Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR) kończy realizację projektu Vision in Enterprise, którego celem było zaadoptowanie oraz przetestowanie systemu wspierania osób z niepełnosprawnością wzroku chcących zakładać lub rozwijać własne firmy. Teraz Fundacja udostępnia wypracowane i sprawdzone w działaniu materiały dla doradców zawodowych i biznesowych wspierających osoby niewidome i słabowidzące.
Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR) kończy realizację projektu Vision in Enterprise, którego celem było zaadoptowanie oraz przetestowanie systemu wspierania osób z niepełnosprawnością wzroku chcących zakładać lub rozwijać własne firmy. Pierwowzór działań powstał w Londynie w latach 2007-2010. FIRR w partnerstwie z pięcioma innymi instytucjami z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Cypru i Francji, testował od 2011 r. program wsparcia w warunkach europejskich. Teraz Fundacja udostępnia wypracowane i sprawdzone w działaniu materiały dla doradców zawodowych i biznesowych wspierających osoby niewidome i słabowidzące.
Głównym zadaniem Fundacji było zaadoptowanie metod pracy, dokumentów i podręczników opracowanych w Wielkiej Brytanii do realiów panujących w Polsce. Następnie Fundacja przeprowadziła pilotażowy program wsparcia beneficjentów z niepełnosprawnością wzroku z wykorzystaniem wspomnianych materiałów.
Ludwika, Piotr, Anna, Marian, Michał, Andrzej, Klaudia, Bożena i Maciej to osoby, które do tej pory mierzyły się z zamiarem założenia lub rozwinięcia swojej działalności. Dla nich zorganizowane zostały szkolenia, doradztwo, adaptacja materiałów i inne indywidualne działania, które wspierają uczestników projektu w drodze do samozatrudnienia.
Kolejnym działaniem było stworzenie metodologii wsparcia i materiałów dla doradców w Polsce, które były używane podczas projektu. Wśród materiałów znajdują się podręczniki, wskazówki i formularze dla doradców zawodowych, biznesowych, trenerów, specjalistów i wszystkich innych, którzy mogą spotkać na swojej drodze podopiecznych z niepełnosprawnością wzroku chcących zakładać bądź rozwijać swoją działalność gospodarczą.
W ciągu najbliższych dni wydany zostanie VIE Generic Toolkit, który stanowi zbiór dokumentów zawierający wskazówki, narzędzie diagnostyczne, podręczniki i formularze użytkowe. Całość ma służyć pomocą instytucjom w Europie, które chcą dostosować swoje programy wspierania przedsiębiorczości do potrzeb osób niewidomych i słabowidzących.
Ostatnim wydarzeniem podsumowującym projekt będzie konferencja w Paryżu, na której prezentowane będą wyniki działań wszystkich partnerów projektu. Będzie to również czas dla organizacji z całej Europy na dyskusję na takie tematy jak przedsiębiorczość osób z niepełnosprawnością w Unii Europejskiej, a także jakie czynniki mają wpływ na aktywność przedsiębiorczą osób niewidomych i słabowidzących w krajach Unii i wiele innych.
Projekt realizowany przy wsparciu Komisji Europejskiej w ramach Programu "Uczenie się przez Całe Życie", Leonardo Da Vinci - Transfer Innowacji.