Finansują wkład własny w projektach dla Warszawy
Większość organizacji, składając wnioski do grantodawców, musi zapewnić w projekcie tzw. wkład własny. Zdarza się, że może być to wkład rzeczowy (np. sprzęt lub praca wolontariuszy). Zazwyczaj jednak zmuszeni jesteśmy zagwarantować określoną kwotę, którą dołożymy do projektu jako nasz wkład finansowy. Dla wielu stowarzyszeń i fundacji jest to prawdziwy problem. Organizacje, które działają na rzecz Warszawy i realizują ważne dla niej projekty, nie muszą się już martwić, skąd go pozyskać.
Już po raz drugi Urząd Miasta Stołecznego Warszawy w ramach konkursów na projekty interdyscyplinarne rozpisał konkurs na wsparcie skierowanych do mieszkańców Warszawy zadań publicznych, realizowanych przez organizacje w ramach programów finansowanych ze środków pozabudżetowych. Artykuł ten ma na celu przybliżenie konkursu organizacjom warszawskim oraz zainspirowanie tych z innych miast do lobbowania o podobne konkursy u nich. Wiemy, że funkcjonują one również w Słupsku i w województwie warmińsko-mazurskim.
Pomysł i organizacja konkursu
Na pomysł wpadli w 2008 r. urzędnicy miejskiego Biura Funduszy Europejskich. Docenili oni interesujące projekty i dobre chęci organizacji pozarządowych i postanowili zaradzić temu, że często nie są one w stanie zapewnić wkładu własnego w projektach. Chodzi o to, żeby w Warszawie pojawiły się projekty interesujące i przydatne mieszkańcom.
Organizację konkursu powierzono Centrum Komunikacji Społecznej (komórka organizacyjna Urzędu Miasta).
Aktualnie ogłoszony konkurs jest wieloletni. Pula przeznaczona na dotacje w każdym roku wynosi 500 tys. zł.
W 2009 r. takiej samej puli nie wykorzystano, a co miesiąc do CKSu wpływało zaledwie kilka ofert, więc szanse na pozyskanie wsparcia są dosyć duże.
Kto może uzyskać dofinansowanie
Dofinansowanie może uzyskać każda zarejestrowana organizacja pozarządowa, która złożyła wniosek o dofinansowanie projektu ze środków pozabudżetowych, czyli niepochodzących z budżetu państwa czy samorządu.
Środki pozabudżetowe w rozumieniu tego konkursu, to pieniądze pozyskane z:
- Unii Europejskiej dystrybuowane przez Komisję Europejską lub polskie instytucje zarządzające programami unijnymi, np. Europejski Fundusz na rzecz Uchodźców zarządzany w Polsce przez MSWiA;
- funduszy strukturalnych dystrybuowanych zarówno na poziomie krajowym jak i regionalnym [mimo, że formalnie wchodzą one do budżetu kraju];
- funduszy utworzonych przez inne kraje na rzecz Polski, np. pochodzących z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego czy Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy;
- fundacji grantodawczych polskich i zagranicznych, np. Fundacji im. S. Batorego czy od podmiotów komercyjnych;
- podmiotów komercyjnych.
O dofinansowanie nie mogą się ubiegać organizacje, które złożyły wniosek o dofinansowanie ze środków krajowych np. Funduszu Inicjatyw Obywatelskich czy samorządowych np. Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego.
Na co dotacja
Dotację można uzyskać na dofinansowanie tzw. wkład własny. Organizacja, która dostała już grant na realizację projektu lub dopiero stara się o takie wsparcie (warunkiem jest złożony wniosek!), może złożyć wniosek o pokrycie brakującej części budżetu – tzw. wkładu własnego.
Warunek: kwota, o którą się ubiega, musi finansować działania skierowane do mieszkańców Warszawy. Co to oznacza w praktyce? Na przykład: jeśli organizacja otrzymała wsparcie na realizację projektu o zasięgu ogólnopolskim na zorganizowanie 16 konferencji regionalnych promujących dialog społeczny, to, starając się o dofinansowanie z miasta, musi z całościowego budżetu wyodrębnić koszty związane z organizacją konferencji w Warszawie i tylko te uwzględnić w budżecie wniosku składanego do Centrum Komunikacji Społecznej. W części merytorycznej musi zaś wyraźnie opisać działania dotyczące stolicy.
W konkursie dofinansowanie mogą uzyskać projekty praktycznie z wszystkich dziedzin, ale muszą się mieścić w obszarach priorytetowych wymienionych w § 28 Programu współpracy m. st. Warszawy z organizacjami pozarządowymi. Projekt trzeba też jeszcze raz napisać, dostosowując do formularza wniosku obowiązującego w mieście. Jeśli projekt składany do funduszy zewnętrznych przewidywał szersze działanie niż tylko na terenie Warszawy, uwzględnić należy wyłącznie te skierowane do jej mieszkańców.
Dzięki trybowi wieloletniemu konkursu, organizacje mogą starać się o uzyskanie wsparcia na projekty, które zaplanowały na czas dłuższy powyżej roku lub na projekty które odbywają się na przełomie jednego i drugiego roku kalendarzowego [np. zaczynają się w listopadzie jednego roku a kończą w marcu kolejnego].
Oprócz standardowych dokumentów wymaganych przez Urząd Miasta w konkursach o dofinansowanie realizacji zadań publicznych, należy złożyć kopię wniosku do funduszy zewnętrznych (w przypadku, gdy wniosek był składany w języku obcym – z tłumaczeniem zwykłym na język polski).
Składanie ofert
Oferty można składać do 15 każdego miesiąca poczynając od 15 listopada 2009 r. w Centrum Komunikacji Społecznej na ul. Senatorskiej 27 w pok. 1.36 na pierwszym piętrze. Ostatni termin przyjmowania ofert to 15 stycznia 2012 r.
Oferty oceniane są co miesiąc najpierw formalnie, przez pracowników biura a potem merytorycznie przez zespół opiniujący.
Informacje na temat konkursu będzie można znaleźć na stronie Urzędu m. st. Warszawy: