Finaliści 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii
Ogłoszono wyniki obrad jury 15. edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Międzynarodowe grono ekspertów - artystów, kuratorów, profesorów akademickich i dziennikarzy – wybrało 20 najlepszych według nich prac studentów kierunków artystycznych.
Organizowany cyklicznie od roku 2002 konkurs Artystyczna Podróż Hestii to wyjątkowy w skali kraju program promocji polskiej młodej sztuki i edukacji artystycznej, angażujący nie tylko środowisko artystyczne, ale również biznesowe. Filarem inicjatywy jest właśnie konkurs, adresowany do studentów ostatnich trzech lat wszystkich wydziałów i uczelni artystycznych w całej Polsce. Co ważne, wszyscy uczestnicy konkursu mają wyjątkową okazję do konfrontacji z profesjonalną krytyką artystyczną i publicznością.
Znamy już nazwiska dwudziestu finalistów jubileuszowej edycji konkursu Artystyczna Podróż Hestii. Będą oni teraz walczyć o specjalne nagrody – miesięczne rezydencje artystyczne oraz tytuł laureata konkursu.
Jakub Danilewicz, Hanna Dyrcz, Baltazar Fajto, Paweł Franik, Maciej Gąbka, Natalia Jamróz, Barbara Kosakowska, Olga Kowalska, Monika Łuczak, Jan Moszumański, Teresa Otulak, Mateusz Piestrak, Iwo Rachwał, Maciej Rudzin, Michał Siarek, Katarzyna Sosnowska, Maria Stożek, Agnieszka Talaśka, Piotr Urbaniec, Bartosz Zimniak. Wybrani do finału artyści są adeptami następujących uczelni: Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku, Akademia Sztuki w Szczecinie, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, Akademia Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu, Wyższa Szkoła Techniczna w Katowicach, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Oceną 414 nadesłanych prac zajmowało się międzynarodowe jury złożone z 10 ekspertów - artystów, kuratorów, profesorów akademickich i dziennikarzy. - Moment oczekiwania na ostateczny werdykt członków jury jest dla nas wszystkich bardzo emocjonujący - tłumaczy Magdalena Kąkolewska, prezes Fundacji Artystyczna Podróż Hestii. - Każdy z jurorów ocenia wszystkie prace po kolei. To ogromny wysiłek i napięcie, które nie podlegają prawu rutyny - nawet podczas 15. edycji konkursu. Werdykt jury jest bowiem w bardzo dużym stopniu oglądem tego, co dzieje się w młodej polskiej sztuce - dodaje.
Zwieńczeniem tegorocznej, jubileuszowej edycji konkursu będzie wystawa prac dwadzieściorga finalistów, którą będzie można zwiedzać w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie na ul. Pańskiej 3. Gala finałowa, która jest co roku bardzo ważnym wydarzeniem na mapie wydarzeń kulturalnych stolicy, odbędzie się 30 maja br. o godz. 19.00. To właśnie wtedy poznamy laureatów konkursu, na których czekają wyjątkowe nagrody. Laureat nagrody głównej otrzymuje bowiem możliwość odbycia podróży artystycznej do światowej stolicy sztuki nowoczesnej – Nowego Jorku. Laureat nagrody specjalnej ma natomiast okazję spędzić inspirujący miesiąc w Hiszpanii i uczestniczyć w zajęciach na akademii w Walencji. Program pobytu w obu miastach wypełnia praca twórcza, zwiedzanie galerii i muzeów oraz spotkania z artystami. Kulturowym odniesieniem dla tych rezydencji artystycznych są podróże edukacyjne, w jakie przed wiekami wyprawiano młodych twórców - by poznawali świat, życie oraz przede wszystkim sztukę. Jeden z laureatów otrzyma również komercyjne zlecenie na artystyczną koncepcję finansowego raportu rocznego Grupy ERGO Hestii, która w tym roku obchodzi 25-lecie swojej działalności.
Konkurs Artystyczna Podróż Hestii jest jednym z najdłużej realizowanych programów mecenatu artystycznego w Polsce, który jest kontynuowany konsekwentnie od 15 lat. W roku 2009 konkurs „Artystyczna Podróż Hestii” wyróżniono nagrodą „Sztuka cenniejsza niż złoto” - Fundacji Commitment to Europe arts & business oraz Narodowego Banku Polskiego. Konkurs odbywa się pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Narodowego Centrum Kultury.
SKŁAD JURY:
Fundator Grupa ERGO Hestia
Organizator
Fundacja Artystyczna Podróż Hestii
Patronat Honorowy
Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Patronat
Narodowe Centrum Kultury
Partner
Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie
Partnerzy Medialni
TVP Kultura, Magazyn SZUM, Magazyn Zwykłe Życie, Notes na 6 Tygodni, Artinfo.pl, Rynek i Sztuka, Contemporary Lynx, Warsawholic
Źródło: Fundacja Artystyczna Podróż Hestii