Przeglądarka Internet Explorer, której używasz, uniemożliwia skorzystanie z większości funkcji portalu ngo.pl.
Aby mieć dostęp do wszystkich funkcji portalu ngo.pl, zmień przeglądarkę na inną (np. Chrome, Firefox, Safari, Opera, Edge).
ngo.pl używa plików cookies, żeby ułatwić Ci korzystanie z serwisuTen komunikat zniknie przy Twojej następnej wizycie.
Dowiedz się więcej o plikach cookies
W czwartkowy poranek, 29 sierpnia 2013 odbyło się spotkanie IT Breakfast for FIN dedykowane sektorowi finansowemu w Polsce, którego organizatorem była Fundacja IT Leader Club Polska. Tym razem ponad 50 liderów IT miało okazję usłyszeć i rozmawiać o kierunkach informatyzacji polskich przedsiębiorstw w branży finansowo-ubezpieczeniowej, zwłaszcza w dobie nowych wyzwań dla obszaru IT na lata 2014 - 2015.
Debata IT Breakfast for FIN w Pałacu Sobańskich w Warszawie
Podczas 3-godzinnego spotkania pojawiły się cztery tematy przewodnie prezentowane przez Głównych Partnerów debaty, firmę EXATEL i EMC oraz Partnerów wydarzenia firmę AppSense oraz Red Hat. Zwieńczeniem wydarzenia była debata merytoryczna z udziałem Gości Honorowych Pana Dyr. Tomasza Piwowarskiego z Departamentu Inspekcji Bankowych, Instytucji Płatniczych i SKOK Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego, Prezesa Feliksa Szyszkowiaka z Banku BZ WBK SA, Prezesa Andrzeja Sieradza z Banku BGŻ SA, Tomasza Zaręby, Dyrektora ds. Infrastruktury IT z Citibank International oraz Pani Beaty Wilczek, IT Vendor Managera z DnB Nord Bank. Debatę fotelową jak również całe spotkanie IT Breakfast poprowadził tradycyjnie dziennikarz Polskiego Radia, Kuba Marcinowicz.
Reklama
W pierwszej części spotkania uczestnicy dyskutowali o zagrożeniach, jakie pojawiają się w sieci i przed którymi firmom coraz trudniej jest się bronić. Firma Exatel wskazała na zapisy Rekomendacji D, dotyczące zarządzania obszarami technologii informacyjnej i bezpieczeństwa teleinformatycznego w bankach. Jak zgodnie przyznano, największym wyzwaniem jest terminowość wdrożenia Rekomendacji, która zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2015 roku. Dlatego w opinii tej firmy już teraz warto przygotować się do jej zaleceń pod względem bezpieczeństwa w taki sposób by zabezpieczyć interesy klientów polskich banków. Dla zobrazowania skali problemu, prelegenci z firmy EXATEL przytoczyli najświeższe dane, według których straty spowodowane przez ataki DDoS w Polsce w 2012 roku mogły sięgnąć prawie 100 mln zł. Warto pamiętać, że są one spowodowane nie tylko przez zawieszenia działalności biznesu, ale przede wszystkim wiążą się ze stratami wizerunkowymi dla organizacji i – co najistotniejsze - zaufania klientów. Odpowiedzią polskiego rynku ICT m.in. EXATEL, na coraz częściej występujące ataki cyberprzestępców są bezpieczne rozwiązania „w chmurze” (ang. Cloud Computing) gwarantujące kompleksową ochronę zasobów IT banków.
Z kolei w części prezentowanej przez firmę EMC, ekspert dzielił się z uczestnikami spotkania swoimi spostrzeżeniami na temat kluczowej roli jaką pełni dostawca IT w procesie bezpieczeństwa danych, zwłaszcza w obszarze podatności na awarie i zdarzenia losowe. W ramach trzeciego wykładu firmy AppSense uwaga uczestników została zwrócona nie tyle na typowe dla IT procesy czy technologie, ale na dość często pomijanego w dyskusjach o IT - użytkownika końcowego.
Ostatni blok tematyczny z udziałem firmy Red Hat bazował na głównym światowym trendzie związanym z redukowaniem kosztów IT z wykorzystaniem rozwiązań Open Source. Według szacunków tej firmy ogromna presja na wyniki przy jednoczesnej optymalizacji kosztów a także wymóg wysokiej konkurencyjności usług działów IT w stosunku do usług oferowanych jednostkom biznesowym na zewnątrz firmy to najważniejsze wyzwania przed którymi stoją dzisiejsi Liderzy IT.
Spotkanie zamknęła debata fotelowa z udziałem Gości Honorowych połączona z dyskusją z prelegentami. Rozmowa ogniskowała się wokół głównego wątku debaty, czyli kierunków informatyzacji polskich instytucji finansowych w roku 2014. Zdaniem wiceprezes Exatel, Magdaleny Dziewguć „. Branża Informatyczna stoi przed dużą zmianą w Zarządzaniu. Dlatego wyzwaniem dla Liderów IT będzie przekształcenie się z poziomu wewnętrznego dostawcy rozwiązań IT na Lidera zmian w każdej organizacji”. Ogromnym wyzwaniem staje się już nie tyle technologia sama w sobie co kultura organizacyjna firmy, procedury, ludzie i umiejętność planowania czasu, motywowania zespołu i wreszcie skutecznej komunikacji zarówno wewnątrz zespołu IT jak i całej firmy. Dlatego zdaniem wiceprezes Dziewguć „W 2015 roku nastąpi weryfikacja priorytetów - czy ważniejsze będą kompetencje merytoryczne Liderów IT czy też cechy przywódcze”.
Temat wywołał żywą dyskusję wśród pozostałych panelistów, którzy zgodzili się z przedmówczynią wskazując jednocześnie na potrzebę rewolucyjnej postawy Liderów IT gotowych znaleźć takich dostawców, którzy będą w stanie zapewnić im przewagę rynkową. Padały stwierdzenia opisujące przyszłe IT jako „serce organizacji” a nie centrum kosztów. Zgodnie przyznano, że przed szeroko pojętą branżą IT stoi wiele wyzwań, którym nie jest łatwo sprostać. Po pierwsze ze względu na ciągłą tendencję do optymalizowania kosztów, po drugie z uwagi na zróżnicowane kierunki działań organizacji, wreszcie po trzecie z uwagi na coraz częstsze wymagania dotyczące kreatywnego myślenia ze strony Liderów IT.
Z kolei Goście Honorowi debaty zgodnie przyznali, że czas tradycyjnego CIO odchodzi powoli do lamusa. Według informacji p. Beaty Wilczek, IT Vendor Managera z DnB Nord Bank jak również p. Tomasza Zaręby, Dyrektora ds. Infrastruktury IT z Citibank International - w obydwu instytucjach finansowych stanowisko CIO (Chief Information Officer) zostało zastąpione stanowiskiem COO (Chief Operating Officer), które skupia w sobie zarówno obszar odpowiedzialności za IT jak i działania operacyjne. Ta tendencja jest silnie związana z dużą potrzebą optymalizowania kosztów, które zdaniem Beaty Wilczek stanowią największe wyzwanie na lata 2014 – 2015. Jednocześnie w opinii Tomasza Zaręby z Citibank International, ważne jest aby zaoszczędzone pieniądze, jak chociażby z tytułu łączenia kompetencji stanowiskowych, inwestować w inne elementy rozwoju każdej organizacji.
W dalszej części merytorycznej dyskusji głos zabrał Prezes Andrzej Sieradz z Banku BGŻ, w którego opinii kompleksowość systemów przy ich jednoczesnym upraszczaniu oraz zapewnieniu bezpieczeństwa stanowią dzisiaj ważne wyzwania, przed którym stoją działy IT.
Do opinii na temat coraz bardziej popularnej funkcji COO przychylił się także Prezes Feliks Szyszkowiak z Banku BZ WBK. Na zmiany, które następują w obszarze IT patrzy raczej jako ewolucyjne aniżeli rewolucyjne. To, czego oczekuje się dzisiaj od branży finansowej to podejście „customer centric”, którego wyznawcą jest właśnie BZ WBK. Konkludując, najbliższe lata zdaniem Prezesa Szyszkowiaka to bycie elastycznym we współpracy z biznesem, ze szczególnym uwzględnieniem bliskiej współpracy na styku IT – Biznes.
