Już po raz trzeci Fundacja PFR pomaga młodzieży z pieczy zastępczej wybrać ścieżkę zawodową
Trzy edycje, sto pięćdziesiąt godzin warsztatów i indywidualnych konsultacji, dwudziestu wolontariuszy-ekspertów, osiemdziesięciu trzech uczestników i tyle samo rozdanych bonów na rozwój. Tak w liczbach prezentuje się autorski projekt Fundacji PFR #SamoDZIELNI, który powstał jako odpowiedź na potrzeby młodzieży wychowującej się w pieczy zastępczej.
Perspektywy młodego pokolenia
Aby móc zrobić pierwszy krok na rynku pracy potrzeba się do tego przygotować - nie każdy ma jednak takie same możliwości i zasoby, aby ten krok uczynić bez dodatkowego wsparcia. Widząc potrzebę w tym obszarze, trzy lata temu Fundacja Polskiego Funduszu Rozwoju rozpoczęła projekt SamoDZIELNI. Jego kluczowym założeniem jest wyposażenie młodzieży wychowującej się w pieczy zastępczej w podstawowe, praktyczne umiejętności przydatne w momencie rozpoczynania życia zawodowego.
Projekt zmienia się, każda edycja Projektu różni się od pozostałych. W tym roku organizatorzy postawili zapewnić uczestnikom wsparcie trójki ambasadorów – Amelii, Arka i Konrada, czyli absolwentów poprzednich edycjach, którzy doradzali i mentorowali tegorocznych członków programu, jednocześnie sami zdobywając nowe umiejętności i doświadczenie. Co jednak pozostaje niezmienne to szacunek i uwaga jaką jest obdarzana młodzież podczas indywidualnych rozmów i zajęć mentoringowych. Warto dodać, że uczestnicy otrzymują konkretne, rzeczywiste narzędzia, dzięki którym ich samorozwój nie zatrzymuje się wraz z zakończeniem programu, ale może trwać dalej. Mowa tu nie tylko o zdobytych kompetencjach, ale również o Bonach na rozwój czy tabletach, które już po raz trzeci podarował SamoDZIELNYM Partner – firma Samsung.
– Cieszymy się, że po raz kolejny mogliśmy wesprzeć młodych ludzi w starcie na rynku zawodowym. Misją naszej firmy jest ułatwienie młodzieży dostępu do nowoczesnej edukacji, rozwój kompetencji przyszłości oraz wyrównywanie szans. Mamy nadzieję, że dzięki tabletom podopieczni będą mogli poszerzać swoją wiedzę czy rozwijać zainteresowania – także te zawodowe – oraz kreślić dalekosiężne plany na swoją przyszłość – powiedziała Magdalena Olborska, CSR Manager w Samsung Electronics Polska.
Przewagą SamoDZIELNYCH nad tradycyjnymi zajęciami szkolnymi jest ich warsztatowa forma oraz możliwość przeprowadzenia ich stacjonarnie lub zdalnie według potrzeb. Podczas zajęć panuje większa swoboda, zamiast suchych faktów uczestnicy zdobywają wiedzę poprzez praktyczne działania, a dzięki temu łatwiej im jest się otworzyć i zaangażować. Jednak SamoDZIELNI to nie tylko warsztaty, to również pierwsza styczność ze środowiskiem korporacyjnym i procesem networkingu. Co nie mniej ważne, każdy zjazd to duża dawka wiedzy oraz możliwość poznania nowych ludzi, na przykład podczas wspólnego zwiedzania Warszawy.
Rewolucja, ewolucja, ewaluacja
Od początku celem projektu był udział młodzieży w całym cyklu szkoleń i warsztatów zaplanowanych na poszczególne edycje projektu. Dlatego tak ważna stała się rekrutacja uczestników i bieżący kontakt z nimi i ich opiekunami. Aby realnie wesprzeć plany młodych ludzi i pomóc im w zdobyciu pierwszych kwalifikacji, każdy z nich na zakończenie kolejnych edycji otrzymuje od nas tzw. Bon na rozwój, czyli pełne finansowanie wybranego kursu zawodowego. Istotą Bonu jest samodzielna decyzja odnośnie zakresu i tematyki dodatkowych warsztatów, dzięki temu młodzież realizuje swoje pasje lub stawia na kursy, które rzeczywiście uzbrajają je w konkretne umiejętności, cenione na rynku pracy. Wiele z nich było zupełnym zaskoczeniem, ale również okazywały się ogromnym sukcesem i strzałem w dziesiątkę. Do tej pory pojawiały się kursy językowe i przygotowawcze na studia, szkolenia baristyczne czy tatuatorskie, jak i również mniej oczywiste – hydrauliczne czy na operatora wózków widłowych.
– Od samego początku zależało nam na realizacji ambitnych celów, a organizacja kolejnych edycji pozwoliła nam rozpoznać trudności z jakimi mierzą się młodzi ludzie. Projekt SamoDZIELNI pozostaje w korelacji z aktualną sytuacją na rynku pracy, dzięki czemu zwiększa szansę na rozwój uczestników w dziedzinach, które ich najbardziej interesują. To oni muszą podjąć dojrzałe decyzje, my jedynie uczymy ich jak pośród wielu możliwości znaleźć swoją ścieżkę. – mówi Magdalena Grzankowska, Prezes Fundacji PFR.
