmiany. Zielona, sprawiedliwa transformacja systemu żywności, uwzględniająca katastrofalny wpływ produkcji zwierzęcej na zmiany klimatu miała być game changerką w ramach Europejskiego Zielonego Ładu.
Lobby przemysłu zwierzęcego, większego i mniejszego, działało na zwiększonych obrotach: walka o środki na promocję mięsa i nabiału w ramach rocznej puli ok. 200 mln euro (środki Wspólnej Polityki Rolnej) na kampanie reklamowe, jak np. http://european-quality-poultry.eu/, czy https://letstalkabouteupork.com/; przegrana walka o poprawkę 171, wprowadzającą dalszą cenzurę dla zamienników nabiału zwierzęcego, bitwy o największe środki finansowe na wsparcie hodowli, produkcji paszy dla zwierząt, środki na badania i rozwój czy opóźnianie legislacji w zakresie podwyższania standardów hodowli zwierząt.
Pomimo alarmujących raportów IPCC, FAO, opracowań i badań bardzo rzadko słyszymy stanowczy głos, że bez zmiany polityki w zakresie produkcji żywności działania na rzecz ekosystemów, ludzi i zwierząt nie będą skuteczne.
Rzecznictwo, działania wywierające presję na decydentów i polityczki nie cieszą się wśród krajowych organizacji społeczeństwa obywatelskiego popularnością. Otwarte listy, mozolne analizowanie dokumentacji i wyników głosowań, monitoring działań władz wymagają czasu, ludzi i zasobów. Bardzo często organizacje pozarządowe i grupy nieformalne nie chcą albo nie mogą włączać się w działania systemowe, nie zauważają, że bez współpracy, partnerstwa i działań na poziomie unijnym Europejski Zielony Ład, dzisiaj obiekt ataków zwolenników i zwolenniczek business as usual, nie zostanie wdrożony.
Future Food 4 Climate to koalicja założona i budowana dla środowiska, ludzi i zwierząt pozaludzkich. Transformacja systemu żywności wzbudza wiele emocji, sprzeciwu, a przemysł i Meat Party (politycy i polityczki, którzy konsekwentnie sprzeciwiają się reformom w zakresie systemu żywności), w bardzo zdecydowany sposób nie chcą dopuścić do zmian. Zmian, które muszą nastąpić, bo produkcja zwierzęca napędza katastrofę klimatyczną z równą siłą co paliwa kopalne. Zmian, które są trudne bo odwołują się do tradycji kulinarnych, opowieści o szczęśliwych zwierzętach tzw. hodowlanych, certyfikatów, które powodują, że osoby konsumenckie mają mieć przekonanie, że kupują lepiej, z mniejszą szkodą dla środowiska naturalnego.
Future Food 4 Climate w czasie wojny w Ukrainie
Agresja Rosji na Ukrainę, dramat dla milionów ludzi, zwierząt, państw i demokracji, ma ogromny wpływ na system żywności. Przeciwnicy i przeciwniczki Europejskiego Zielonego Ładu, strategii Od pola do stołu w sposób bezwzględny wykorzystują wojnę jako pretekst do wzmacniania sektora produkcji zwierzęcej.
Rezolucja PE dot. bezpieczeństwa żywnościowego ( https://futurefood4climate.eu/biblioteka/) , wypowiedzi Wiceprzewodniczącego Fransa Timmermansa i Komisarza Janusza Wojciechowskiego (https://ec.europa.eu/commission/presscorner/detail/en/SPEECH_22_1991), nie pozostawiają wątpliwości, że koszty zahamowania zmian i opóźniania transformacji zapłacimy my wszyscy: obywatele i obywatelki, bo wzmacnianie sektora pasz dla zwierząt tzw. hodowlanych, zahamowanie reform w duchu Od pola do stołu, opóźnianie przechodzenia do diet roślinnych spowodują, że konsekwencje kryzysu klimatycznego będą bardziej odczuwalne i dużo szybsze.
Za nowy business as usual zapłacimy zanieczyszczeniem środowiska, zagrożeniem bezpieczeństwa żywnościowego, dostępem do niezdrowej, nieetycznej, szkodliwej żywności zwierzęcej. Kiedy Frans Timmermans mówi o odpowiedzialności konsumenckiej organizacje społeczeństwa obywatelskiego muszą przypominać decydentom i decydentkom UE, że to subsydia i dopłaty, legislacja kształtują ceny na półkach sklepowych, koszty produkcji, zachowania konsumenckie. Trudno mówić o wyborach konsumenckich, w sytuacji kiedy produkcja zwierzęca jest subsydiowana i wspierana od A do Z: Wspólna Polityka Rolna: pasze, hodowla, promocja produktów, programy w szkołach np. 10 milionów euro rocznie w Polsce na promocję i dystrybucję mleka w szkołach, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny, Erasmus + (!), badania i rozwój w ramach Horyzont 2020, dofinansowania i odszkodowania w ramach publicznych środków krajowych…..
Debaty, webinaria, spotkania z Posłami i Posłankami do PE, listy otwarte, apele, stanowiska i konsultacje publiczne - Future Food 4 Climate mobilizuje partnerów do działania na poziomie unijnym i wspólnego działania, żeby wzmacniać transformację systemu żywności. Obecnie działa na poziomie międzynarodowym, włączając się w działania rzecznicze skierowane do organizacji międzynarodowych, np. UN Environment Programme.
O koalicji i jej działaniach można przeczytać na www.futurefood4climate.eu
Wspólnie, organizacje społeczeństwa obywatelskiego, osoby aktywistyczne, środowisko naukowe może zrobić dużo więcej i skuteczniej. Dlatego tak ważne jest łączenie kropek na talerzach: praw człowieka, zwierząt i planety. Dzisiaj to talerz zaczyna wyznaczać granice planetarne.
-
Open Letter Fit for 65
pdf ・512.94 kB
Źródło: Future Food 4 Climate