Prezentujemy stanowisko Biura Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy dotyczące procedury wyboru operatora Grantu Blokowego dla Organizacji Pozarządowych i Polsko-Szwajcarskich Regionalnych Projektów Partnerskich.
Kwestia wyboru operatora Grantu Blokowego wzbudziła kontrowersje. Przedstawiciele Fundacji Fundusz Współpracy aplikującej o bycie operatorem uważają, że procedura wyboru odbyła się niezgodnie z „Regulaminem Konkursu” czy z Wytycznymi w sprawie Grantu Blokowego. Na wątpliwości w tej sprawie odpowiedziała już nam Anna Konik-Żurawska, rzeczniczka prasowa Ministerstwa Rozwoju Regionalnego. Z kolei stanowisko Biura Polsko-Szwajcarskiego Programu Współpracy (BPSPW) otrzymaliśmy 2 grudnia od Dominique Favre, zastępcy dyrektora BPSPW i prezentujemy je w całości.
„Fundusz dla organizacji pozarządowych – status wdrażania
W ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy na fundusz wspierający projekty organizacji pozarządowych przeznaczono kwotę 18.5 milionów CHF. 85% tej kwoty finansowane jest przez Szwajcarię a 15% to wkład strony polskiej.
Ponieważ życzeniem obu państw jest uruchomienie funduszu dla organizacji pozarządowych jak najszybciej, w ostatnich miesiącach poczyniono duży postęp w pracach przygotowawczych mających temu służyć. Wiosną tego roku, po kilkumiesięcznym procesie intensywnych konsultacji z sektorem organizacji pozarządowych m.in. również internetowych, dokumentacja konkursowa wyboru Operatora zarządzającego Funduszem dla organizacji pozarządowych została opracowana przez stronę polską.
Następnie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) ogłosiło konkurs w celu wyboru Operatora Funduszu, w którym aplikacje złożyły trzy organizacje. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego odrzuciło jedną z nich z powodów formalnych oraz dokonało oceny merytorycznej dwóch pozostałych. W wyniku tej oceny propozycja firmy Ecorys Polska Sp. z o.o. zdobyła więcej punktów, wygrywając tym samym ten konkurs. Obie aplikacje wraz z ich rankingiem zostały następnie przesłane stronie szwajcarskiej.
Nasz proces oceny przebiegał zgodnie z ogólnymi zasadami, którymi kierujemy się we współpracy z naszym polskim partnerem:
- w dużym stopniu opieramy naszą decyzję na ocenie strony polskiej;
- ponieważ życzeniem strony polskiej było abyśmy nie zmieniali rankingu przedstawianych nam projektów, postąpiliśmy w ten sposób również przy wyborze Operatora;
- w konsekwencji tego, że wybrany mógł być tylko jeden Operator, dokonaliśmy oceny pierwszej aplikacji na liście rankingowej przedstawionej przez stronę polską. Podobnie jak w przypadku innych obszarów Szwajcarsko – Polskiego Programu Współpracy, propozycja rezerwowa zostałaby oceniona jedynie jeśli odrzucilibyśmy aplikację ocenioną wyżej;
- dokonaliśmy więc oceny kompetencji firmy Ecorys Sp. z o.o. i proponowanego systemu wdrażania funduszu dla organizacji pozarządowych i uznaliśmy je za adekwatne do przyznania wsparcia.
Powyższa procedura jest zgodna z zapisami Umowy Ramowej. Fakt, że różnica punktów w punktacji przyznanej obu aplikacjom była niewielka nie jest niczym wyjątkowym. Spotykamy się z podobną sytuacją w wielu konkursach projektów w innych obszarach Szwajcarsko Polskiego Programu Współpracy.
Obecnie intensywny proces przygotowań do uruchomienia funduszu dobiega końca. Trójstronna umowa w sprawie projektu pomiędzy Szwajcarską Agencją ds. Rozwoju i Współpracy, Ministerstwem Rozwoju Regionalnego oraz Ecorys Polska Sp. z o.o. jest na ostatnim etapie przygotowań. Przewidujemy że podpisanie tego dokumentu wraz z konferencją dla organizacji pozarządowych otwierającą program odbędzie się na początku przyszłego roku, prawdopodobnie w lutym 2010.
W ramach Funduszu, naszym celem jest wspieranie projektów trwałych i innowacyjnych. Naszym zdaniem, udało nam się osiągnąć równowagę pomiędzy różnymi celami, np. koncentrując się na jasno zidentyfikowanym temacie (społeczeństwo obywatelskie) umożliwiamy jednocześnie elastyczność przy zastosowaniu tego podejścia w wielu różnych obszarach. Biorąc pod uwagę trudną sytuację finansową sektora organizacji pozarządowych w Polsce, zgodziliśmy się również na mechanizm zaliczek w systemie płatności. To rozwiązanie powinno umożliwić większe uczestnictwo organizacji pozarządowych w naszym programie, a w szczególności również tych mniejszych”.