Wszystkie etapy projektu zostały dobrane tak, aby po zakończeniu uczestnicy byli przygotowani do tego by stawić czoło nowemu etapowi swojego życia – wejść na rynek pracy i świadomie pokierować swoją karierą zawodową. Do tych działań zaliczają się warsztaty pomagające w zdefiniowaniu talentu i predyspozycji uczestników, a także zajęcia rozwijające miękkie i twarde kompetencje. Dotychczas założenia programu zostały spełnione, a Fundacja wypuszcza spod swoich skrzydeł osoby zmotywowane i umiejętnie zarządzające swoimi talentami. To wszystko nie byłoby możliwe gdyby nie profesjonalne podejście ekspertów i wolontariuszy, którzy stoją na straży dobra młodzieży. Ochotnicy z Grupy PFR angażują się w prowadzenie większości warsztatów, a wolontariusze Partnerów przedstawiają nową perspektywę, opowiadając o swoich doświadczeniach i specyfice życia zawodowego w różnych branżach.
Konkretne działania – konkretne rezultaty
Przez trzy miesiące podczas kilku zjazdów dwudziestu dziewięciu uczestników tegorocznej edycji nabywało nowe, praktyczne umiejętności w zakresie prezentacji, pracy zespołowej, a także procesów związanych z poszukiwaniem zatrudnienia. Młodzież uczyła się rozwijać w sobie automotywację i wzmacniać poczucie skuteczności własnych działań, analizując swoje mocne strony i odkrywając talenty. Te kompetencje uzupełniali wiedzą z zakresu komunikacji, współpracy i budowania relacji z innymi ludźmi. W identyfikacji kluczowych elementów osobowości pomogło im rozwiązanie testu osobowości MBTI (Myers-Briggs Type Indicator). Warsztaty były uzupełniane zajęciami motywacyjnymi, podczas których uczestnicy próbowali znaleźć swoją rolę przy pracach zespołowy i zaplanować ścieżkę zawodową.
– Szczególnie uwagę przy realizacji działań edukacyjnych przykładamy do materiałów i dopasowania zawartości merytorycznej do grupy odbiorców, aby zachęcić uczestników do działania. Warsztaty SamoDZIELNYCH to recepta na to jak połączyć przyjemne z pożytecznym. – mówi Sebastian Mackiewicz, koordynator projektu.
Nie brakowało również praktycznych narzędzi – uczestnicy poznali strony internetowe i portale do szukania pracy, nauczyli się pisać profesjonalne listy motywacyjne i CV oraz przygotowali się do rozmów rekrutacyjnych czy pierwszych dni w nowej pracy, doszkalając się w zakresie etykiety biznesu, sztuki prezentacji samego siebie i radzenia sobie ze stresem w nowym otoczeniu. Uczestnicy dowiedzieli się również o przepisach regulujących zdobywanie nowej posady poznając lepiej prawo pracy i rodzaje umów.
Podczas trzeciego zjazdu w czerwcu, uczestnicy projektu #SamoDZIELNI spotkali się także ze swoimi rówieśnikami – finalistami programu Solve for Tomorrow, organizowanego przez markę Samsung. Oba projekty skierowane są do młodych ludzi ze szkół ponadpodstawowych, którzy stoją u progu dorosłości i wyboru ścieżki zawodowej. Ich celem jest pomoc młodzieży w zdobywaniu kompetencji przyszłości oraz zachęcenie ich do aktywizmu i odkrywania swojego potencjału. W spotkaniu z podopiecznymi Fundacji PFR uczestniczyły dwa zespoły – z I Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Bielsku Podlaskim oraz Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu, które przedstawiły swoje projekty i opowiedziały o tym, jak wyglądała praca nad nimi – od burzy mózgów, przez ustalenie grupy docelowej, aż po pogłębioną analizę problemu.
Na zakończenie tegorocznej 3. edycji Projektu #SamoDZIELNI, Fundacja PFR zaprosiła wszystkich do Centralnego Domu Technologii w Warszawie na galę podsumowującą. Tam spotkali się uczestnicy z ambasadorami projektu, wolontariuszami PFR oraz przedstawicielami Partnerów Projektu. Wspólnie podsumowali zdobytą wiedzę i pogratulowali sobie wytrwałości i zaangażowania. Podczas gali każdy uczestnik otrzymał tablet Samsung, Bon na rozwój, certyfikat uczestnictwa oraz praktyczne pamiątki od Fundacji PFR. To nie wszystko – każdy SamoDZIELNY mógł także wziąć udział w sesji zdjęciowej i zrobić sobie profesjonalne zdjęcie portretowe, które być może już wkrótce przyda mu się przy komponowaniu pierwszego CV.
Patronat honorowy nad Projektem #SamoDZIELNI objęło Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Partnerami zostali firma Samsung i Centralny Dom Technologii. Patronat medialny objęły redakcje Eski i Super Expressu.