Fundusze pomagają zmienić siebie, organizację i świat. Skorzystaj z nich!
Europejski program Erasmus+, Europejski Korpus Solidarności oraz inne programy krajowe i zagraniczne są wspaniałą okazją do podniesienia swoich kompetencji, poznania ciekawych ludzi czy prowadzenia rozwijających projektów międzynarodowych. Jeśli twoja organizacja zajmuje się szeroko rozumianą edukacją, prowadzi różnorodne działania na rzecz młodzieży, wolontariatu, wartości europejskich czy kultury, to warto skorzystać z odpowiedniego funduszu. Jeszcze trwają lutowe nabory projektów, a w marcu już kolejne okazje do złożenia wniosku.
Prezentujemy kilka wybornych konkursów, z wieloma innymi możecie tradycyjnie zapoznać się w serwisie fundusze.ngo.pl.
Młodzież, edukacja i wolontariat
Erasmus+ jest programem UE w dziedzinie kształcenia, szkolenia, młodzieży i sportu. Program na lata 2021–2027 kładzie duży nacisk na włączenie społeczne, transformację ekologiczną i cyfrową oraz promowanie uczestnictwa młodych ludzi w procesach demokratycznych.
Program Erasmus+ przewiduje realizację w tym okresie m.in. wymienionych poniżej Akcji:
Akcja kluczowa 1 – Mobilność
Jeszcze do 20 lutego 2024 r. można składać wnioski w ramach Akcji kluczowej 1 – Mobilność edukacyjna osób, która umożliwia organizacjom działającym w dziedzinach kształcenia, szkolenia i pracy z młodzieżą wsparcie projektów promujących różne rodzaje mobilności i aktywności.
Zapoznaj się z tą akcją:
- Mobilność edukacyjna: Młodzieżowe spotkania, debaty, kampanie – w kraju i za granicą
- Mobilność edukacyjna: Wymiany młodzieżowe – współpraca poprzez organizację spotkań
- Mobilność edukacyjna osób
Akcja kluczowa 2 – Współpraca organizacji i instytucji
Głównym celem partnerstw współpracy jest umożliwienie organizacjom zwiększenia jakości i znaczenia ich działań, rozwinięcia i wzmocnienia sieci partnerów, zwiększenia zdolności do wspólnego działania na szczeblu ponadnarodowym, zwiększenia międzynarodowego charakteru ich działań – poprzez wymianę lub rozwój nowych praktyk i metod, jak również wymianę i omawianie pomysłów. Wnioski można składać do 5 marca 2024 r. np. w konkursie: Współpraca organizacji i instytucji: Stwórz projekt z młodzieżą z zagranicy.
Akcja kluczowa 3 – Wsparcie rozwoju polityki i współpracy
Jeśli działasz na rzecz młodzieży i interesuje cię współpraca międzynarodowa zarówno w małej, jak i dużej skali możesz skorzystać z akcji „Europejska młodzież razem”– nabór trwa do 7 marca 20242 r.
Za realizację programu na szczeblu europejskim odpowiada Europejska Agencja Wykonawcza ds. Edukacji i Kultury (EACEA), część akcji realizowana jest za pośrednictwem Narodowych Agencji Programu. Narodową Agencją Programu Erasmus+ i jego realizatorem w Polsce jest Fundacja Rozwoju Systemu Edukacji.
Na portalu Funding & tender opportunities można na bieżąco śledzić ogłoszenia kolejnych konkursów w ramach programu Ersmus+ oraz innych europejskich programów.
Europejski Korpus Solidarności czeka do 20 lutego 2024 r. na projekty wolontariatu oraz projekty solidarności
Projekty wolontariatu dają osobom młodym możliwość uczestniczenia w działaniach solidarnościowych będących wkładem w codzienną pracę organizacji uczestniczących, z ostateczną korzyścią dla społeczności, w których działania te są prowadzone.
Natomiast projekty solidarnościowe to niedochodowe działanie solidarnościowe zapoczątkowane, opracowane i wdrożone przez osoby młode, trwające od 2 do 12 miesięcy. Daje on grupie co najmniej pięciu młodych osób możliwość wyrażenia idei solidarności poprzez wzięcie odpowiedzialności i zaangażowanie na rzecz pozytywnych zmian w społeczności lokalnej.
