(PAP) MSWiA przygotowało projekt nowego formularza wniosku o ponowne wykorzystywanie informacji publicznej. Formularz powstał w związku z ostatnią nowelizacją ustawy o dostępie do informacji publicznej.
Uchwalona we wrześniu przez Sejm nowelizacja dotyczy powtórnego wykorzystania informacji publicznych, także w celach komercyjnych. Do ustawy wprowadzono zasadę bezwarunkowego wykorzystania informacji publicznej. Oznacza to, że informacje wytworzone przez podmioty publiczne mogą być wykorzystywane bez ograniczeń i bezpłatnie.
Jeśli natomiast wytworzenie i udostępnienie tej informacji wymaga poniesienia dodatkowych kosztów, to urząd może żądać opłaty. Nie może ona jednak przekraczać kosztów jej przygotowania.
Przygotowany przez MSWiA projekt rozporządzenia określa wzór wniosku, na podstawie którego uprawnione podmioty będą mogły wnioskować o przekazanie informacji publicznej w celu jej ponownego wykorzystywania.
Wniosek zawiera m.in. informacje o sposobie i formie przekazania wnioskodawcy informacji publicznej, a także o celu i zakresie ponownego wykorzystywania udostępnianej informacji publicznej.
Zgodnie z rozporządzeniem wnioskodawca będzie zobowiązany do wskazania jaki zakres informacji publicznej powinien zostać udostępniony, w jakim celu np. dla wykonania opracowania naukowego, zestawienia informacji dla potrzeb komercyjnych itp oraz w jakiej formie.
Udostępnienie informacji będzie możliwe w formie papierowej, dźwiękowej, wizualnej, audiowizualnej lub elektronicznej w formacie źródłowym lub określonym przez wnioskodawcę, co odpowiada zapisom art. 23 a ust. 1 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej.
Ponadto wnioskodawca będzie określał format danych w postaci elektronicznej lub sposobu utrwalenia informacji w postaci papierowej, wizualnej, dźwiękowej lub audiowizualnej, a także nośnik utrwalenia informacji publicznej w przypadku przesłania na adres do korespondencji lub odbioru osobistego. Sposób doręczenie informacji publicznej uwzględnia odbiór osobisty, przesłanie na adres do korespondencji albo adres poczty elektronicznej. Projekt rozporządzenia przewiduje także działanie przez pełnomocnika.