Fundusze UE lokalnie dla NGO – "nie wiadomo, nie wiadomo, coś tam wiadomo, ale warto proponować"
Jak dyskutować o funduszach lokalnie, skoro tak wiele niewiadomych? Wałbrzyskie NGO walczą o konstruktywne włączenie się w programowanie subregionalnych Funduszy UE.
"Nie wiadomo, nie wiadomo, coś tam wiadomo, ale warto składać propozycje w ramach konsultacji Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych (ZIT)" – tak można podsumować spotkanie konsultacyjne zorganizowane 4 września w wałbrzyskim ratuszu z organizacjami pozarządowymi. W spotkaniu wyjaśnień udzielali przedstawiciele magistratu, ekspert pomagający tworzyć ZIT oraz Prezydent miasta.
Organizacje pytały:
Nie wiadomo.
Może być tak, że jeśli zawnioskujemy o wpisanie tzw. miękkich działań rewitalizacyjnych do ZIT to Aglomeracja Wałbrzyska dostanie mniej środków na dane zadanie niż gdyby pozostały one w Regionalnym Programie Operacyjnym, czyli na poziomie województwa lub trzeba będzie wybrać, z którego programu skorzystać.
Na razie wiadomo, że o środki można będzie się ubiegać z obydwu źródeł niezależnie.
Nie wiadomo, ale raczej około 67 lat, czyli wieku emerytalnego.
Nie wiadomo, ale dokument ZIT wskazuje możliwość dofinansowania tzw. projektów miękkich do 100% ich wartości.
Trudno powiedzieć, ale na pewno są w innym.
Jak organizacje, które posiadają potencjał merytoryczny do działań, mogą się lokalnie włączyć konstruktywnie w dyskusję – zastanawiały się organizacje. Dostęp do wszelkich informacji jest jawny – stwierdził Prezydent. Ale jak w gąszczu informacji i braku często zasadniczej wiedzy oraz braku czasu na wspólną pozarządową – publiczną refleksję nad potrzebami i problemami, mają współtworzyć system organizacje pozarządowe? Samorządowcy w świetle wyjaśnień mają podobny problem.
Żeby nadać kolorytu problemowi, różne klocki systemu wdrażania funduszy UE są tworzone i konsultowane przez Komisję Europejską, Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, Marszałka, w kontekście ZIT wałbrzyskiego przez 22 gminy. Na to wszystko nachodzi polityka. I oczywiście na końcu jesteśmy my, czyli NGO.
Ekspert zachęca, aby mimo wszystko propozycje zmian i uzupełnień składać. Konsultacje trwają do 7 września.
Szczegółowe informacje: http://www.um.walbrzych.pl/strony/gospodarka_op_11.htm
Spotkanie zorganizowała Gminna Rada Pożytku Publicznego z Wałbrzycha przy wsparciu Regionalnego Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych.
Teresa Ziegler
Zastępca Przewodniczącego Gminnej Rady Pożytku Publicznego w Wałbrzychu, Przedstawiciel Wałbrzyskiego Towarzystwa Oświatowego.
Zenon Matuszko
Członek Gminnej Rady Pożytku Publicznego w Wałbrzychu, Przedstawiciel Fundacji Rozwoju Ekonomii Społecznej.
Źródło: Regionalne Centrum Wspierania Inicjatyw Pozarządowych