Komisja Europejska chce, aby unijne projekty o wartości poniżej 100 tys. euro mogły być kontrolowane najwyżej raz w czasie realizacji.
Na początku lutego 2012 r. KE przedstawiła komunikat „Plan uproszczenia wieloletnich ram finansowych na lata 2014–2020” zawierający propozycje zmniejszenia obciążeń administracyjnych spoczywających na beneficjentach funduszy UE.
Komisja zaproponowała m.in. aby począwszy od nowej perspektywy unijnych funduszy projekty o wartości poniżej 100 tys. euro były kontrolowane najwyżej raz w czasie realizacji. Większe projekty miałyby być poddawane kontroli nie częściej niż raz w roku.
Jak zauważa KE, obecnie niektórzy beneficjenci EFRR mogą być kontrolowani nawet kilka razy w roku przez krajowy organ kontroli lub samą Komisję, co jest uciążliwe i czasochłonne.
Komisarz ds. budżetu Janusz Lewandowski podkreślił, że uproszczenia zaproponowano w każdej z propozycji tematycznych dla kolejnych Wieloletnich Ram Finansowych.
- Unijne fundusze mogą odegrać kluczową rolę w naszym dążeniu do trwałego wzrostu gospodarczego dzięki zapewnieniu dodatkowych środków finansowych dla przedsiębiorstw, władz regionalnych i naukowców. Chcieliśmy sprawić, aby dostęp do tych środków był bardziej przyjazny dla użytkowników, tak aby beneficjenci nie gubili się w gąszczu przepisów – powiedział komisarz.
W przypadku projektów finansowanych z EFS Komisja zaproponowała skrócenie obowiązkowego okresu przechowywania biletów autobusowych uczestników szkoleń, które stanowią potwierdzenie wydatków poniesionych w związku z projektem.
Według KE w przyszłości możliwe będzie stosowanie ryczałtu w dużo większym zakresie, dlatego np. przechowywanie biletów w ogóle nie będzie konieczne.
W dokumencie KE znalazł się też pomysł skrócenia do 5 lat obowiązku przechowywania dokumentów dotyczących projektów współfinansowanych przez UE w ramach polityki spójności. Obecnie należy je zachowywać przez 10, a w niektórych przypadkach nawet przez 15 lat.
Komisja chce też umożliwić łączenie środków pochodzących z dwóch funduszy (np. EFS i EFRR). Dotychczas kiedy np. szkoła zawodowa wdrażała nowy program nauczania to musiała składać dwa odrębne wnioski o dotacje – jeden na zakup urządzeń w ramach EFRR, drugi na opracowywanie programów nauczania z EFS.
Od czasu przedstawienia wniosku w sprawie kolejnych wieloletnich ram finansowych (WRF) w czerwcu ubiegłego roku Komisja zaproponowała ponad 120 zmian w celu uproszczenia przepisów dotyczących funduszy UE dla małych i średnich przedsiębiorstw, miast i regionów, studentów, naukowców i innych beneficjentów.
Informacja przygotowana na podst. materiałów KE.
Źródło: Serwis Samorządowy PAP