Debatę zakończył Dyr. Tomasz Piwowarski z Departamentu Inspekcji Bankowych, Instytucji Płatniczych i SKOK, Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego. Podkreślił, że z perspektywy nadzorczej wyzwania oraz zagrożenia związane z obszarem IT o których była mowa podczas spotkania są zaadresowane w opublikowanej w styczniu br. Rekomendacji D. Podkreślił, że dokument był przedmiotem konsultacji publicznych, w trakcie których zebrane zostały uwagi i komentarze pochodzące od szerokiego spektrum opiniodawców (w tym m.in. Związku Banków Polskich, Krajowego Związku Banków Spółdzielczych, Polskiej Izby Informatyki i Telekomunikacji, Project Management Institute).
Dzięki temu powstał dokument, który w spójny i kompleksowy sposób odnosi się do współczesnych wyzwań jakie stoją przed zarządzającymi IT w bankach. Nowa rekomendacja jest nie tylko rozszerzeniem i uzupełnieniem dokumentu z roku 2002 – pojawiają się w niej także obszary zupełnie nowe, takie jak zarządzanie jakością i architekturą danych, system informacji zarządczej obszarów IT i bezpieczeństwa. . Rekomendacja D przywiązuje także dużą wagę do zagadnień strategii obszaru IT i współpracy między obszarem IT i działami biznesowymi wskazując iż właściwe zarządzanie środowiskiem informatycznym jest problemem całej organizacji a nie tylko działów IT.
Zdaniem Dyr. Piwowarskiego z KNF „Jest jedno zagrożenie jeśli chodzi o dynamikę zmian w IT – to skracający się czas wprowadzania nowych rozwiązań. Nigdy dotąd presja wywierana na obszar IT nie była tak duża. Nowe technologie wprowadzane są niemal “w biegu” co rodzi ryzyko nadmiernego upraszczania procesów. Dlatego UKNF będzie zwracał szczególną uwagę na takie aspekty wprowadzanych w bankach rozwiązań IT jak zachowanie odpowiednich procedur zarządzania zmianą i zapewnienie bezpieczeństwa systemów.”
Również, co warte podkreślenia, Urząd Komisji Nadzoru Finansowego będzie organizował spotkania o charakterze informacyjno – edukacyjnym dotyczące wszelkich zmian czy wytycznych do Rekomendacji D.
Rangę tej inicjatywy zwiększa udział i zaangażowanie Komisji Nadzoru Finansowego, która objęła Patronatem Honorowym cały cykl debat IT Breakfast dla sektora finansowego. Pełne podsumowanie debaty IT Breakfast for FIN znajdzie się w jesiennym wydaniu IT MAGAZINE - niezależnym magazynie dla branży ICT, którego wydawcą jest Fundacja IT Leader Club Polska.
Fundacja IT Leader Club Polska to niezależna organizacja pozarządowa, której nadrzędnym celem jest integracja Liderów ICT w Polsce celem wzrostu poprawy efektywności i jakości polskiej gospodarki w obrębie stosowania najlepszych światowych praktyk w zarządzaniu informatyką. Ponadto Fundacja jest aktywna w propagowaniu idei odpowiedzialnego podejścia do zarządzania informatyką zgodnie z hasłem „Z nami jesteś odpowiedzialny społecznie w IT” oraz wpływa na kształt rozwoju ICT w Polsce zgodnie z ideą powołania Centrum Myśli Cyfrowych e-państwo, e-gospodarka, e-biznes. Projekty i inicjatywy realizowane przez Fundację prowadzone są w oparciu o niezależnythink tank, czyli poza diagnozowaniem i opisywaniem nowoczesnych technologii i trendów w ICT, Fundacja chce wpływać na kształt rozwoju cyfryzacji w Polsce angażując i wykorzystując potencjał środowiska niezależnych ekspertów ICT skupionych wokół Fundacji. Obszar działalności Fundacji to organizacja debat i wydarzeń jak również tworzenie raportów i rekomendacji dotyczących pomysłów i alternatywnych rozwiązań dla rozwoju cyfrowej Polski. Flagowym projektem Fundacji jest cykl porannych debat technologicznych IT Breakfast www.itbreakfast.pl Więcej o Fundacji i pozostałych inicjatywach www.itleader.org.pl
Ten tekst został nadesłany do portalu. Redakcja ngo.pl nie jest jego autorem.
Teksty opublikowane na portalu prezentują wyłącznie poglądy ich Autorów i Autorek i nie należy ich utożsamiać z poglądami redakcji. Podobnie opinie, komentarze wyrażane w publikowanych artykułach nie odzwierciedlają poglądów redakcji i wydawcy, a mają charakter informacyjny.