Fundacja to przestrzeń do rozwoju, ale także nabierania odwagi do podejmowania większych wyzwań. Dla wielu z nas impulsem do działań społecznych są kwestie równości. Dotąd zaangażowanie w obronę praw kobiet podejmowały(li)śmy indywidualnie. Wobec zmęczenia zmaganiami o wartości demokratyczne, wobec obaw o wolność i wobec możliwości społeczeństwa obywatelskiego powstał projekt „Feministyczny sojusz na rzecz dobrej informacji o równości płci”.
W Agere Aude wszyscy są równie ważni
Siłą i wielką zaletą Fundacji Wiedzy i Dialogu Społecznego „Agere Aude” jest budowanie zespołu, skupianie ludzi, którzy mają różnorodne doświadczenia, rozmaite potencjały i oczywiście chęć, a właściwie potrzebę działania. Fundacja to przestrzeń do rozwoju, podejmowania prób i uczenia się i odkrywania, ale przede wszystkim nabierania odwagi do podejmowania większych lub nowych wyzwań. Wspólnie koncentrujemy się na dialogu społecznym, edukacji i społeczeństwie obywatelskim, które chcemy współtworzyć razem, równie ważni, osiągając wspólne cele.
Feministyczny sojusz to remedium na strach
Dla wielu z nas impulsem do działań społecznych są kwestie równości kobiet i mężczyzn i ochrona praw kobiet. Dotąd zaangażowanie w obronę praw kobiet podejmowały(li)śmy indywidualnie, uczestnicząc w strajkach, akcjach, organizując własne inicjatywy. Było jednocześnie dla nas jasne, że realizacja misji i głównych kierunków działań Fundacji nierozerwanie wiąże się z ochroną praw człowieka, praw obywatelskich, a więc także równego traktowania kobiet i mężczyzn oraz mniejszości. Współdzielimy też obawę o kształt demokracji, o realizację praw człowieka i poczucie, że prawa kobiet, prawa mniejszości i równe traktowanie są zagrożone, a wręcz łamane.
Protesty obywatelskie i ogólnopolski strajk kobiet i ich sojuszników z lat 2020-2021 przyniosły nadzieje na zmianę oraz rozmowy o konieczności budowania strategii oporu, udziału w wojnie o język, ciągłego wzmacniania i budowanie sojuszy. Pojawiły się też niestety znużenie, zniechęcenie i sygnały wypalenia osób aktywistycznych, działających w Fundacji.
Wobec zmęczenia długimi zmaganiami o wartości i prawa demokratyczne, wobec obaw o wolność, wobec strachu o utratę praw, ale także wobec możliwości społeczeństwa obywatelskiego i jego instrumentów wymyśliły(li)śmy projekt „Feministyczny sojusz na rzecz dobrej informacji o równości płci”.
Projekt dla małych społeczności w niemałych miastach i jednej wsi
Projekt ma zasięg regionalny i jest realizowany na terenie województwa śląskiego w Katowicach, Chorzowie, Będzinie i Chybiu. Jest skierowany do osób aktywistycznych, liderskich i po prostu zainteresowanych tematyką praw człowieka, także tych, które czują się zmęczone, osamotnione, albo zniechęcone.
Sądzimy, że najważniejszą potrzebą wobec kryzysu aktywistycznego staje się poczucie wsparcia, budowanie wspólnoty, bycie razem. Chcemy wzmocnić osoby działające w obszarze równościowym z czterech śląskich miejscowości, a także sprawić, żeby stworzyły więź i wspólnotę doświadczeń na gruncie przeciwstawiania się dezinformacji i pełniejszego rozumienia zasad praw człowieka i równego traktowania.
Powstały cztery grupy, różnorodne i ciekawe – w Katowicach zebrały(li) się akademiczki i akademicy, w Chorzowie młodzi dorośli, w Chybiu powstała grupa wielopokoleniowa a w Będzinie zebrały się mamy i córki.
Co chcemy zrobić? I co już robimy? Jesteśmy razem, wspieramy się, rozmawiamy, gromadzimy informacje, gromadzimy wiedzę i dzielimy się nimi, mówimy o rzeczach wiadomych, o kwestiach fundamentalnych, o sprawach oczywistych i całkiem świeżych i nowych. Próbujemy rozpoznać skalę i sytuacje dezinformacji dotyczącej praw i spraw kobiet, mniejszości, osób społeczności LGBTQ.
Przygotowujemy kampanię społeczną, którą skierujemy do naszych społeczności, o feminizmie, prawach kobiet i równym traktowaniu. Pojedziemy na letni obóz aktywistyczny, z którego wyślemy „kartki z wakacji” do władz z przesłaniem równościowym. Spotkamy się z ekspertkami – ważnymi postaciami ruchu feministycznego. Nasze zaproszenie przyjęły aktywistki, pisarki, idolki: Inga Iwasiów, Agnieszka Szpila i Sylwia Chutnik.
A wreszcie zaplanujemy i zrealizujemy mini-projekty lokalne w i z naszymi społecznościami lokalnymi, w ramach których upublicznimy hasła i przekazy kampanii społecznej.
Nowy kierunek działań
Na kwestiach równościowych, prawach kobiet i prawach człowieka koncentrujemy się po raz pierwszy, po raz pierwszy też zajmujemy się tematem kryzysu i wypalenia aktywistycznego, a ponadto w ramach projektu powstaje przełomowy i ważny dokument – Plan Równości Płci. Chcemy by działania Fundacji „Agere Aude” w obszarze praw kobiet przestały być sumą działań indywidualnych, a stały się ważnym kierunkiem inicjatyw naszej organizacji. W końcu społeczeństwo obywatelskie nie może istnieć bez kobiet.
Wsparcie od norweskiego Partnera
Projekt finansowany jest z Programu Aktywni Obywatele – Fundusz Regionalny i realizowany jest w partnerstwie z organizacją „Terram Pacis” z Norwegii.
„Terram Pacis” jest organizacją non-profit działającą na rzecz praw człowieka, posiadającą specjalny status doradczy przy Radzie Gospodarczej i Społecznej ONZ, zaś nasza Fundacja współpracuje owocnie z instytucją partnerską od kilku lat, a kolejne wizyty studyjne wzmacniają relacje. Partner posiada doświadczenie w zakresie realizacji inicjatyw na rzecz ochrony praw człowieka, w tym także kwestii związanych z gender mainstreaming. Poprzez edukację i szkolenia młodzieży TP chce ułatwić młodzieży i osobom pracującym z młodzieżą budowanie uniwersalnej kultury praw człowieka, która obejmuje nie tylko naukę o prawach człowieka, o tym, jak prawa człowieka mogą być łamane, i o mechanizmach, które mają je chronić.
W dziedzinie zapobiegania przemocy na tle seksualnym i ze względu na płeć TP stara się promować podstawowe środki zapobiegania i reagowania poprzez alfabetyzację genderową, zajmując się społeczno-kulturowymi normami i zachowaniami, które tolerują dyskryminację i przemoc ze względu na płeć, poprzez interwencje w społecznościach lokalnych.
Najciekawszym rezultatem współpracy przy tym projekcie będzie przygotowanie przez Partnera zestawu rekomendacji dotyczących włączania perspektywy gender do działań edukacyjnych z zakresu praw człowieka. Sądzimy, że zgłębianie norweskich doświadczeń i rozwiązań systemowych w budowaniu społeczeństwa obywatelskiego i kultury demokratycznej będzie niezwykle inspirujące.