W dniu 16 marca 2017 r. w Warszawie odbywa się Forum Samorządowe. Federacja Inicjatyw Oświatowych skierowała do Uczestników Forum list.
Federacja Inicjatyw Oświatowych skierowała do Uczestników Forum list, którego treść poniżej:
Warszawa, 16 marca 2017
Pan Marek Olszewski
Przewodniczący Związku Gmin Wiejskich RP
Dot. Forum Samorządowe 16 marca 2017 roku
Szanowny Panie Przewodniczący,
Z ogromną radością przyjmujemy mobilizację przedstawicieli samorządów w obronie samorządności. Samorządność jest wartością fundamentalną dla przemian po 1989 roku. Sprawnie działające samorządy i organizacje pozarządowe są gwarantem demokracji i obszarem dającym możliwość praktycznej realizacji praw obywatelskich i praw ludzkich wszystkim mieszkańcom Polski.
Wierzymy, iż dzisiejsze Forum Samorządowe rozpocznie ogólnopolską debatę o tym, jak usprawnić samorządy, jak spowodować, aby każdy Obywatel miał poczucie współrządzenia i współodpowiedzialności za swoją Małą Ojczyznę. Za najważniejsze dla przyszłości Polski uważamy uruchomienie ogromnego potencjału energii obywatelskiej, który tkwi w naszym społeczeństwie. Uważamy, iż żadne pieniądze i żadne dyrektywy z góry nie zastąpią współpracy, samoorganizacji i oddolnych działań na poziomie wspólnot lokalnych w sołectwach, osiedlach i wsiach tworzących gminy.
Prawdziwa siła państwa tkwi w sile obywateli współpracujących na samym dole w swoich samorządach.
Uważamy, że w usprawnianiu samorządności ogromną rolę do odegrania mają szkoły i przedszkola, nie tylko ucząc dzieci obywatelskości, ale przede wszystkim ucząc rodziców i nauczycieli samorządności i aktywności obywatelskiej. Z naszego doświadczenia wynika, że najlepszym miejscem do uczenia rodziców jest przedszkole ich dziecka. Jest to też najlepsza instytucja do wprowadzania zmiany systemowej na polską wieś.
Doświadczenia stowarzyszeń wiejskich prowadzących szkoły i przedszkola dowodzą, że przekazanie usług publicznych związanych z oświatą w ręce organizacji pozarządowych zarządzanych lub kontrolowanych przez rodziców jest kierunkiem zmian, który powinien być wspierany dla dobra dzieci i podwyższania jakości polskiej edukacji. Uważamy, że outsourcing zadań oświatowych lokalnym organizacjom pozarządowym powinien być wspierany także w celu usprawnienia zarządzania w samorządach.
Mamy nadzieję, że w ramach debaty o usprawnieniu samorządności doceniona zostanie rola współpracy z organizacjami pozarządowymi. Federacja Inicjatyw Oświatowych deklaruje gotowość praktycznych działań służących współpracy samorządowo-pozarządowej. Wierzymy, że taka współpraca samorządów i organizacji pozarządowych będzie fundamentem dla budowania porozumienia ponad podziałami partyjnymi i ponad wszelkimi innymi podziałami. Naszej Ojczyźnie najbardziej potrzebne jest bowiem nie walka, a porozumienie, współpraca i solidarność na co dzień.
Z poważaniem,
Małgorzata Lewandowska, Prezeska Federacji Inicjatyw Oświatowych
Alina Kozińska-Bałdyga, Wiceprezeska Federacji Inicjatyw Oświatowych
Źródło: Związek Gmin Wiejskich RP