W przyszłym tygodniu (czyli po 20 marca 2005) w prasie i na stronach internetowych ogłoszone zostaną konkursy w ramach Funduszu Inicjatyw Obywatelskich. Równocześnie Departament Pożytku Publicznego ogłosi także nabór ekspertów, którzy będą merytorycznie oceniać projekty zgłaszane do konkursu. - Uchwała o powołaniu Funduszu Inicjatyw Obywatelskich była kolejnym, po Ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie, krokiem ku stabilnym i czytelnym zasadom budowania społeczeństwa obywatelskiego w Polsce - powiedziała Izabela Jaruga-Nowacka, Minister Polityki Społecznej, podczas konferencji prasowej, na której oficjalnie poinformowano o uruchomieniu FIO.
Wiadomo już, że konkurs zostanie ogłoszony na realizację zadań w pięciu obszarach zapisanych w priorytetach FIO na 2005 rok, czyli: zabezpieczenie społeczne; integracja i aktywizacja społeczna; prawa i wolności człowieka i obywatela; nauka, kultura, edukacja i wychowanie; bezpieczeństwo powszechne i obrona narodowa.
-
innowacyjnymi działaniami podejmowanymi przez organizacje pozarządowe w zakresie realizacji zadań publicznych, które nie znajdują zainteresowania ze strony na przykład władz samorządowych;
-
przedsięwzięciami, które są efektem współdziałania różnych sektorów (administracji samorządowej i przedsiębiorców z trzecim sektorem);
-
działaniami podejmowanymi na rzecz integracji sektora pozarządowego, w tym także tworzenia reprezentacji sektora.
Wiadomo już także, jak będzie przebiegała procedura konkursowa. Po ogłoszeniu konkursów, organizacje pozarządowe będą miały 30 dni na zgłoszenie projektów. Formalna ocena wniosków odbywać się będzie w Ministerstwie Polityki Społecznej. Krzysztof Więckiewicz z Departamentu Pożytku Publicznego zapowiedział, że przy drobnych uchybieniach formalnych możliwe będzie naprawienie błędu we wniosku.
Pod względem merytorycznym wnioski oceniać będą
eksperci. Nie wiadomo jeszcze kto to będzie, gdyż Departament Pożytku Publicznego dopiero ogłosi
nabór dla osób, które chciałyby się podjąć tego zadania i spełniałyby odpowiednie kryteria. Nabór
zostanie ogłoszony w tym samym czasie, co konkursy. Eksperci będą przyznawać projektom punkty. W
ten sposób powstanie lista rankingowa, która zostanie przedstawiona Radzie Działalności Pożytku
Publicznego. Rada ma spełniać rolę monitorującą - będzie mogła potwierdzić lub skorygować listę
rankingową. Ostateczną decyzję o przyznaniu funduszy i podpisaniu umowy z organizacją podejmie
Minister Polityki Społecznej.
W sumie cała procedura - od ogłoszenia konkursów do decyzji o przyznaniu pieniędzy - może potrwać około 3 miesięcy. Organizacje będą miały zatem około pół roku na realizację wniosków i wydanie pieniędzy. Nie udało się bowiem, mimo zabiegów Departamentu Pożytku Publicznego i Rady Działalności Pożytku Publicznego, uzyskać w Ministerstwie Finansów zgody na przeniesienie wydatków z FIO na rok następny.
- Organizacje muszą więc mierzyć zamiar podług sił -
mówił Krzysztof Więckiewicz, dodając, że maksymalna kwota dotacji wynosić będzie 200 tysięcy
złotych, a minimalna - 5 tysięcy złotych.
Organizacje pozarządowe już od dłuższego czasu oczekują na możliwość skorzystania z pieniędzy zarezerwowanych dla nich w budżecie. Po raz pierwszy o konieczności systemowego wsparcia trzeciego sektora przez administrację centralną publicznie powiedział premier Marek Belka w swoim expose w maju 2004 roku. Uchwała w sprawie ustanowienia trzyletniego programu rządowego pod nazwą "Fundusz Inicjatyw Obywatelskich" została podjęta przez Radę Ministrów 12 sierpnia 2004. Projekt przekazania na ten cel 30 milionów złotych w 2005 roku (w sumie 90 milionów złotych przez trzy lata) nie spotkał się z powszechną aprobatą ze strony parlamentarzystów, którzy w trakcie debaty budżetowej starali się pomniejszyć budżet FIO, a nawet negowali zasadność powoływania funduszu. Dzięki wspólnym wysiłkom Ministerstwa Polityki Społecznej oraz przedstawicieli organizacji pozarządowych zasiadających w Radzie Działalności Pożytku Publicznego, udało się obronić budżet FIO w zakładanym wymiarze. Ostatnim formalnym krokiem koniecznym do uruchomienia FIO było przyjęcie przez Radę Ministrów dokumentu pt.: "Podstawowe kierunki działań rządu w zakresie realizacji rządowego Programu - Fundusz Inicjatywy Obywatelskich", co stało się 8 marca 2005 roku.
Źródło: inf. własna