Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego partnerem Microsoft w AI National Skills
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego nawiązała współpracę z Microsoft w ramach edukacyjnej inicjatywy AI National Skills. Celem jest umożliwienie rozwoju umiejętności związanych ze sztuczną inteligencją na dużą skalę. W ramach partnerstwa Fundacja skupi się na potrzebach społeczności aktywistów, osób zaangażowanych społecznie oraz pracowników organizacji pozarządowych zainteresowanych AI i jej wdrażaniem w codziennej działalności.
Sztuczna inteligencja daje ogromne możliwości, ale brak wiedzy o jej wykorzystaniu może sprawić, że organizacje non-profit oraz liderzy i liderki społeczne nie skorzystają z jej potencjału. Celem tego projektu jest wypełnienie tej luki poprzez dostarczenie dostosowanej edukacji i zasobów, zapewniając równościowy dostęp do tych narzędzi. Mamy nadzieję, że dzięki kolejnej inicjatywie realizowanej wspólnie z Microsoft, jako Fundacja wesprzemy społeczność sektora pozarządowego
– mówi Jacek Królikowski, prezes zarządu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego.
Do oferty FRSI, poprzez kanały dotarcia inicjatyw takich, jak Sektor 3.0 i My Digital Life, trafi różnorodna, nieodpłatna oferta edukacyjna wspierana przez Microsoft, która będzie realizowana w hybrydowym formacie. Jej głównym celem będzie dostarczenie praktycznych narzędzi i wiedzy, które pozwolą organizacjom społecznym efektywnie wdrażać AI w codziennej pracy.
Odbiorcami mają być osoby zaangażowane społecznie w ramach fundacji i stowarzyszeń, ale także szerzej rozumianego sektora organizacji non-profit – indywidualni aktywiści i aktywistki, Związek Harcerstwa Polskiego, Ochotnicza Straż Pożarna, Koła Gospodyń Wiejskich i inni.
Bezpłatne kursy e-learningowe, webinaria i warsztaty o AI
Kluczowe działania obejmują multimedialne materiały edukacyjne, w tym nagrania z ekspertami, webinaria, tutoriale oraz filmy tematyczne prezentujące konkretne zastosowania AI. Na zainteresowanych czekać będzie także ścieżka e-learningowa z zakresu podstaw sztucznej inteligencji, oparta na materiałach kursu AI Fluency. Certyfikowane kursy obejmują nie tylko teorię i kwestie związane z inkluzywnością, etyką i odpowiedzialnością korzystania z GenAI, tak bardzo istotne dla osób działających społecznie, ale także praktykę wykorzystania narzędzi, w tym Microsoft Copilot, w codziennym życiu zawodowym i prywatnym.
Z kolei osoby zainteresowane pogłębieniem wiedzy z obszaru sztucznej inteligencji w formie stacjonarnej będą mogły skorzystać z tej opcji w ramach Festiwalu Sektor 3.0, podczas którego Microsoft zorganizuje praktyczne warsztaty.
Sztuczna inteligencja jest technologią o szerokim zastosowaniu i ma potencjał do wprowadzenia nowej rewolucji, podobnie jak wcześniej elektryczność czy maszyna drukarska. AI nie jest obszarem zarezerwowanym wyłącznie dla specjalistów w dziedzinie technologii. 'Biegłość w AI’ stanowi nowy zestaw umiejętności cyfrowych, które powinny być powszechnie dostępne. W związku z tym kontynuujemy współpracę z Fundacją, aby wspólnie dostarczyć program rozwoju tych kompetencji
– mówi Łukasz Foks, dyrektor ds. inicjatywy AI Skills w Microsoft.
Więcej informacji o poszczególnych działaniach w ramach partnerstwa można znaleźć na stronie internetowej Fundacji. Bezpłatne, certyfikowane kursy e-learningowe dostępne są już teraz na stronie internetowej platformy E-learning Sektor 3.0.
O Fundacji FRSI
Fundacja Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego powstała w 2008 roku z inicjatywy Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności. Jej misją jest wspieranie instytucji, organizacji oraz lokalnych liderek i liderów w budowaniu aktywnych, otwartych społeczności, rozwijaniu kompetencji i wykorzystywaniu potencjału technologii cyfrowych. Wśród najważniejszych inicjatyw realizowanych przez FRSI są projekty i programy takie, jak Program Rozwoju Bibliotek (w latach 2009-2015 prowadzony w partnerstwie z Fundacją Billa i Melindy Gatesów), Kongres Bibliotek, Sektor 3.0, My Digital Life, Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny, i wiele innych.
O programie Sektor 3.0
Sektor 3.0 to przedsięwzięcie, które wspiera transformację cyfrową i wykorzystywanie nowych technologii w działaniach społecznie użytecznych. Wierzymy, że osobom aktywnie zaangażowanym społecznie potrzebne są różnorodne kompetencje i narzędzia cyfrowe. Dlatego naszym celem jest dostarczanie wysokiej jakości, przystępnej wiedzy o technologiach, aby osoby te działały skuteczniej i wdrażały pozytywne zmiany społeczne. Od ponad dziesięciu lat śledzimy trendy, szkolimy, doradzamy, organizujemy inspirujące wydarzenia technologicznie i inwestujemy w ludzi, którzy chcą tworzyć nowe narzędzia IT. Program Sektor 3.0 jest przedsięwzięciem Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności, realizowanym przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Program został wyróżniony przez Komisję Europejską w ramach „European Digital Skills Award”!.
O projekcie My Digital Life
Projekt My Digital Life jest realizowany przez Fundację Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego ze środków Microsoft w ramach inicjatywy Philanthropies for Skills and Employability. Ideą jego powstania było wspieranie osób na rynku pracy, które potrzebowały podnieść swoje kwalifikacje i kompetencje cyfrowe w celu utrzymania, kontynuacji lub rozwoju kariery zawodowej. Wśród adresatów działań projektu byli studenci, studentki, profesjonaliści wszystkich sektorów, a także ostatnio uchodźcy i uchodźczynie z Ukrainy w procesie przekwalifikowania zawodowego.
Źródło: Sektor 3.0