Sprawdź:
- Europejski Korpus Solidarności - Projekty wolontariatu
- Europejski Korpus Solidarności - Projekty solidarności
Narodowe Centrum Kultury do 23 lutego prowadzi nabór wniosków do programu Polsko-Ukraińska Wymiana Młodzieży 2024, w ramach którego młodzież z Polski i Ukrainy, w tym dzieci uchodźców przebywające na terenie Polski mogą wspólnie realizować projekty dotyczące lokalnej historii i dziedzictwa.
Wspólne działania polsko-ukraińskie można także dofinansować w konkursie Polsko-Ukraińskiej Rady Wymiany Młodzieży 2024. Celem projektów Rady jest zachęcenie polskiej i ukraińskiej młodzieży oraz pracowników młodzieżowych do wspólnych działań – wymiany młodzieży, spotkań oraz projektów informacyjno-promocyjnych, które umożliwią wzajemne zbliżenie się, odkrywanie wspólnych korzeni, przezwyciężanie uprzedzeń i stereotypów w postrzeganiu wspólnej historii, jak również w relacjach współczesnych. Ostateczny termin złożenia wniosku mija 29 lutego 2024 r.
A jeśli chcesz pomóc młodym odkryć ich pasje, zdobyć nowe umiejętności i zapewnić im solidny start w dorosłość – złóż wniosek do Programu Równać Szanse. To Twoja szansa, aby dołączyć do grona tych, którzy robią różnicę! Masz czas do 26 lutego 2024 r. do godz. 12.00. Program działa w miejscowościach do 20 000 mieszkańców. Jest to przedsięwzięcie Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowane przez Fundację Civis Polonus.
Historia, kultura i aktywność obywatelska
Muzeum Historii Polski zaprasza do udziału w programie „Patriotyzm Jutra", który służy odkrywaniu i upowszechnianiu wiedzy z zakresu historii Polski oraz wspiera inicjatywy angażujące społeczności w działania poświęcone pielęgnowaniu i promowaniu lokalnego dziedzictwa i kultury. Wnioski można składać do 22 lutego 2024 r.
Program Unii Europejskiej Kreatywna Europa: Sieci europejskie wspiera projekty, realizowane przez międzynarodowe sieci współpracy kulturalnej działające na rzecz zwiększania zdolności europejskich sektorów kultury i kreatywnego do promowania i wspierania młodych talentów, innowacji oraz przyczyniania się do prosperowania sektora kultury. Działasz w sektorze kultury złóż projekt do 7 marca 2024 r. do godziny 17.00.
Do 15 marca 2024 r. w Programie RITA - projekty partnerskie (wiosna 2024)można składać wnioski, które dotyczą wsparcia demokratycznych i systemowych przemian w krajach Europy Wschodniej, Kaukazu i Azji Centralnej, poprzez dzielenie się polskim doświadczeniem w tym zakresie, oraz udział w kształtowaniu nowych liderów i elit zdolnych do działania na rzecz demokracji, gospodarki rynkowej oraz społeczeństwa obywatelskiego. Program jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Fundację Edukacja dla Demokracji.
W projekcie "Building Bridges – Civic Capital in Local Communities", prowadzonym przez Fundację Rozwoju Demokracji Lokalnej im. Jerzego Regulskiego, do 15 marca 2024 r. można ubiegać się o dofinansowanie inicjatyw w czterech obszarach tematycznych:
- Upowszechnianie wiedzy i budowanie świadomości dotyczącej znaczenia Karty Praw Podstawowych i traktatów UE.
- Działania strażnicze i wspieranie społeczności lokalnych w procesie budowania społeczeństwa obywatelskiego i partycypacji w tworzeniu polityk lokalnych.
- Wspieranie ofiar dyskryminacji i grup narażonych na dyskryminację, których prawa podstawowe są naruszane.
- Rozwój organizacji jako aktywnych podmiotów zaangażowanych w budowanie demokracji lokalnej.
Na projekty w dziedzinie edukacji, kultury, wolontariatu, działalności międzynarodowej można otrzymać dofinansować w wielu konkursach grantowych. Każda organizacja znajdzie odpowiednie dla siebie źródło finansowania, a pomoże w tym zestaw konkursów ofert ogłaszanych przez organizacje i instytucje krajowe i zagraniczne. Można je znaleźć na stronie https://fundusze.ngo.pl/, gdzie wyszukiwarka pomoże w sprawnym znalezieniu odpowiednich funduszy.
Piszcie i zdobywajcie granty!
Źródło: inf. własna ngo.pl