Skuteczne działania prowadzone z myślą o rozwoju społeczności lokalnych, zmierzające do poprawy warunków życia - tak w skrócie można zdefiniować pojęcie 'gospodarki społecznej'. 28 i 29 listopada 2002 w Warszawie odbywa się konferencja poświecona temu zagadnieniu.
Konferencja pt. 'Nowa gospodraka społeczna – budowanie dobra wspólnego społeczności lokalnych w aspekcie przystąpienia do Unii Europejskiej' ma służyć zaprezentowaniu idei gopsodarki społecznej oraz praktycznych sposobów wprowadzania jej w życie.
Przybyli do Polski na zaproszenie organizatorów przedstawiciele francuskich stowarzyszeń, instytucji publicznych i samorządów dzielili się swoimi doświadczeniami zwiazanymi z wprowadzeniem we Francji – w regionie Ile de France oraz gminie Saint- Denis - programów opartych na zasadach gospodarki społecznej.
Goście podkreślali, że przedsięwzięcia realizowane zgodnie z regulami nowej gospodarki społecznej służą interesom lokalnych przedsiębiorstw, jak i mieszkańców. Tworzone są nowe miejsca pracy, zaspokajane potrzeby instytucji publicznych i zapewniane konieczne usługi świadczone mieszkańcom. Przy tym wszystkim wielką wagę przykłada się do kwestii więzi międzyludzkich.
- Paryż bardzo cierpi na anonimowość. Ludzie, sąsiedzi nic o sobie nie wiedzą – mówi Guy Mariaud ze Stowarzyszenia Intergeneration Developpement Emploi. - Moje stowarzyszenie przyjęło sobie za cel lepsze poznanie się ludzi i zapewnienie określonych usług.
Stowarzyszenie Intergeneration Developpement Emploi zrealizowało program, w ramach którego przeprowadzono badania zapotrzebowania na usługi, stworzono 70 nowych miejsc pracy dla młodych ludzi oraz zapewniono mieszkańcom jednej z dzielnic Paryża to, czego było im brak - ekspertów, którzy zajęli się szeroko rozumianą infrastrukturą komunalną- od drobnych napraw po doradztwo.
O doświadczeniach z realizowaniem nowej gopodarki społecznej opowiadał także Patrick Maugirard - odpowiedzialny za rozwój terytorialny w Regionalnym Zarządzie Transportu Paryża (RATP).
- Chodzi o to, żeby nam się lepiej żyło w tych trudnych czasach – mówi Barbara Strzałkowska, prezes Stowarzyszenia “Menadżerowie bez Granic - Polska”, jednego z organizatorów konferencji. - Wzory francuskie są dla nas bezcenne. Ta konferencja ma służyć zapoznaniu się z nimi i być może przeniesieniu w dostosowanej do naszych warunków formie na grunt Polski.
Stowarzyszenie "Menadżerowie bez Granic - Polska" wprowadza już w naszym kraju projekt pilotażowy pt. "Ekspert ds. Ekspolatacji Budynków", który opiera się na francuskich doświadczeniach oraz idei nowej gospodarki społecznej.
Konferencja odbywa się pod patronatem Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy oraz Ambasady Francji w Polsce.
Źródło: inf. własna