Obecnie, według danych NFZ[1], w woj. podlaskim jedynie siedem podmiotów zapewnia pacjentom opiekę na oddziale medycyny paliatywnej/w hospicjum stacjonarnym. Fundacja Hospicjum Proroka Eliasza podjęła się budowy pierwszego hospicjum na terenach wiejskich Podlasia. Projekt otrzyma wsparcie Fundacji Biedronki, która przekaże na ten cel 7,6 mln zł i stanie się głównym fundatorem hospicjum.
Hospicjum w Michałowie będzie stacjonarnym miejscem opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi u kresu ich życia. Dodatkowo stanowić będzie siedzibę hospicjum domowego wraz z wypożyczalnią sprzętu medycznego i rehabilitacyjnego dla podopiecznych. Utworzona tam zostanie również przestrzeń edukacyjna, gdzie odbywać się będą szkolenia i warsztaty.
„Prowadząc od dziesięciu lat hospicjum domowe na terenach wiejskich wschodniego Podlasia, jesteśmy przekonani o konieczności uruchomienia ośrodka stacjonarnego dla mieszkańców tego regionu. Chcemy nadal sprawować opiekę nad osobami nieuleczalnie chorymi i zależnymi oraz ich opiekunami w ich domach, ale konieczne jest, aby zakres świadczonej przez nas pomocy poszerzyć o całodobową opiekę w warunkach stacjonarnych. Dlatego powstaje Ośrodek Hospicyjno-Opiekuńczo-Edukacyjny Fundacji HPE w Makówce, w gminie Narew”, mówi dr Paweł Grabowski, Prezes Fundacji Hospicjum Proroka Eliasza.
Docelowo w hospicjum znajdzie się miejsce dla 36 najciężej chorych osób.
„Na terenach wiejskich mieszka wiele samotnych starszych osób. Kiedy zachorują, są często zostawione same sobie, dlatego budowa Hospicjum Proroka Eliasza jest tak potrzebna. Wspieramy ten projekt także dlatego, że Hospicjum wprowadza innowacyjny model opieki, który ma szansę się sprawdzić także w innych regionach z mniejszą liczbą mieszkańców”, wyjaśnia Katarzyna Scheer, prezeska Fundacji Biedronki.
Budowa hospicjum rozpoczęła się w 2019 roku. W 2021 r. będą jeszcze miały miejsce prace wykończeniowe i wyposażenie, a także wykonanie infrastruktury zewnętrznej (np. drogi, ścieżki, patia). Ukończenie budowy i przyjęcie pierwszych pacjentów zaplanowano na wiosnę 2022 roku.
„Dzięki wsparciu, jakie otrzymaliśmy od Fundacji Biedronki, możemy przyspieszyć prace na budowie. Nasz cel stał się tak realny, jak nigdy wcześniej. Nadal jednak zbieramy środki, gdyż ceny materiałów i usług budowlanych znacznie poszły w górę. Aby ukończyć całą inwestycję i móc przyjąć pierwszych pacjentów na wiosnę 2022 roku, potrzebujemy zebrać jeszcze 3 mln zł”, dodaje dr Paweł Grabowski.
[1] Źródło: https://www.nfz-bialystok.pl/dla-pacjenta/opieka-paliatywna-i-hospicyjna/
Źródło: Fundacja Biedronki