30 listopada odbył się organizowany przez Fundację FOR, Atlas Network (USA) i Fraser Institute (Kanada) Audyt Wolności Gospodarczej.
Audyt Wolności Gospodarczej to nie tradycyjna konferencja, ale obywatelskie konsultacje, które pozwalają na zaproponowanie konkretnych rozwiązań dla wolności gospodarczej w Polsce. W ostatniej edycji indeksu Fraser Institute Polska zajęła dopiero 75. miejsce na świecie. To drugi najgorszy wynik w Unii Europejskiej. Jest więc ogromne pole do poprawy i o tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi w celu rekomendacji dla polityki gospodarczej.
Celem spotkania była dyskusja na temat stanu wolności gospodarczej w Polsce i wypracowanie rekomendacji w czterech z pięciu obszarów, które obejmuje indeks wolności gospodarczej: polityka fiskalna, polityka pieniężna, praworządność, regulacje. Wśród zaproszonych przez nas ekspertów znaleźli się m.in.: Leszek Balcerowicz (przewodniczący Rady FOR, były Minister Finansów), Izabela Leszczyna (posłanka, była Wiceminister Finansów, Platforma Obywatelska) i Fred McMahon (Michael Walker Chair of Economic Freedom Research, Fraser Institute).
Audyty Wolności Gospodarczej odbywały się do tej porty m.in. w Kolumbii, Egipcie, Grecji, Urugwaju, Kirgistanie, Malezji i na Ukrainie. Celem audytów jest opracowanie propozycji reform, które wpłyną na zwiększenie poziomu wolności gospodarczej, a co za tym idzie – stworzenia lepszych warunków dla rozwoju, przedsiębiorczości, pracy, inwestycji i innowacji.
Wnioski i pomysł, które pojawiły się na konsultacjach, zostaną spisane i opublikowane w formie raportu.
W załączniku znajdą Państwo opracowanie na temat Audytu i Indeksu Wolności Gospodarczej, przygotowane przez ekonomistę FOR, Marcina Zielińskiego, we współpracy z Fredem McMahonem z Fraser Institute i Markiem Tatałą, wiceprezesem zarządu FOR.
-
Opracowanie na temat Audytu i Indeksu Wolności Gospodarczej,
pdf ・965.28 kB