Dialog, wymiana doświadczeń, wspólne rozwiązywanie problemów, dzielenie się dobrymi praktykami – to główne tematy poruszane podczas inauguracyjnego spotkania nowego ciała dialogu, Forum Komisji Dialogu Społecznego.
Czym jest FKDS?
FKDS to nowe ciało dialogu, które powstało w efekcie projektu „Miasto w dialogu z 3 sektorem”. Jego bezpośrednim poprzednikiem było Forum Dialogu Społecznego. Obecne Forum organizowane jest przez Federację Mazowia, spotkania mają odbywać się raz na kwartał. Pierwsze, inauguracyjne posiedzenie było też testem nowej formuły, która w najbliższym czasie – na podstawie ankiet oraz zgłoszeń zainteresowanych osób – może jednak ulec zmianie.
Na początek głos zabrała Ewa Kolankiewicz, Pełnomocnik Prezydenta m.st. Warszawy do spraw współpracy z organizacjami pozarządowymi. – Forum ma być ciałem służącym wymianie informacji między Komisjami, które działają w mieście. Po pierwsze, chodzi o dzielenie się dobrymi praktykami i rozwiązaniami, które wypracowują Branżowe i Dzielnicowe Komisje Dialogu Społecznego, by nie wyważać otwartych drzwi. Po drugie, jest tu przestrzeń do rozmowy o problemach i o tym, jak sobie wspólnie z nimi radzić – podkreślała.
Uczestnicy spotkania mieli możliwość podyskutować na różne tematy przy sześciu stolikach: „Jak zwiększać środki w dzielnicy?”; „Struktura dialogu w mieście – wprowadzenie dla osób nowych”; „Trudne posiedzenia. Konflikt i emocje w Komisji”; „Usprawniacze – co ułatwia pracę w Komisji?”; „Granice pracy Komisji. Prawne umocowanie KDS-u” oraz „Zmiany w prawie dotyczącym organizacji pozarządowych”. W związku z ostatnim ze wspomnianych wątków Joanna Krasnodębska ze Stowarzyszenia BORIS poinformowała uczestników o planach działań Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych. Związane one są między innymi z nadchodzącymi zmianami w ochronie danych osobowych.
FKDS a Warszawska Rada Pożytku
Ważnym aspektem spotkania była również rozmowa na temat działalności Warszawskiej Rady Pożytku, jej kompetencji oraz możliwości. Dwie członkinie Rady, Anna Gierałtowska oraz Olga Pilarska-Siennicka, zachęcały zgromadzonych do korzystania z możliwości zgłaszania swoich spraw i problemów do WRP.
– Sporo Komisji z nami współpracuje, ale też sporo jest chyba jeszcze onieśmielona i nie wie, czy daną sprawę zgłaszać do Rady. To naprawdę jest dobra instancja do rozmowy na wiele różnych tematów. Bardzo zachęcam, by się do nas odzywać, bo bardzo dużo spraw nabrało biegu także dzięki temu, że pojawiły się na Radzie – przekonywała Gierałtowska.
Nie oznacza to, że Rada będzie w stanie pomóc w każdej sprawie, bo nie ma do tego odpowiednich kompetencji. Zawsze jednak opracowuje plan, który może ostatecznie doprowadzić do rozwiązania sprawy. Co ważne, komunikacja między KDS-ami i Radą nie zachodzi tylko w jednym kierunku. Jak podkreśliła Anna Gierałtowska, WRP, gdy opiniuje dany dokument – program, politykę, uchwałę – zawsze prosi Biuro, które go przygotowuje, by dołączyło do niego opinię Branżowej lub Dzielnicowej Komisji Dialogu Społecznego, która danym tematem się zajmuje.
Rozmowy z uczestnikami
Zapytaliśmy też kilku uczestników, co spowodowało, że pojawili się na posiedzeniu Forum i jakie nadzieje wiążą z nowym ciałem dialogu.
Z czasem wszyscy będziemy lepiej rozumieć, jak ten system działa, na co mamy wpływ, na co nie. Wtedy Forum powinno stać się bardziej merytoryczne.
Na pewno inicjatywa ta jest dobrym pomysłem, bo już podczas pierwszej dyskusji wybrzmiało, że brakowało miejsca, które łączyłoby Warszawską Radę Pożytku i Komisje Dialogu Społecznego.
Jestem dość zaangażowaną osobą w różne ciała dialogu i myślę, że potrzebna jest też wymiana doświadczeń między BKDS.
Poszerzenie kontaktu i perspektywy bardzo nam wszystkim się przyda. Zwłaszcza że mam wrażenie, iż w naszej Komisji w pewnym momencie doszliśmy do ściany. Okazało się, że jest problem, potem przepis, a potem już tylko niemoc. Nie przyjmuję czegoś takiego do wiadomości, uważam, że paragrafy zawsze da się zmienić i jeśli sprawom bezdomności brakuje lokalizacji czy środków finansowych, to są to rzeczy, które muszą być przedyskutowane nie tylko w samym Biurze. Siedziałam dziś przy stoliku, przy którym rozmawialiśmy o granicach praw KDS-ów i chciałam dowiedzieć się tego, w jaki sposób można by przeszkolić osoby, które uczestniczą w pracach nad wnioskami konkursowymi. Często jest tak, że składamy wniosek, w którym piszemy, że chcemy zrobić schronisko dla osób bezdomnych i w związku powyższym potrzebujemy pieniędzy na działanie. Potem okazuje się, że je dostajemy, ale w znacznie zmniejszonej kwocie. Chciałabym się dowiedzieć, czy osoby, które zasiadają w komisji z ramienia NGO, mogą coś takiego oprotestować. Obcięcie środków najczęściej paraliżuje całe zadanie i sprawia, że nie da się go zrealizować. Podobne problemy mogą być przy małych grantach. Myślę, że Forum może być miejscem, by rozmawiać też o takich sprawach.
***
Chociaż powody przybycia na Forum Komisji Dialogu Społecznego były różne, wygląda na to, że większość uczestników zgadzała się co do tego, że warto rozmawiać, dzielić się doświadczeniami i tym samym poprawiać jakość dialogu w mieście.
Projekt "Stołeczne Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych" współfinansuje m.st. Warszawa.
Skorzystaj ze Stołecznego Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
(22) 828 91 23